"Czytam, rozumiem, wiem" cz. 1 i 2 - Magda Maciak
„Czytam, rozumiem i wiem” część pierwsza i druga to seria książek dla najmłodszych wydawnictwa Święty Wojciech, która jakiś czas temu trafiła mi w ręce. Książki adresowane są do uczniów szkoły podstawowej, a ich zadaniem jest uczenie dzieci czytania ze zrozumieniem, co jest bardzo ważną umiejętnością, potrzebną nie tylko podczas egzaminu ósmoklasisty, ale przede wszystkim w życiu codziennym. Dzięki obu tomom czytelnik uczy się wychwytywać z tekstu kluczowe informację, potrzebne mu do udzielenia poprawnej odpowiedzi. Dzięki temu także zaczyna rozumieć myśl przewodnią tekstu oraz poszerza zakres słownictwa głównie o związki frazeologiczne, ale także trudniejsze i dotąd najpewniej nie znane mu słowa. Najważniejszym jednak zadaniem książek jest to, że ćwiczą kreatywne myślenie u najmłodszych i udzielania odpowiedzi na temat, czyli takich których się od nich oczekuje, a nie swoich własnych.

W każdym tomie znajduje się mnóstwo ćwiczeń pozwalających osiągnąć odpowiedni poziom czytania ze zrozumieniem. Dzielą się ona na kilka stopni trudności, dzięki czemu dziecko stopniowo uczy się pracy z coraz trudniejszym tekstem. Jednocześnie autorki dbają o komfort czytelnika. Tekst napisany jest dużą czcionką, między którą jest dość spora interlinia, co z pewnością ułatwia im czytanie. Dodatkowo historyjki są bliskie życiu młodego czytelnika oraz zawierają dawkę dobrego humoru, a to sprawia, że czytanie i rozwiązywanie zadań sprawia dziecku dużo radości.

Kolejną dużą zaletą tekstu jest to, że każdy opowiada inną, niezależną od siebie historię. To sprawia, że można je czytać w dowolnej kolejności i raz po raz wracać do konkretnych, bez konieczności znania poprzednich. Ponadto nie mamy tutaj do czynienia ze ścianą słów, bowiem tekst podzielony został na fragmenty. Ma to na celu pomoc dziecku w skupieniu się na konkretnych częściach, by łatwiej było mu rozwiązywać zadania. Moim zdaniem jest to bardzo dobry pomysł, bo z własnego doświadczenia wiem, że lepiej uczyć się czytać ze zrozumieniem kawałek po kawałku, a nie od razu przeczytawszy cały tekst starać się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Ponadto rozwiązania ćwiczeń znajdują się w książeczce, przez co dziecko samo może ocenić, na ile poprawnie udzieliło odpowiedzi. Jest więc w stanie uczyć się samodzielnie, bez pomocy osoby starszej, chociaż ta oczywiście i tak jest mile widziana.

Dodatkowo książki zawierają mnóstwo wspaniałych i kolorowych rysunków, które pomagają najmłodszym rozwiązywać zadania. Często uświadamiają bowiem, na co zwrócić uwagę w tekście. Dzięki temu dziecko rozwija w sobie spostrzegawczość, gdyż często trzeba zwracać uwagę na tło czy detale. Ponadto w książkach są także rysunki, które można pokolorować samemu, co jest doskonałym odprężeniem i zabawą dla młodego czytelnika pomiędzy kolejnymi ćwiczeniami.

Ważną cechą zadań jest to, że każde z nich ma jedną odpowiedź. Dzięki temu w głowie czytelnika nie powstaje chaos i dziecku łatwiej jest wybrać tę poprawną. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku uczniów dopiero co zaczynających swoją przygodę z czytaniem ze zrozumieniem. Dla starszych jest to jednak pewien minus, bo można odpowiadać na drodze eliminacji, co wcale w późniejszych etapach nauki nie jest takie dobre dla dziecka.

Książki z serii „Czytam, rozumiem i wiem” to zdecydowanie bardzo dobre pozycje, które pomogą Waszym dzieciom w rozumieniu tego, co właśnie czytają. Umiejętność ta jest na tyle ważna w życiu codziennym, że z całą pewnością warto rozwijać ją w młodych czytelnikach już od najmłodszych lat. Dlatego właśnie polecam Wam tę serię i mam nadzieję, że Wasze pociechy będą miały z niej wiele pożytku. 

OCENA: 9/10


Za książki dziękuję Wydawnictwu Św. Wojciech.
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz