"Wspaniała planeta Ziemia i jej przyroda" - Rachel Ignotofsky

Zupełnie szczerze, nie wiem od czego zacząć tę recenzję, nie mam pojęcia, jak ją napisać. Ta książka jest tak obszerna, szczegółowa, pełna wiedzy, ciekawostek i ilustracji, że nie sposób opisać to wszystko... Sama okładka zapowiada już, jak bogate i różnorodne jest wnętrze.
Nie opowiem Wam o wszystkim, co znajdziecie w środku, nie opowiem nawet o połowie, ale liczę, że ta namiastka wystarczy, by Was zachęcić.

Na pierwszy ogień mamy wprowadzenie, bardzo rozbieżne i szczegółowe. Poziomy organizacji życia, mapa biomów, wyjaśnienie, czym jest ekosystem, klasyfikacja organizmów żywych, przepływ energii. Sam początek już zwiastuje niezwykle bogate wnętrze, ale uważajcie, bo może nieco przerazić i przytłoczyć kilkulatka. Sukcesja ekologiczna, miniekosystemy, mikrosystemy, interakcje między gatunkami... Pewne jest też to, że ta książka zawstydza nawet nas dorosłych. O wielu rzeczach nie wiedzieliście, a o większości zapomnieliście. Biocenoza, ekosystem, podział na biomy wodne i biomy lądowe, kojarzycie i rozumiecie te pojęcia?

Uwielbiam poznawać charakterystykę kontynentów i poszczególnych państw, uwielbiam poznawać inne kultury, zwyczaje... Warto zaszczepić także w dziecku tę ciekawość i potrzebę wiedzy.
Ameryka Północna, ekosystem lasów sekwojowych, podział egzystujących tam organizmów żywych na drapieżników szczytowych, wszystkożerców, konsumentów... Największe zagrożenia i korzyści dla lasów sekwojowych, nie możemy pozostawać obojętni na nadmierne wycinki i odbieranie domów zwierzętom, uczulmy na to także dzieci. Florydzkie bagna namorzynowe, ich charakterystyka, zamieszkujące je zwierzęta. Pustynia Mojave i wielkie równiny, wszędzie spotkać można niezwykłe stworzenia. Zanim zagłębicie się w cały poświęcony Ameryce Północnej rozdział, koniecznie spójrzcie na mapę, odnajdźcie na niej pustynie, lasy, step, tundrę, czy góry.

Źródło

Następna w kolejce jest Ameryka Południowa. Brazylia, Chile, Argentyna, Kolumbia, Paragwaj i inne, znajdujące się w niej państwa i ich tajemnice. Amazońskie lasy deszczowe, temat rzeka, w dodatku niezwykle interesujący. Pustynia Atakama i niezwykłe zwierzęta ją zamieszkujące, choćby bardzo ostatnio modne w Polsce flamingi, wiedzieliście, że zamieszkują także pustynię?
Andy, tropiki, w których funkcjonować mogą tylko rzadkie i tajemnicze gatunki zwierząt, a także roślin. Pampa, mnóstwo trawy, wilgotne powietrze, silne wiatry, do tego upał, coś pięknego, beztroskiego i kojarzącego się z latem, a kiedy zagłębimy się w temat, okazuje się, że pampa jest zagrożona. Jak zwykle wpływ na to mają ludzie...

Źródło

Najbliższa naszemu sercu Europa także jest niezwykła. Wrzosowiska brytyjskie, strefa śródziemnomorska, Alpy. Dalej znajdziecie jeszcze Azję, Afrykę, Australię, Obszary polarne, Ekosystemy wodne. Bliżej końca autorka opisała i zilustrowała cykliczne procesy w przyrodzie, ludzi i planetę Ziemię. Na końcu już mamy słowniczek, który na pewno bardzo Wam się przyda, materiały źródłowe, podziękowania, kilka słów o autorce i indeks.

Książka jest bardzo solidna, ciężka, w dużym formacie i konkretnej grubości. Ponad 100 stron czystej wiedzy. Zanim ją kupicie, musicie się upewnić, że dziecko jest już na tyle duże i ciekawe świata, że rzeczywiście będzie czerpało z tej książki wiedzę i frajdę. Myślę, że taki ośmio, czy dziesięciolatek jeżeli ma adekwatne zainteresowania do treści tutaj zawartej, to jak najbardziej się ucieszy. To bardzo wartościowa książka, pełna pięknych, szczegółowych i nieprzerysowanych ilustracji. Koniecznie weźcie pod uwagę tę publikację, podczas wyboru tegorocznych prezentów świątecznych.

Ocena: 10/10

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu EgmontJulia Komorska


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Wydaje się być ciekawą i estetycznie wykonaną książką, chętnie się z nią zapoznam!

    OdpowiedzUsuń