''Rytuał wody" - Eva García Sáenz de Urturi


Jakiś czas temu miałam okazję przeczytać ,,Ciszę białego miasta" i zachwyciła mnie ta książka! Wiedziałam, że autorka zaplanowała sobie trylogię, więc z niecierpliwością czekałam na kolejną część i moja cierpliwość została nagrodzona. Niewiele książek intryguje mnie w ten sposób i raczej na większość czekam z większym dystansem. W tym przypadku jednak ciągle sprawdzałam, czy czasem wydawnictwo nie podało już jakiś informacji na temat kontynuacji. Jednak wiadomo, że nie zawsze wszystkie książki z serii są na równym poziomie. Jak był w tym przypadku? O tym w dalszej części recenzji. 

Przypadkowi ludzie odnajdują w górach zamordowaną kobietę w ciąży. Jednak już na pierwszy rzut oka widać, że morderca dobrze przemyślał całą scenerię, ponieważ dziewczyna została powieszona za nogi na gałęzi, a jej głowa była zanurzona w celtyckim kotle. W trakcie śledztwa okazuje się, że zabójca być może inspirował się rytuałem potrójnej śmierci. Wszyscy obawiają się, że może dojść do kolejnych morderstw i nie mylą się. Jak odnaleźć osobę, która tak okrutnie pozbawia życia? Jaki ma motyw? 

Podoba mi się to, że autorka nawiązuje do rytualnych morderstw i widać, że ma na ten temat sporą wiedzę. Korzystanie z pomocy innych osób przy pisaniu tak złożonej i skomplikowanej książki jest rzeczą, której nie da się uniknąć. Uwielbiam czytać książki przemyślane, dobrze napisane i ta taka jest. Poza tym, lubię klimaty celtyckie albo słowiańskie, więc to kolejny plus, bo czytałam z wielkim zainteresowaniem. Z pewnością podoba mi się pomysł na fabułę, bo jest zdecydowanie inny niż w przypadku poprzedniej powieści, chociaż na pewno nie mniej dobry. Jest wręcz przeciwnie. Książka ta zdecydowanie bardziej mnie wciągnęła i poczułam jej klimat. Całość jest pełna akcji, która jest dynamiczna i nie ma mowy, że czytelnik czuje się znudzony. To chyba największa zaleta, bo powieść ta jest dość długa i autorka musiała sprawić, aby chciało się do niej wracać. 

Książka ta jest napisana naprawdę lekko i przyjemnie. Jednak podoba mi się styl pisania autorki, bo potrafi odnaleźć idealną granicę między opisami a dialogami, między opisami wydarzeń a opisami uczuć i tak dalej. Wszystkiego jest tam po trochę, żaden wątek nie dominuje zbyt bardzo i nic nie odwraca uwagi od głównej tematyki. To bez wątpienia zasługuje na zaznaczenie, bo wiele powieści ma zaburzoną tę harmonię i ciężko jest je czytać. 

Autorka jak zwykle zaskakuje i wielokrotnie wprowadza czytelnika w błąd. Daje nam dużo tropów, sprawia że możemy zastanawiać się nad rozwiązaniem zagadki, ale ja nie domyśliłam się finału. To zdecydowanie największa zaleta, bo nienawidzę przewidywalności. Bohaterzy tej książki zdecydowanie nie mają łatwo i to również mi się podoba. Nie ma ludzi idealnych i dobrze, że autorka pokazuje omylność nawet najlepszych policjantów i profilerów. Intryga jest naprawdę zawiła i byłabym zawiedziona, gdyby bohaterzy odnosili same sukcesy, a to zdarza się naprawdę często w innych powieściach. Po prostu nienawidzę idealizowania i raczej wolę jeśli autorzy zachowują zimną głowę podczas tworzenia postaci. 

Przede mną jeszcze jedna część tej trylogii i mam nadzieję, że będzie jeszcze lepsza. Autorka naprawdę trzyma poziom i tworzy historie, które naprawdę są intrygujące i wciągają. Cieszę się, że nie czerpie zbyt wielkiej inspiracji od popularnych autorów i polega na własnym umyśle, bo dzięki temu trudniej jest odgadnąć zakończenie. Jej powieści są dość charakterystyczne, poruszając ciekawe tematy i na pewno znajdą wielu fanów. Widziałam kilka opinii na temat pierwszej części tej serii i żadna nie była negatywna, a to już pokazuje, że warto dać jej szansę. 

,,Rytuał wody" to książka która wciągnęła mnie maksymalnie i spędziłam dzięki niej naprawdę wiele emocjonujących wieczorów. Podoba mi się tematyka i samo nawiązanie do celtyckich rytuałów, bo to tworzy świetny klimat. Całość jest naprawdę warta uwagi i z czystym sercem mogę polecić Wam tę serię! Oczywiście zalecam zaczęcie czytania od pierwszej części, bo pewne wydarzenia z niej są naprawdę istotne i będą się powtarzać w kolejnych tomach. Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Muza 

Patrycja Bomba 

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: