‘’Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt” – Millie Marotta


Przyroda nas otacza, jest częścią naszego życia i nie wyobrażamy sobie, że mogłoby zabraknąć zwierząt. Czasem na niektóre narzekamy, ale większość z nich spełnia jakieś funkcje, które są ważne również dla ludzkości. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile gatunków wymiera i wpływają na to naprawdę różne czynniki – zmiany klimatyczne, kłusownictwo i tak dalej, bo powodów jest naprawdę wiele.

Książka ta przyciąga wzrok i już nie chodzi o samą tematykę. Jest ona przepięknie wykonana, ma format A4, grubą oprawę i do jej produkcji użyto świetnej jakości materiałów. Dzięki temu z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jest ona warta swojej ceny i na pewno będzie odpowiednia dla wymagającego czytelnika, który lubi eksploatować książkę na różne sposoby.

Tematyka jest ważna. Uważam, że należy dzieci od małego uczyć, że trzeba dbać o przyrodę, bo to nie kosztuje nas zbyt wiele. Wystarczy zwracać uwagę na niektóre rzeczy i już można przysłużyć się środowisku. Ważne, aby młode osoby miały świadomość, że rzeczy dla nich naturalne wcale nie są nam gwarantowane i to wszystko zależy od człowieka oraz jego zachowania i ingerencji.

W środku tekstu znajdziemy stosunkowo niewiele. Jest to jednak spora książka i dzięki temu wydaje się, że jest go naprawdę mało, ale zapewniam, że jest co poczytać. Nie będę ukrywać jednak, że zdecydowaną większość stron zajmują ilustracje. Oczywiście dla mnie to nie żaden problem, bo naprawdę uważam, że większa ilość tekstu raczej działałaby odpychająco.

Ilustracje są piękne i jak dla mnie – idealne. Są szczegółowe, w jednym stylu, więc całość jest spójna i tworzy coś naprawdę fajnego. Kolory są stonowane, nie biją po oczach, nie przerażają i to również uważam za istotną zaletę, bo grafiki nie odwracają uwagi od teksu, który przecież również jest ważny. Na pewno jest  to wszystko przyjemne dla oka i mówię tu już o całokształcie, czyli połączenie tekstu oraz ilustracji. Te dwa elementy łączą się ze sobą i książka ta nie byłaby atrakcyjna, gdyby coś tutaj zostało zaburzone.


W środku znajdziemy naprawdę całą masę przeróżnych zwierząt i zostały one dobrane naprawdę ciekawie. Wydać, że autorka nie działała przypadkowo i dokładnie wszystko sobie przemyślała. Szczerze mówiąc, to o większości tych zwierząt nawet ja nie słyszałam, a to już jest trochę alarmujące. Skoro dorośli nie mają pojęcia, jak wiele gatunków jest na wyginięciu, to jakim cudem mają nauczyć dziecka wrażliwości i szacunku do natury? Sprawa warta przemyślenia.

Opisy zwierząt są ciekawe, zwięzłe, na temat i naprawdę wciągają. To jest ważne, bo zasypanie informacjami, nie spełniłoby żadnej roli i młoda osoba to ewentualnie przekartkowałaby całość, oglądnęła ilustracje i tyle. Ten tekst jednak nie przytłacza, są w nim najważniejsze i najciekawsze informacje. Książka jako całość być może nie jest do pochłonięcia w jeden dzień, ale to dobrze,  bo zasyp informacji jest niewskazany, bo niczego nie zapamiętamy.

Wcześniej mówiłam o starannym dobraniu zwierząt i tak jest. Autorka bierze pod lupę przeróżne formacje roślinne i z każdej wybiera zagrożone gatunki. Młoda osoba również poznaje świat od innej strony, bo dowiaduje się chociażby o pustyniach, trudnych warunkach tam panujących oraz specjalnym przystosowaniu zwierząt do życia w takim miejscu.


Na końcu tej książeczki znajduje się coś, czego się nie spodziewałam, a mówię tu o mapie świata, na której zostały zaznaczone miejsca, gdzie występują opisane gatunki. To jeszcze bardziej pozwala poznać świat i też pobudza wyobraźnię.

Kolejnym świetnym dodatkiem, jest również spis rzeczy, które pomagają zwierzętom. Jest to rozpiska z naprawdę fajnymi radami i sugestiami, bo nawet dziecko może się do nich zastosować, jeśli bardzo będzie chciało i weźmie sobie do serca sens tej książki. Jest to też dobra podpowiedź dla rodziców, którzy mogą zmotywować siebie oraz dzieci do dbania o zwierzęta.

Książka ta jest przepięknie wydana, przyciąga wzrok i wizualnie wpasowuje się w moje gusta. Jednak ważniejszy jest sam tekst i on również okazał się ciekawy. Cieszę się, że autorka wyselekcjonowała najważniejsze informacje, takie które trafią do młodej osoby i była zwięzła, a jednocześnie przekazała sporo wiadomości. Polecam!Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia


Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: