‘’Ja i świat. Informacje w obrazkach” – Mireia Trius, Joana Casals


Zaciekawiła mnie ta książka, ponieważ wiem, że informacje przedstawione za pomocą obrazków są najbardziej czytelne i z pewnością dużo łatwiej je zapamiętać. Jestem wzrokowcem, więc bardzo lubię taką formę i zawsze podczas nauki szukam wykresów lub innych grafik, które pomogą mi i sprawią, że wiedza zostanie w mojej głowie na dłużej niż do egzaminu. Młode osoby same z siebie są ciekawe świata, więc warto podsuwać im książeczki kolorowe, interesujące, ale też opowiadające o świecie, który ich otacza, bo to z pewnością w przyszłości będzie pomocne.

Otwierając paczkę z tą książką od razu zwróciłam uwagę na jej spory format, ale w przypadku tej pozycji, jest on ogromną zaletą, bo wnętrze jest zapełnione informacjami, które powinny być czytelne. Zaintrygowała mnie również świetna okładka i skłamałaby, gdybym nie przyznała, że jej ciemny kolor głównie przykuł moją uwagę. Jednak sam pomysł na stworzenie czcionki do tytułu, również mi się spodobał, ponieważ to z pewnością jest pomysłowe i przyciąga wzrok. Do wykonania także nie mam zastrzeżeń, bo okłada jest gruba, strony dobrej jakości, dzięki czemu nie będą się rwały, a ilustracje wyglądają na nich naprawdę korzystnie.

Uwielbiam dane statystyczne i często nawet dla samej siebie, z nudów, przeglądam przeróżne wykresy, które obrazują jakieś zmienne. Dlatego bardzo ucieszyłam się z wnętrza tej książeczki. Zacznę od tego, że jest ona bardzo fajnie podzielona na działy. Każdy ma dwie strony i obrazuje konkretną rzecz, dzięki czemu można skupić się na danym wątku, przemyśleć go i dokładnie przyjrzeć się wszystkim ilustracjom.

Książka nie posiada dużo tekstu, ale jednak ma swojego narratora, a jest nim dziewczynka, która opowiada o swoim rodzeństwie, zwierzętach i innych aspektach życia. Oczywiście to wszystko nie jest przypadkowe, ponieważ do każdego wątku są dołączone przeróżne dane obrazujące konkretny temat podjęty przez Zuzię. Dzięki temu, że książeczka posiada swojego narratora, bez wątpienia jest bardziej przystępna dla młodej osoby, nie przeraża, ale ciekawi, ponieważ młoda osoba być może będzie chciała lepiej poznać Zuzię.


Rzeczy, o których mowa w książce nie są jakieś trudne i skomplikowane. Właściwie to dorośli być może zdają sobie z nich sprawę, ale jednak dla młodszej osoby, na pewno będą stanowiły nowość i świetną ciekawostkę. Warto zaznaczyć, że pozycja ta nie przekazuje informacji niepotrzebnych i głupich, ale takie, które rzeczywiście mogą się przydać w przyszłości i takie, które pokazują kontrast między państwami i tak dalej. Bez wątpienia warto podarować ją młodej osobie! Nie chcę zdradzać wszystkiego, co jest w środku, ale opiszę może kilka moich ulubionych stron, żeby mniej więcej było wiadomo, jak to wszystko wygląda.

Chyba najbardziej podobał mi się rozdział o strukturze rodziny, ponieważ sama interesuję się demografią. Za pomocą wykresów pokazuje on, ile dzieci mają rodziny w poszczególnych państwach albo jak zmienia się liczba dzieci przypadających na jedną rodzinę na przestrzeni lat. Grafika jest bardzo czytelna, doskonale zobrazowania i co najważniejsze – jest tam bardzo mało tekstu. Oczywiście do wykresów jest dołączona odpowiednia legenda, która ułatwia zrozumienie sensu tego, co mamy przed oczami.

Książeczka ta bez wątpienia uczy czegoś bardzo przydatnego na późniejszych etapach w szkole, a mowa tu oczywiście o czytaniu przeróżnych wykresów. Forma przedstawiania informacji jest różnorodna, więc młoda osoba będzie miała styczność z przeróżnymi tabelami, mapami i diagramami. No i najważniejsze – jest niesamowicie kolorowo!

Podoba mi się to, że dzięki tej książce widzimy kontrasty między państwami, ponieważ są zestawiane obok siebie, ale też młoda osoba ma okazję poznać lepiej kraj, w którym żyje. Jest on uwzględniany we wszystkich kategoriach i często wyróżniany, aby lepiej było odnaleźć najbardziej interesujące nas dane.

Co jeszcze znajdziemy w środku? Informacji jest naprawdę wiele, więc wiadomo, że nie uda mi się wymienić wszystkich opisanych kategorii. Zostały zobrazowane na przykład miasta o największym ruchu ulicznym, liczebność klas w szkołach znajdujących się w przeróżnych państwach, ile czasu spędzają dzieci na Internecie, najczęściej czytane książki na świecie, zwroty grzecznościowe w kilkunastu językach czy religie świata.

Książka ta bez wątpienia jest ciekawa i pełna interesujących danych, które są różnorodne. Z pewnością zaciekawią one młodych czytelników i zachęcą do dalszego poznawania świata. Pozycja ta jest kolorowa, świetnie zilustrowana i przystępna, ponieważ informacje w niej zawarte nie są skomplikowane i niezrozumiałe. Polecam, ponieważ książka ta z pewnością zaspokoi w pewnym stopniu chęć poznawania świata i zainspiruje do odkrywania jeszcze innych informacji.


Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Adamada

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze: