‘’Wszystko za życie” – Gerda Weissmann-Klein


Dawno nie czytałam żadnej książki o wojnie i chyba trochę za tym tęskniłam. Uwielbiam taką tematykę, jest ona dla mnie ważna, bo poznawanie świata i historii uważam za potrzebne i chcę stawać się coraz lepsza oraz mądrzejsza. Staram się być na bieżąco z nowościami i regularnie wybierać te najciekawsze, bo jednak wiem, że nie znajdę czas na przeczytanie wszystkiego, co już istnieje i co się pojawi.

Książka ta opowiada historię Żydówki, która przeżyła wojnę. Na jej podstawie nakręcono również krótkometrażowy film i mam nadzieję, że uda mi się go oglądnąć, bo jestem niesamowicie ciekawa przedstawienia faktów. Gerda opowiada o swoim dzieciństwie, o wybuchu wojny, rozdzieleniu z rodziną i tułaczce z jednego miejsca w drugie. Jest to opowieść pełna emocji, a także pokazuje nam obraz człowieka rządzącego i podporządkowanego.

Tego typu książki czytam zdecydowanie częściej niż fabularyzowane związane z wojną. Powód jest jeden… Po prostu wolę poświęcić czas historiom, które są prawdziwe i opowiadają o faktach. Ta pozycja jest wyjątkowa, bo to sama Gerda ją napisała i uważam, że to niesamowite świadectwo. Naprawdę cieszę się za każdym razem, gdy w moje ręce trafia jakaś autobiografia z czasów wojny, bo najlepiej przyswajam informacje z takich książek. Ta historia jest naprawdę osobista i mnie w niej najbardziej urzekło.

Książka jest napisana prostym językiem i widać, że autorka chce rzetelnie opisać wszystkie wydarzenia, z niezbędnymi szczegółami. Jest to pozycja przystępna dla każdego i to jest fajnie, bo dzięki temu każdy może poznać kawałek historii i jednocześnie docenić to, że żyje w miejscu, gdzie nie ma wojny i codziennej walki o przeżycie.


Czytając można poczuć sporo emocji, bo autorka nam je przekazuje. Nie są one tylko i wyłącznie negatywne, bo jej historia nie jest w pełni negatywna. Nawet podczas tułaczki i w zamknięciu spotykała ludzi, którzy wracali jej wiarę w człowieczeństwo i dawali nadzieję na lepsze jutro. Jednak czytelnik może wczuć się w przeróżne sytuacje i zrozumieć wiele spraw. Cieszę się, że autorka umiejętnie posługiwała się słowem, bo dzięki temu zbliżyłam się do niej, ale też głębiej weszłam w świat ogarnięty wojną i kilkakrotnie starałam się postawić w jej sytuacji, aby sprawdzić, czy podejmę podobne decyzje.

W książkach tego typu, podoba mi się to, że każda jest inna. Ich ,,akcja” jest osadzona w tych samych czasach, dotyczy tej samej sytuacji, ale przeżycia są różne. Każdy człowiek przeżył coś innego, inaczej odbierał pewne wydarzenia i na własny sposób zdaje relacje dla czytelnika. To jest wyjątkowe i dzięki temu takie książki nigdy nie będą nudne.

W tej książce dużo się dzieje. Autorka chce przedstawić wszystkie wydarzenia, ale w sposób zwięzły i to doceniam. Udało się jej zawrzeć wiele informacji w książce stosunkowo krótkiej, ale pokazała też emocje. Historia ta nie nudzi i naprawdę jest warta poznania, bo różni się od wszystkich, które miałam okazję już czytać.

Odnoszę wrażenie, że książka ta nadaje się dla każdego, nawet osoby kompletnie nie orientującej się w wydarzeniach z czasów drugiej wojny światowej. Nie ma w niej żadnych skomplikowanych wątków historycznych, poza tymi niezbędnymi, ale terminologia i daty nie przytłaczają ani nie dominują. Jest to świetna okazja, aby dowiedzieć się czegoś o tych czasach.

W środku zostały opisane wszystkie etapy tułaczki autorki, ale też historie o przyjaźniach, które zawarła z towarzyszkami w niedoli. Jest to również opowieść o stratach, bo podczas wojny widzi się zbyt wiele śmierci oraz cierpienia, ale trudno jest przywyknąć do tego widoku. To wszystko pokazuje jak sytuacja zmienia ludzi, jak się uodporniają, jak słabną lub jak rozbudza się w nich wola walki.

,,Wszystko za życie” to książka, która została spisana przez Żydówkę żyjącą podczas drugiej wojny światowej. Gerda na własnej skórze przekonała się, czym był holocaust, wywózki do obozów koncentracyjnych i świetnie to opisała w swojej książce. Polecam!Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Bez Fikcji

Patrycja Bomba

  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

2 komentarze:

 1. Skoro polecasz to z chęcią się na te książkę skusze.
  Pozdrawiam 😀
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Od dawna mam ogromną ochotę na taką książkę.

  OdpowiedzUsuń