"Zula i rozgniewany las" - Natasza Socha, Agnieszka Antoniewicz


Ostatnio dużo pojawiło się ode mnie recenzji książek dla dzieci. To chwilowo się nie zmieni, bo i tym razem mam dla Was opinię o pozycji dla najmłodszych miłośników powieści. Tym razem jest to „Zula i rozgniewany las. Zapraszam do czytania!

Zuza to młoda czarownica, której, jak już większość pewnie zdążyła się zorientować, życie składa się z przygód i to zazwyczaj tych z gatunku niebezpiecznych. Tym razem wraz z nią udamy się do lasu, który wbrew pozorom nie jest taki niewinny, jakby mogło się zdawać na pierwszy rzut oka. Jednak wizyta w nim jest konieczna. Wszystko zaczyna się od tego, że do Poziomkowa nie ma zamiaru zawitać wiosna. W związku z tym Zula postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i wraz ze swoją paczką przyjaciół – Maksem, Kajtkiem, Leandrem i chochlikiem Bartoszem Muszką – postanawiają szukać odpowiedzi na to, dlaczego tak się dzieje. Tropy poprowadzą ich do wcześniej wspomnianego lasu, w którym rządy sprawuje goblin Eszmegel - wyjątkowo podstępny i złośliwy stwór. Na dodatek okaże się, że drzewa i krzewy nie bez powodu gniewają się na ludzi. A jaki to powód? O tym musicie już przekonać się sami!

Zula to bardzo ciekawa postać literacka. Dziewczynka ma dziewięć lat, jednak jak na swój wiek jest wyjątkowo dojrzała i rezolutna. Jednak zachowała w sobie bardzo dużo dziecięcej odwagi i ciekawości, co bardzo często wpędza ją w kłopoty i niebezpieczeństwa. Szczególnie, że dziewczynka wcale nie jest taka zwyczajna, bowiem niedawno odkryła w sobie pokłady magii. Początkowo w ogóle nie ma pojęcia, co z nimi zrobić i jak je okiełznać, jednak stopniowo się tego uczy, a my możemy obserwować jej postępy i kibicować w dążeniu do perfekcji. To wszystko sprawia, że Zula jest przesympatycznym bohaterem, którego każde dziecko jest w stanie polubić.

Uwielbiam książki dla dzieci, które nie tylko nastawione są na zabawienie młodego czytelnika, ale przede wszystkim przemycają w swojej treści wiele problemów i wartościowych informacji. Historie o Zuli spełniają to kryterium w stu procentach. W książce odnajdujemy bowiem zagadnienia związane z ekologią. Poruszone zostaje w powieści kwestie recyklingu, zaśmiecania środowiska odpadkami czy też oszczędzania wody. Są to bardzo ważne sprawy, o których coraz więcej się mówi, gdyż ignorowanie ich coraz częściej prowadzi do opłakanych w skutkach konsekwencji. Właśnie to między innymi pomaga uświadomić młodemu czytelnikowi „Zula i rozgniewany las”. Nie robi to jednak w nachalny sposób, zamieniając powieść przygodową w podręcznik do ekologii. Autorki dbają o to, by informacje przekazywane były dyskretnie. Wplatają je więc między innymi w dialogi, przez co to bohaterowie, a nie narrator, poruszają najważniejsze kwestie. Jest to bardzo udany zabieg, gdyż rzeczywiście może w ten sposób wiedza trafić do młodego czytelnika.

„Zula i rozgniewany las” to już piąta część przygód niezwykłej czarodziejki. Autorki nadal odwalają mnóstwo dobrej roboty i nie tylko dają dziecku dużo radości z czytania, ale także uczą ich bardzo ważnych rzeczy, które powinien dowiedzieć się od rodziców, jednak niestety ci nie zawsze mają czas, by mu to przekazać. Na szczęście powstają tak wspaniałe książki, jak te z cyklu o Zuli, przekazujące wiedzę niezbędną i mogącą pomóc nie tylko dziecku rozwinąć wyobraźnie, ale także naszej planecie przetrwać.

OCENA: 10/10

Za książkę dziękuję Wydawnictwu NK.

Sara Chrzanowska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz