‘’Akademia Tropicieli Faktów. Lasy deszczowe” – Will Osborne, Mary Pope Osborne


Gdy zobaczyłam książeczki z tej serii, od razu zapragnęłam je mieć. Uwielbiam tego typu pozycje, bo są one ciekawe, a jednocześnie przekazują jakąś wiedzę. Warto zaspokajać głód wiedzy dzieci, ponieważ dzięki temu możemy wyuczyć ich dobrych nawyków. Nauka wcale nie musi być nudna i trudna, bo dobrze opracowane informacje, szybciej zapadają w pamięć.

Książeczka ta ma rozmiar zwykłego zeszytu i ma podobną grubość. Jest to sporą zaletą, przynajmniej w moim odczuciu, bo zmieści się ona prawie wszędzie i z pewnością nie będzie ciążyć. Została wykonana z takich materiałów, że całość jest naprawdę lekka. Jednak użyte surówce przekładają się również na jakość, a nie jest ona jakaś szczególna, chociaż nie można powiedzieć, że książeczka jest źle sklejona, a kartki rozpadają się podczas ich przekładania. Cena tej pozycji jest naprawdę bardzo korzystna, więc można wybaczyć jej pewne mankamenty i braki.

Warto wspomnieć, że książeczka ta zawiera w sobie sporo informacji i nie musimy się obawiać, że są fałszywe. Na początku zostały wymienione osoby, z którymi konsultowali się autorzy i są to specjaliści w danych dziedzinach, więc na pewno nie dopuścili do błędu.

Na okładce można znaleźć informację, że książeczka ta jest dedykowana osobom w wieku 7-10 lat. Zgadzam się z tym, ale mam pewne zastrzeżenie. Rzeczywiście forma przekazania danych jest dość obrazowa i prosta, ale jednak same ciekawostki mogą okazać się ciekawe również dla dzieci znacznie starszych. Założę się, że nawet wielu dorosłych nie ma pojęcia o rzeczach, które tu opisano.

Tekst jest napisany prostym językiem i widać, że autorzy starali się przekazać wiedzę za pomocą niewielu słów. Udało im się to, zawarli najważniejsze informacje i z pewnością większość zostanie w pamięci czytelników. W książce panuje też duże urozmaicenie, bo tekst nie jest pisany ciągiem. Pojawiają się rzeczy wymieniane od punktów, jakieś podkreślenia czy schematy, a to działa na wyobraźnię i ułatwia przyswajanie wiedzy. Dzięki temu też sama nauka jest przyjemniejsza, bo mimo tego, że w środku zostały zawarte naprawdę ważne kwestie, nie są one nudne tak jak w szkole. Książka ta całkiem inaczej traktuje niektóre tematy, co jest ogromną zaletą.


Z książki tej dowiadujemy się wielu informacji czysto teoretycznych. Autorzy musieli wyjaśnić, czym tak właściwie są te lasy deszczowe, wszystko co najważniejsze i najbardziej charakterystyczne dla tej formacji, pojawiło się w tekście. Czytelnik dowie się trochę o opadach, temperaturze wilgotności, zwierzętach czy roślinach. Jestem pewna, że ta wiedza przyda im się w szkole, bo na przyrodzie i geografii bardzo szeroko omawia się takie rzeczy.

Książeczka ta jest oczywiście również zilustrowana. Pojawiają się dość proste grafiki, które wypełniają strony i sprawiają, że sporo się na nich dzieje, ale też dzięki temu fajniej czyta się tekst na nich zawarty. Z pewnością robią ogromną robotę i przyciągają wzrok, a książka od razu jest bardziej przystępna.

Jak już wyżej wspomniałam, autorzy poświęcają sporo miejsca na opis chociażby roślin czy zwierząt typowych dla lasu deszczowego. Tutaj pojawiają się autentyczne fotografię opisywanych rzeczy (nie wszystkich, ale tych najbardziej popularnych), co mi się naprawdę spodobało. Ilustracje z pewnością nie oddałby tak dobrze wyglądu konkretnego gatunku. Szkoda tylko, że wszystkie elementy graficzne są zachowane w kolorystyce czarno-białej. Jednak jak już wyżej wspomniałam, cena tej książeczki jest naprawdę przystępna i za kilka złotych nie można dostać pozycji, która normalnie kosztuje dwa lub trzy razy więcej.

Fajnie, że autorzy zwracają również uwagę na problemy ekologiczne i uświadamiają dziecko, iż ono również jest mieszkańcem planety i ma wobec niej obowiązki. Jeśli za młodu nauczymy się poprawnych nawyków, to istnieje spora szansa, że w dorosłym życiu będą przychodzić nam one naturalnie.

,,Akademia Tropicieli Faktów. Lasy deszczowe” to niezwykle interesująca książeczka, która zawiera całą masę informacji. Jestem nią naprawdę zachwycona, bo jako osoba mająca kiedyś styczność z rozszerzoną geografią, doskonale wiem, jakie informacje są istotne, a jakie nie. Tutaj zostały zawarte te najważniejsze, w prostej i zilustrowanej formie. Polecam Wam tę książeczkę, ale także inne z tej serii, bo warto nimi zainteresować młodego czytelnika!Ocena: 8/10
Za możliwość zapoznania się z książeczką dziękuję Wydawnictwu Mamania

Patrycja Bomba


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz