‘’Selekcjoner” – Dorian Zawadzki


Zaciekawiła mnie ta książka, bo lubię takie klimaty, ale też staram się sięgać po pozycje, które mogą mnie zaskoczyć. Wydawało mi się, że właśnie ,,Selekcjoner” będący debiutancką powieścią Doriana Zawadzkiego, ma zadatki na powieść na tyle ciekawą, że będę ją wspominać pozytywnie i polecać dalej. Czy tak było? O tym przekonacie się czytając moją recenzję.

Faith nie wie kim, jest i skąd pochodzi, ale ma 48 godzin na wypełnienie misji. Kilkanaście godzin później zostaje zamordowany boss związany z mafią. To wstrząsa całym miastem, ponieważ człowiek ten był nietykalny i od wielu lat sprawował swoje rządy. Śledztwem kieruje Nell Palicki, która już kiedyś w spektakularny sposób rozwiązała kilka spraw i zasłynęła niekonwencjonalnymi oraz odważnymi metodami. Wkrótce jednak dochodzi do kolejnych zbrodni, a pani inspektor depcze po piętach sprawcy. Jednak wszystkie ślady wskazują na to, że będzie musiała zmierzyć się z czymś, czego może nie pokonać.

Początek tej książki jest dość spokojny i nie chcę mijać się z prawdą, bo mnie po prostu nudził. Nie potrafiłam się wciągnąć i naprawdę musiałam przemóc zniecierpliwienie. Mnie powieść musi przekonać do siebie już od pierwszych stron, bo bardzo ją kaleczę, ciągle odkładam, niecierpliwię się i przez to moja ocena jest później niższa.

Z pewnością od początku byłam zachwycona tym, że akcja osadzona jest w 1985 roku. Autor idealnie wczuł się w ten klimat i pokazał również, jak ludzie wtedy żyli, jak myśleli i tak dalej. To wszystko stworzyło fajną otoczkę dla fabuły, bo w końcu same śledztwo i opisy zbrodni, nie wystarczyłyby do stworzenia tak interesującej powieści, której nie brakowałoby niczego.


Już od początku pojawia się Faith, która jest absolutnie tajemniczą i niezwykle intrygującą osobą (chociaż mówienie o niej, jako o człowieku z duszą, jest odrobinę naciągane, jednak nie chcę zdradzać zbyt wiele, bo sami powinniście odkryć prawdę). Bardzo długo autor ogranicza się tylko od dość krótkich opisów na jej temat, ale pod koniec chyba każdy czytelnik zrozumie, że taki był jego zamiar, chciał wprowadzić do tej książki taką małą zagadkę, której nie wyjaśni do końca i pozwoli czytelnikowi ocenić tę koncepcję.

Fabuła jest ciekawa, intryga również. Jednak trochę jestem zawiedziona zakończeniem, bo jest ono dla mnie za mało rozwinięte. Zabrakło mi wyjaśnienia kilku wątków. O ile ucięcie tematu pochodzenia Faith, jest fajne i pobudza wyobraźnię, tak chciałabym się dowiedzieć więcej o jej misji. Dlaczego? Dzięki komu? Jeśli w treści pojawiły się takie wyjaśnienia to może je przeoczyłam, ale to oznacza, że były po prostu za mało podkreślone.

Z pewnością należą się brawa dla autora, który świetnie opisywał wszystkie zbrodnie, bo robił to w sposób naprawdę naturalistyczny. Niektóre fragmenty (zwłaszcza ten z okiem) sprawiły, że miałam gęsią skórkę i przed oczami naprawdę okrutne sceny. Myślę, że tak lekki sposób wysławiania się, budowanie obrazów za pomocą słów, jest ogromną zaletą tej powieści, bo czytelnik nie ma problemu z poczuciem historii oraz bohaterów. Na początku niestety ten aspekt wyglądał znacznie słabiej i dlatego miałam takie problemy z wciągnięciem się.

Autora na pewno można pochwalić za sam pomysł i koncepcję na powieść. Nie chcę za dużo tu pisać, jednak zahacza on trochę o fantastykę, ale w takim fajnym wydaniu. Nie jest to nachalne wprowadzanie treści mocno nierealnych, tylko coś co zrodziło się za pomocą inspiracji innym wydarzeniem.

,,Selekcjoner” to książka, która początkowo naprawdę mnie nudziła i bardzo żałowałam, że po nią sięgnęłam. Jednak po czasie okazało się, że całość się rozkręca i można być usatysfakcjonowanym z lektury. Mi się spodobało to, że autor operuje lekkim językiem, a do fabuły wprowadza realistyczne opisy oraz tajemniczą bohaterkę, której losy śledziłam ze szczególnym zainteresowaniem.Ocena: 8/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Replika

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. Podoba mi się opis, więc gdy będę miała okazję to z pewnością po nią sięgnę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy debiut. Muszę go poszukać.

    OdpowiedzUsuń