‘’Akademia Tropicieli Faktów. Mumie i piramidy” - Will Osborne, Mary Pope Osborne


To już kolejna książka z tej serii, którą mam okazję poznać i muszę przyznać, że autorzy trzymają poziom. Pamiętam, że jako dziecko interesowałam się różnymi dziwnymi rzeczami i to głównie działo się za sprawą bajek. Taka fascynacja jakimiś tematami jest fajna, ale jednocześnie można wykorzystać ją jako pretekst do nauczenia się czegoś ciekawego. Wydaje mi się, że autorzy świetnie odnajdują się w takim przemycaniu informacji i mam nadzieję, iż będą robić to jeszcze długo.

Oczywiście książeczka ta również zawiera informacje, które zostały skonsultowane z różnymi specjalistami, których nazwiska zostały podane na samym początku. To na pewno duża podpowiedź dla rodziców, którzy chcą, aby ich dziecko poznawało informacje prawdziwe i mogące przydać się w przyszłości.

Zawsze przywiązuję również wagę do wykonania książeczek dla najmłodszych. Nie jest to oczywiście pozycja dla maluchów, a dla osób w wieku 7-10 lat, więc też trzeba się liczyć z tym, że dzieci w tym wieku raczej powinny potrafić szanować swoje rzeczy i uważać na nie. W przypadku książeczek z tej serii, nie mogę narzekać na wykonanie, bo jest ono absolutnie adekwatne do ceny. Brak twardej oprawy, czy sztywniejszych stron, nie jest wielką wadą, ale zawsze się cieszę jeśli ktoś dba o takie szczegóły.

Na początku autorzy przedstawiają sporo informacji o samym Egipcie. Jest to świetne wprowadzenie, bo bez sensu mówić o piramidach, skoro zapewne dzieci nie mają zielonego pojęcia o historii Egiptu i nie będą w stanie połączyć faktów. W tym przypadku autorzy bardzo fajnie wprowadzają czytelnika w całkiem inną kulturę, opisują najważniejsze wydarzenia i robią to w sposób lekki, przystępny i na pewno nie odpychający. Nie pojawiają się tam daty, skomplikowane nazwy, terminy czy inne udziwnienia, a jedynie najważniejsze informacje, konkretne.


Podobają mi się również te krótkie słowa wyjaśnienia, które znajdują się na marginesach. Są krótkie, ale zwracają uwagę czytelnika i sprawiają, że można poznać naprawdę ciekawe rzeczy. Takie kilkusłowne definicje lub ciekawostki zdecydowanie najbardziej zapadają w pamięć i cieszę się, że pojawia się ich sporo w tej książeczce.

Z pewnością książka ta jest okazją, aby zaznajomić dziecko z innymi kulturami, bo w końcu nie każdy ma okazję, żeby wyjechać na egzotyczne wakacje i na własne oczy zobaczyć pozostałości po przeszłości. Autorzy na pewno świetnie przedstawiają fakty i zachęcają do głębszego poznawania informacji na temat nieznanych nam kultur.

Oczywiście pojawiają się również informacje o mumiach i piramidach. Na ich temat wiem akurat całkiem sporo, więc nic w tej książeczce mnie nie zaskoczyło, ale na pewno młoda osoba będzie usatysfakcjonowana z lektury. Uważam, że wszystkie informacje zostały przedstawione w sposób ciekawy, przystępny i obrazowy, a to dla mnie jest ogromną zaletą, bo przecież najważniejsze jest przyciągnięcie czytelnika i zatrzymanie go przy książce, a nie sprawienie, że rzuci ją w najbliższy kąt.

Książeczkę także dopełniają ilustracje oraz autentyczne fotografie, a wszystko zostało utrzymane w kolorystyce czarno-białej. Dzięki całej oprawie graficznej, książeczka na pewno przyciąga wzrok, a ilość tekstu nie zabija chęci do jego czytania, ponieważ ciągle pojawia się coś ciekawego i czytelnik brnie dalej.

,,Akademia Tropicieli Faktów. Mumie i piramidy” to książeczka, która na pewno przypadnie do gustu wszystkim fanom tej serii i to nie ulega wątpliwości. Po raz kolejny czytelnik może dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o jakimś państwie, jego kulturze, a także rzeczach, z których jest znane na całym świecie. Całość dodatkowo jest również wypełniona zdjęciami oraz grafikami, które przyciągają wzrok.Ocena: 8/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Mamania

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz