"Co cię martwi?" - Molly Potter

Bardzo lubię poznawać edukacyjne książeczki dla dzieci, które pomagają zrozumieć świat i wiele trudnych otaczających go elementów. A jeszcze bardziej lubię, gdy są one również pomocą dydaktyczną dla dorosłych, które z ich pomocą mogą dowiedzieć się, jak przekazywać dzieciom wiele informacji.

"Co cię martwi?" podobała mi się od samego początku. Już sam wstęp do książeczki jest świetny. Na wejściu mamy informację dla dziecka, która mówi, że KAŻDY ma zmartwienia, ale także mówi o tym, że znajdziemy w niej wiele myśli i sposobów na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami, i zmartwieniami.

Książeczka stara się przede wszystkim wyjaśnić, że zmartwienia są zupełnie normalnie i spotykane codziennie. Dodatkowo mówi o tym, że jeśli dziecko nie potrafi poradzić sobie z jakimś zmartwieniem, to powinno udać się do swoich rodziców i porozmawiać z nimi, bo oni z pewnością pomogą swojemu dziecku.

W książeczce dziecko, jak i rodzice, dowiedzą się o 12 zmartwieniach, takich jak: gdy nikt cię nie słucha, gdy nie masz z kim się bawić, gdy zachorujesz czy też gdy rodzice się kłócą.

Przy każdej z powyższych sytuacji dziecko dowiaduje się, co może czuć w takich sytuacjach, jak one wyglądają i jednocześnie dostaje rady jak w nich postępować. Dodatkowym atutem jest również to, że książeczka stara się pokazać, iż jeśli wydarzy się jakaś trudna sytuacja, to zawsze istnieje jakieś rozwiązanie sprawy, a także pokazuje, że każda sytuacja ma dwie strony.


To, co mnie zaskoczyło w książeczce, to słowniczek niektórych uczuć. Mamy tutaj przedstawione jakieś uczucie, takie jak np. niepokój, do tego bardzo prosty opis, który łatwo zrozumieć dziecku i mówiący o tym, czym cechuje się dane uczucie. A więc dziecko wie, że niepokój jest wtedy, gdy nie wie, co się stanie i bardzo się tym martwi. Aby dziecko zrozumiało lepiej dane uczucie, autorzy pomyśleli o tym, żeby dodatkowo przedstawić przykład, w którym występuje dane uczucie.

Również rodzice znajdą w książeczce stronę poświęconą dla nich i zatytułowaną jako "Krótki poradnik rozmawiania z dziećmi o ich zmartwieniach". Dowiemy się z niego, że aby w ogóle zacząć rozmowę, należy poświęcić dziecku dużo czasu, aby zrozumieć dokładnie czym się martwi dziecko i co czuje. Autorka zwróciła również uwagę na to, aby nie bagatelizować dziecięcych uczuć, nie lekceważyć ich i tłumaczyć dziecku, że zmartwienia są normalne.

Z książeczki dowiedziecie się również, że powinniście pokazać dziecku, że nie należy się wstydzić swoich uczuć i że może z Wami zawsze porozmawiać, bo go wysłuchacie i pomożecie mu. W "Co cię martwi?" znajdziecie jeszcze wiele innych cennych porad, które warto sobie wziąć do serca, aby mieć z dzieckiem dobre relacje i umieć słuchać oraz  rozwiązywać jego problemy.

Niewątpliwą zaletą całości są również przepiękne ilustracje, które świetnie dopełniają całość. Możecie tutaj zobaczyć twórczość ilustratorki Sarah Jennings, która jest warta zobaczenia. Mamy tutaj styczność z wielobarwnymi i bardzo ładnymi ilustracjami.

"Co cię martwi?" to świetna książeczka, która w bardzo prosty i fajny sposób wyjaśnia dzieciom problem zmartwień. Podoba mi się w niej również, że rodzice znajdą w niej pomoc dydaktyczną. Takie książeczki bardzo doceniam i chętnie po nie sięgam. Zdecydowanie polecam twórczość Molly Potter.

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwo Tadam.
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz