"Pilot ci tego nie powie" - Patrick Smith


Samoloty stały się jednym z istotniejszych środków transportu, ponieważ pozwalają nam na szybkie podróżowanie między państwami, a nawet między kontynentami. Ma on równie miano decydowanie najbezpieczniejszego, bo nie można zaprzeczyć, że katastrofy lotnicze zdarzają się stosunkowo rzadko, z pewnością rzadziej niż wypadki samochodowe czy autokarowe. Mimo wszystko, są osoby, które panicznie boją się lotów i wolą cierpieć podczas długich podróży innymi środkami transportu, niż wsiąść na pokład samolotu. Dlaczego tak jest? Czy winne temu są stereotypy? Czy strach ludzi jest bezzasadny?

Autor na początku mówi, że nie będzie zanudzał nas, czytelników, bezsensownymi informacjami na temat zawiłości technicznych samolotów. On zapewne posiada szeroką wiedzę na ten temat, ale zwykłemu człowiekowi nie jest ona potrzebna i z pewnością nawet jej nie zrozumie, jeśli nie posiada wykształcenia, które umożliwi mu ogarnąć taką wiedzę. Niestety rzeczywistość okazuje się troszkę inna, ponieważ autor jednak rozpisuje się na ten temat. Dość szeroko przedstawia nam pewne fakty na temat skrzydeł, tego jak to się dzieje, że samolot lata i tak dalej. Trochę mnie to znużyło, ale na szczęście autor postarał się i używał tylko prostego języka, obrazowego i opartego na przykładach, które zrozumieją wszyscy.
Podoba mi się forma tej książki. Autor stawia pytania, takie które najczęściej nurtują zwykłych ludzi i odpowiada na nie. Robi to stosunkowo krótko, wyjaśnia najważniejsze fakty i robi to prosto. Jeśli coś wymagało trudniejszego wyjaśnienia, raczej ono nie padało, ale tylko dlatego, że nie miałoby to sensu, skoro i tak nie zrozumielibyśmy ani słowa.

Liczyłam, że znajdę w tej książce sporo interesujących historyjek, które są związane z pracą pilota. Trochę mi tego brakowało, bo w każdej pracy zdarzają się nam rzeczy, o których warto opowiadać, jako o ciekawostkach. Autor jest doświadczonym pilotem, ma szeroką wiedzę, więc naprawdę nie uwierzę, że cała jego kariera była spokojna, bez zakrętów losu i niespodziewanych wydarzeń.

Mimo wszystko, książka t z pewnością będzie świetna dla osób, które interesują się tym tematem albo mają pewne lęki wynikające ze stereotypów. Istnieje naprawdę dużo teorii, ludzie lubią dużo mówić i siać zamęt. Tutaj autor rozwiewa wszystkie wątpliwości i szczerze pisze o tym, co jest bezpieczne, a co jest niebezpieczne, dlaczego pewne rzeczy należy robić, a pewnych nie. Najbardziej spodobały mi się chyba fragmenty o turbulencjach. Dużo osób jest nim przerażona, głównie tyczy się do osób mało latających, nie znających faktów. Ciekawy był również fragment dotyczący uderzeń pioruna w samolot.

Pamiętam, że całkiem niedawno zastanawiałam się z kimś, dlaczego za niektórymi samolotami ciągną się białe smugi, a za innymi nie. Cóż, dzięki tej książce zrozumiałam, na czym to wszystko polega i teraz będę mogła to wszystkim zainteresowanym dokładnie wytłumaczyć.

W książce pojawia się lekki humor, ale chyba nie jest on w moim guście. Po prostu cenię sobie trochę inną formę, ale to nie tak, że ta mi jakoś szczególnie przeszkadzała, bo tak nie było. Na pewno cieszę się, że autor obalił mity, przekazał mi sporo wiedzy, a jeśli jakieś tematy mnie nie interesowały, to mogłam je pominąć. Książka jest przejrzysta, ułożona tematycznie, a więc spokojnie mogłam się po niej poruszać i nie sprawiało mi to problemu.

Oczywiście ciekawym tematem jest to, jak w ogóle zostać pilotem. Jest to zawód, który dla niektórych wydaje się niedostępny, a więc bardzo cieszę się, że autor trochę przybliżył mi ten temat. Na końcu pojawia się słowniczek, w którym zostały wyjaśnione niektóre określenia pojawiające się w ,,slangu pilotów”.

,,Pilot ci tego nie powie” to ciekawa książka, chociaż odrobinę mnie zawiodła, ponieważ oczekiwałam od niej czegoś więcej, z pewnością miałam nadzieję na lekką lekturę, swobodną i zawierającą ciekawe historie. Tutaj temat jest ujęty bardzo szeroko, autor lawiruje między różnymi tematami – jednymi ciekawszymi, drugimi wręcz przeciwnie. Mimo wszystko polecam, zwłaszcza osobom, które boją się latać, bo być może książka ta zmieni ich podejście i pozbawi ich lęków.


Ocena: 7/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Muza
https://muza.com.pl

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz