‘’Niezwykła księga owadów” – Bart Rossel, ilustracje: Medy Oberendorff


Miałam już do czynienia z przeróżnymi książeczkami na temat owadów, bo jakoś ciągnie mnie do nich. Nie wiem dlaczego, bo nawet nie przepadam za insektami i niektórych to wręcz się boję. Mam małą obsesję na punkcie ważek, okropnie się ich boję i unikam miejsc, w których mogą występować. Można powiedzieć, że mam taką małą traumę z dzieciństwa i jakoś nie potrafię jej pokonać. W książce, której dotyczy recenzja, przeczytałam, iż dawno temu żyły ważki ogromnych rozmiarów i cieszę się, że już ich nie ma, bo bym chyba nie wychodziła z domu w obawie, że jakąś spotkam.

Otwierając paczkę, doznałam małego szoku, gdy zobaczyłam w niej ogromną książkę, jaką jest ,,Niezwykła księga owadów”! Owszem, przesyłka była spora i dość ciężka, ale nie przypuszczałam, że znajduje się w niej książka formatu A3! Muszę Wam przyznać, że pierwszy raz spotkałam się z takim dużym formatem i kompletnie mnie to zachwyciło. Oczywiście wykonanie również zasługuje na pochwałę, bo już wspomniałam wcześniej, że paczka była ciężka, więc spodziewałam się twardej oprawy i dobrej jakości materiałów.

Kolejną rzeczą, która rzuciła mi się w oczy, to tekst. Do tego, co nam przekazuję, wrócę później, ale teraz wspomnę o innej rzeczy. Oczywiście czcionka jest sporej wielkości, co z pewnością jest zaletą. Jednak dużym urozmaiceniem jest to, że kluczowe słowa są znacznie większe i tego typu wyróżnienie na pewno zwraca uwagę na rzeczy najważniejsze, ale też jest urozmaiceniem. Widać, że coś fajnego dzieje się w tej książce, nie jest monotonna i odpychająca.

Na pewno spodobały mi się takie akcenty, jak podział owadów, rozłożona na czynniki pierwsze konstrukcja czy informacje o przeobrażeniach owadów. To jest ciekawe i zostało fajnie zobrazowane oraz opisane, ale też te informacje mogą okazać się przydatne również na etapie szkolnym.


Z pewnością pojawiają się tutaj informacje podstawowe na temat konkretnych gatunków, ale też znajdziemy całą masę ciekawostek – chociażby o najmniejszym i największym owadzie albo takich, które już wyginęły. Podoba mi się, że książka ta została stworzona właśnie na bazie takich lekkich, ciekawych, ale wartych uwagi, informacjach. Całość jest dedykowana osobom w wieku 6-10 lat, więc też w środku nie mogło się znaleźć nic skomplikowanego. Z pewnością treść została dobrana idealnie i nawet starsze osoby będą zaciekawione tą książką. Nawet dla mnie okazała się ona niezwykle pasjonującą lekturą, którą pochłonęłam z zainteresowaniem i dużo się z niej dowiedziałam.

Książka na pewno jest przejrzysta, ale to też za sprawą jej dużego formatu. Przyjemnie się ją czyta, widać wszystko, co trzeba i to dla mnie ogromna zaleta. Nienawidzę przepychu, bo on tylko męczy nasze oczy i dezorientuje.

Z tekstu można się dowiedzieć o zwyczajach owadów, o ich życiu i to na pewno zaciekawi młodego czytelnika. Często nie doceniamy owadów, nie mówi się o nich za dużo, bo są małe i być może wydają się nieciekawe. To z pewnością błąd i książka ta to udowadnia. Być może osoba ją czytająca doceni owady, zauważy w nich coś ciekawego i zainteresuję się bardziej tym tematem.

W środku znajdziemy całą masę gatunków, pojawia się ich naprawdę sporo i fajnie zostały wyselekcjonowane. Możemy poczytać chociażby o ważkach, które są doskonale wszystkim znane, ale także o owadach kompletnie abstrakcyjnych, nieznanych i mało popularnych.


Specjalnie na sam koniec zostawiłam kwestię ilustracji, bo to one najbardziej przyciągnęły mnie do tej pozycji i są absolutnie fantastyczne! Ostatnio miałam okazję czytać kilka książeczek, które właśnie w tym aspekcie mnie zachwyciły, ale ta to zupełnie inna bajka. Z pewnością grafiki mają tu określone zadania – obrazują nam opisywane owady, wszystkie. Są one okropnie realistyczne, pokazują detale i niektóre z nich nawet spowodowały u mnie dreszcze, bo już wyżej wspomniałam, że nienawidzę niektórych owadów i ich widok mnie osłabia. Wielkie brawa dla ilustratora, bo te grafiki są niesamowite i dzięki nim książka przyciąga wzrok.

,,Niezwykła księga owadów” to książka, a raczej księga, która spodoba się z pewnością większości ciekawym świata czytelnikom. W środku pojawia się sporo informacji, masa ciekawostek, a całość dopełniają wyjątkowe, pełne szczegółów ilustracje, które mnie kompletnie zachwyciły!


Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia


Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: