‘’Akademia Tropicieli Faktów. Ninja i samurajowie” – Mary Pope Osborne, Natalie Pope Boyce


Podoba mi się to, że pod pretekstem lekkich i przyjemnych tematów, autorzy przemycają do książek naprawdę sporo wiedzy, która później może okazać się bardzo przydatna. Uwielbiam to, że autorzy starają się, aby ich książeczki miały w sobie coś fajnego i pouczającego, bo to znaczy, iż zależy im na kształceniu młodych charakterów.

Tym razem miałam okazję poznać książkę, która ma opowiadać o czymś naprawdę ciekawym. Pamiętam, że bardzo długo myślałam, że ninja to wytwór kogoś wyobraźni i naprawdę byłam w szoku, gdy jednak poznałam prawdę o nich. Myślę, że wiele młodych osób może podobnie myśleć i ta książka na pewno trochę rozjaśni sytuację.

Książeczka ta ma format zwykłego zeszytu, więc jest poręczna, dość niewielka i można zabrać ją w różne miejsca. Niestety nie jest ona wykonana jakoś świetnie, bo nie ma grubej oprawy ani stron dobrej jakości. Po prostu jest zwykła, ale też jej jakoś jest adekwatna do ceny, która jest niezwykle korzystna. Książka ta jest dedykowana osobom w wieku 7-10 lat, więc też dzieci w tym wieku raczej powinny umieć szanować rzeczy i obchodzić się z nimi w miarę delikatnie.

Fajne jest to, że na początku można przeczytać o tym, kto sprawdzał treść tej książeczki, aby była ona zgodna z prawdą. Być może dla dzieci nie jest to istotne, ale już dla rodziców tak. W końcu kupując książeczkę popularnonaukową chcą mieć pewność, że ich pociecha nie zostanie wprowadzona w błąd.


Podoba mi się to, że książka ta nie opowiada tylko o ninja i samurajach, bo ma w sobie coś więcej. Początek to właściwie informacje o samej Japonii, co jest niesamowicie fajne, ponieważ taka wiedza zawsze się może nam przydać. Japonia jest również miejscem, o którym wiemy raczej niewiele, jeśli nie interesujemy się kulturą azjatycką. Właściwie to sama sporo się dowiedziałam z tej książeczki, bo niestety nigdy nie interesowałam się żadnymi państwami z Azji i moja wiedza ogranicza się do tego, co było w szkole. W tej książce pojawiło się naprawdę sporo ciekawostek i jeśli zainteresowały mnie, to z pewnością spodobają się młodemu czytelnikowi.

Wcześniej wspominałam, że wstęp opowiada nam sporo o samej Japonii, ale oczywiście w tytule książki pojawia się coś całkiem innego. Tak, autorzy również poruszają temat samurajów oraz ninja. Wszystko jest opisane zwięźle i raczej w formie ciekawostek, co jest zaletą, bo nie zanudza czytelnika, a zachęca do dalszego zgłębiania tematu. Książka ta raczej została napisana w formie ciekawostek, ale mi to odpowiada. Pojawia się tam sporo różnych wątków i można zyskać naprawdę szeroki obraz na temat Japonii w dawnych czasach.

Książka ta oczywiście jest również ilustrowana, a także pojawiają się w niej fotografie. Niestety wszystko jest czarno-białe, ale już wyżej wspomniałam o korzystnej cenie, więc można to wybaczyć. Poza tym całość jest naprawdę ciekawie urozmaicona grafikami i dzięki temu lżejsza, przystępniejsza. Zdjęcia obrazują również dokładniej niektóre rzeczy, które opisują autorzy.

Myślę, że książka ta jest warta naszej uwagi i piszę to z pełnym przekonaniem. Ma swoje wady, ale raczej dotyczą one kwestii wykonania, jednak jej wnętrze rekompensuje nam wszystko. Dzięki niej można dowiedzieć się naprawdę sporo o innej, nieznanej nam kulturze, która jest naprawdę ciekawa. Autorzy świetnie dobrali informacje, dzięki czemu czytelnik dostaje naprawdę sporo wiedzy, która przyda mu się w życiu. Polecam!

Ocena: 8/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Mamania

Patrycja Bomba


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz