''Polskie księżniczki" - Anna Jurczyńska, ilustracje: Maciej Palmowski


Zainteresować młodą osobę nauką historii nie jest łatwo, ale na pewno jest to wykonalne. Istnieje wiele książek, które świetnie wprowadzą młodą osobę w poznawanie informacji na temat przeszłości. Jedne szeroko ujmują temat, inne są bardziej powieściami, a niektóre przypominają typowe podręczniki. Każda forma ma swoje wady i zalety, bo czytelnicy mają różne wymagania co do książek. Tym razem jednak trafiłam na pozycję, która mnie zauroczyła i zakochałam się w niej dosłownie od pierwszego spojrzenia (w zapowiedziach na stronie internetowej wydawnictwa).

To, że w historii Polski, Europy i całego świata, jest wiele mężczyzn, którzy przysłużyli się jakimś celom, jest nam wiadome. Operujemy nazwiskami królów, naukowców czy sportowców. Jednak wiele lat temu kobiety nie miały zbyt wielu praw, nie mogły się uczyć, pracować ani rozwijać swoich umiejętności, bo ich celem było prowadzenie domu i wychowywanie dzieci. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki i to właśnie zostało pokazane w tej książce. Autorka pisze o kobietach, które na różne sposoby, sprawowały władzę - bezpośrednio lub stojąc u boku męża. 

Zobaczyłam okładkę tej książki i wiedziałam, że muszę ją poznać. Ona po prostu mnie oczarowała i przyciągnęła do siebie, a ja byłam poniekąd bezbronna. Uwielbiam taki styl - delikatny, lekko pastelowy, ale jednocześnie bardzo żywy i pełen detali. Takie ilustracje po prostu chce się oglądać i można spędzić przy nich wiele wspaniałych chwil. Mam jednak lekko artystyczną duszę i poluję na takie magiczne perełki. 

Oczywiście wykonanie książeczki również jest perfekcyjne i przede wszystkim - solidne. Oprawa jest sztywna i gruba, więc nie będzie się wyginać i brzydko rozwarstwiać, dzięki czemu całość długo będzie wyglądać idealnie. Strony zostały wykonane z papieru o większej gramaturze niż w standardowych książkach, więc także nie powinny ulegać zniszczeniom, a też ilustracje wyglądają na nich niezwykle korzystnie. 

Książka ta na pewno pokazuje historię w sposób ciekawy i przystępny dla młodej osoby, ponieważ w opisach nie pojawiają się żadne skomplikowane informacje. Dzięki temu całość jest ciekawa i nie zanudza. Właściwie to sam pomysł przedstawienia kilku kobiet, które zapisały się na kartach historii Polski, jest zdecydowanie trafny. Raczej drugiej podobnej książki nie znajdziecie. 

W środku znajdziemy informację na temat kilku księżniczek i każdej zostały poświęcone osobne strony. Same opisy są proste, ponieważ autorka głównie zaznacza, w jaki sposób zasłynęła konkretna bohaterka, w jakich latach żyła, kogo żoną była, a także wplata w treść ciekawostki z ich życia. Oczywiście opisy te są krótkie, konkretne i na  temat, nie wloką się i z pewnością zaciekawiają. Dzięki temu książka ta po prostu ma szansę zainteresować młodą osobę. 

Oprócz opisów, znajdziemy również ilustrację, która przedstawia akurat opisywaną bohaterkę. Już wcześniej napisałam, że cała oprawa graficzna wprawiła mnie w zachwyt i podtrzymuję to stwierdzenie. Naprawdę dawno nie widziałam tak pięknie wykonanej książeczki - kolorowej, ale też ze smakiem, bez niepotrzebnego przepychu, który tylko odwraca naszą uwagę od treści. 

,,Polskie księżniczki" to książka, która z pewnością zasługuje na uwagę i warto po nią sięgnąć, ponieważ jest wyjątkowa. Autorka opisuje kilka postaci, ale robi to w sposób prosty i przystępny, dodatkowo całość dopełniają prześliczne ilustracje. Szkoda, że jest to tak krótka książeczka, ponieważ chętnie przeczytałabym więcej! Polecam. 


Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina


Patrycja Bomba
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. O proszę, brzmi na naprawdę ciekawą książkę, a wcześniej o niej nie słyszałam. Izgadzam się, strona wizualna jest bardzo zachęcająca :)

    OdpowiedzUsuń