"Powiedz NIE szkolnym dręczycielom" - Vanessa Green Allen

Każdy z nas doświadczył kiedyś przemocy, zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Natomiast nie każdy potrafi sobie z nią poradzić. Może ona mieć różne odzwierciedlenie i wiele przykrych konsekwencji. Czy istnieje jakiś magiczny sposób, by móc jej uniknąć? Psycholog szkolny, zamieszkujący Karolinę Północną, kobieta o dwóch znanych nazwiskach, odpowie nam na te i wiele innych pytań, krążących wokół tego tematu.

Zacznijmy może od tego, że raczej nie da się uniknąć przemocy, ona i tak nas spotka, czy tego chcemy, czy też nie. Nie mamy zbyt wielkiego wpływu na wszystkich ludzi, którzy kręcą się wokół nas. Możemy natomiast zminimalizować atak, a z czasem całkowicie się go pozbyć. Książka ta ma służyć rozpoznawaniu kryzysowych sytuacji, by w porę zacząć decydować o tym, czy pozwolimy traktować się w zły sposób. Czy książka ta spełnia swoją rolę?

Na wstępie autorka tłumaczy powszechność zjawiska w treściwy sposób. Objaśnia, komu poświęcona jest ta książka i na jakie rozdziały się dzieli. Jej celem jest nauczenie czytelnika rozpoznawania form przemocy, jak sprawnie je zidentyfikować, czym mogą się przejawiać, aż w końcu - jak skutecznie przeciwstawiać się poniewieraniu. Na końcu zaś jest specjalne miejsce dla tych, którzy muszą nauczyć się żyć dalej. Co to znaczy "dalej"? Oznacza to wyrobienie w sobie pewnej odporności, inaczej jest to nauka godzenia się z rzeczywistością i porady, jak radzić sobie w określonych sytuacjach.

W obecnych czasach książka ta stanowi dobry materiał dla współczesnej młodzieży, do tego, by umieć powstrzymać przemoc, ale i do tego, by zrozumieć, że postępowało się źle. Posiadacz takiej książki powinien zrobić z niej naprawdę dobry pożytek. Takie właśnie książki należy omawiać z dziećmi na zajęciach dodatkowych, by uświadamiać ludzi, którzy czynią źle i tych, którym należy się pomoc. W pozycji tej znajduje się wiele ćwiczeń i pytań, dzięki którym można przeprowadzić wiele poważnych dyskusji. To bardzo ważne, by umieć o tym rozmawiać, a książka ta daje wiele tematów do rozmów, objaśniając najważniejsze kwestie.

Przytoczonych zostaje kilka historii, z którymi może utożsamiać się wiele osób, co daje dowód na autentyczność zawartych w lekturze słów, ale czy podyktowane rady są naprawdę pomocne? Myślę, że niektóre tematy zostały potraktowane zbyt pobieżnie i na dłuższy okres mogą być niepraktyczne. Natomiast znaczna większość została przedstawiona w bardzo ciekawy sposób, delikatny, a zarazem konkretny.

Dużym atutem książki jest z pewnością to, że posiada w sobie wiele obrazków. Oprócz tego jest zaprojektowana w dość intrygujący sposób, a więc nie powiela klasycznej formy, gdzie tekst rozciąga się po całej długości kartek. Jest do cieniutka pozycja, więc przeczytanie jej nie zajmuje zbyt wiele czasu. Polecam ją naprawdę każdemu - rodzicom, by móc odpowiednio radzić swojemu dziecku i w możliwie najlepszy sposób uchronić je przed przemocą, nauczycielom, którzy powinni wspierać dzieci i minimalizować szkolną agresje i każdej młodej osobie, która boryka się z tym problemem. Może nie przypadną wam do gustu porady, ale z pewnością książka ta rozświetli pogląd na niektóre tematy i nauczy radzić sobie z trudnościami.

Ocena: 8/10

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu - Poradnia K

Paulina M.

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz