‘’Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie” – Monika Utnik-Strugała


Święta zbliżają się coraz szybciej i widać to już wszędzie. Wchodząc do sklepów możemy dostrzec pełno świątecznych ozdób, ale też witryny są przyozdobione choinkami i tak dalej. Dla mnie to trochę za wcześnie, aby myśleć już o Bożym Narodzeniu, jednak świat myśli inaczej i trzeba iść z duchem czasu. Dziś przychodzę do Was z recenzją bardzo fajnej książeczki, której tytuł doskonale opowiada, o czym ona jest.

Podoba mi się wykonanie tej książeczki, jest ona naprawdę cudowna i z czystym sumieniem mogłabym kupić ją komuś na prezent. Ma ona twardą oprawę, ale również wnętrze prezentuje się doskonale, bo strony są również grubsze, więc nie będą się rwać.

Książka ta porusza naprawdę sporo tematów i to mi się podoba. Oczywiście wszystkie są związane ze świętami i nie ma tam nic przypadkowego, co jest fajne. Lubię jeśli autorzy mają pomysł, koncepcję i dążą do realizacji, a nie zapychają strony idąc na ilość, zamiast na jakość. O czym możemy przeczytać środku? Nie chcę zdradzać wszystkiego, bo to bez sensu, ale jednocześnie chcę Was zainteresować i trochę przybliżyć wnętrze, abyście wiedzieli, że warto kupić tę pozycję. Pojawiają się tam tematy związane z roślinami świątecznymi, pochodzeniem niektórych tradycji, dwunastu daniach wigilijnych czy prezentach w różnych częściach świata.

Tekstu na stronach jest stosunkowo niewiele, ale też książeczka ma format A4, więc zapewniam, że znajdziecie tam sporo treści. Jednak strony nie są przepełnione, ilość liter nie przytłacza i po książkę sięga się z przyjemnością. Podoba mi się również wielkość liter oraz odstępy między wersami, bo tekst nie jest zbity i czytanie go nie jest męczące. Niektóre fragmenty są również wytłuszczone, a tytuł rozdziały wyróżniony i większy od reszty. Fajnie, że całość nie jest napisana ciągiem, a jednak jest ciekawsza i bardziej atrakcyjna.


Ilustracje są naprawdę ciekawe, bo wyglądają jak wykonane farbami. Podoba mi się klimat, który tworzą, ale może mogłyby być odrobinę bardziej żywe i radosne. Kolory na nich są raczej matowe, przydymione, co z jednej strony zawsze doceniam w książeczkach, bo wtedy grafiki nie absorbują całej uwagi czytelnika. To jednak pozycja o radosnym czasie i fajnie byłoby to zaznaczyć. Oczywiście nie twierdzę, że ilustracje są nietrafione, bo ubarwiają książeczkę, są szczegółowe i naprawdę piękne.

Każda strona jest kolorowa i przyciąga wzrok, bo pojawiają się na nich ilustracje oraz tekst. Całość dzięki temu przyciąga wzrok, jest atrakcyjna i można wciągnąć się w historie opowiadane przez autorkę, ponieważ pisze ona naprawdę ciekawie i o rzeczach, które wszyscy znamy, ale nie znamy historii ich powstania lub nie mamy pojęcia, jak wyglądają w innych miejscach na świecie.

Muszę przyznać, że sama wciągnęłam się w tą książkę, chociaż zdecydowanie jest ona dedykowana młodszym osobom. Jednak myślę, że rodzice również chętnie zagłębią się w nią wraz ze swoimi pociechami. Sama dowiedziałam się dzięki niej naprawdę sporo i mam takie poczucie spełnienia, posiadam większą wiedzę na pewne tematy. Autorka bardzo szeroko traktuje temat świąt Bożego Narodzenia i dzięki temu sięga po różne wątki, które wyjaśnia w sposób naprawdę fajny i dość szeroki.


Fajnie, że możemy dowiedzieć się sporo o Polsce, czyli naszej ojczyźnie, ale też o innych miejscach na świecie. Tradycje świąteczne są urozmaicone i każdy inaczej obchodzi ten radosny czas. Dobrze jest poznawać inne kultury, bo później młoda osoba nie przeżyje szoku, gdy lepiej zacznie poznawać świat.

Książeczka ta na pewno nadaje się na prezent mikołajkowy lub świąteczny, bo jest wręcz przepiękna. Autorka pisze o Bożym Narodzeniu pod różnymi kątami, podejmuje wiele tematów i przedstawia je w sposób lekki, przyjemny i naprawdę ciekawy. Cieszę się, że miałam okazję przeczytać całość i dowiedzieć się tak wielu fajnych rzeczy o genezie tradycji polskich i światowych. Polecam!



Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia


Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

3 komentarze:

  1. Mam zamiar kupić tę książkę, tylko najpierw chcę ją na żywo ocenić w księgarni. Tylko czasu brak.

    OdpowiedzUsuń