‘’Bestia” – Olga Sawicka


Zdaję sobie sprawę, że większość z Was kojarzy serial ,,Pułapka”, a także jego główną bohaterkę, jaką jest Olga Sawicka – autorka bardzo popularnych książek. Dziś recenzuję powieść, która była dla mnie ogromnym zaskoczeniem i możliwe, że nie wiedziałabym o jej istnieniu, gdybym nie zobaczyła jej na wystawie w empiku. Oczywiście uznałam, że muszę ją przeczytać, innego wyjścia nie widziałam! Troszkę się jednak jej obawiałam, bo serial uwielbiam i nie chciałam sobie zepsuć wrażenia książką, która mogła być słaba.

Ada jest porucznikiem Milicji Obywatelskiej i pracuje w Suwałkach. Wcześniej robiła karierę w wielkim mieście, ale romans z przełożonym pokrzyżował jej plany związane z rozwojem. Okazuje się jednak, że nawet w mniejszej społeczności dochodzi do zbrodni, które mrożą krew w żyłach. Pewnego dnia milicja bada miejsce zbrodni, której ofiara ma wydłubane oczy. Młoda i ambitna pani porucznik chce za wszelką cenę znaleźć sprawcę, ale nie jest to takie łatwe, gdy przełożeni podcinają jej skrzydła. Czy uda się jej poznać prawdę? Czy jej życiu zagraża jakieś niebezpieczeństwo?

Oczywiście rozumiem, że książka ta postała, bo jej dobra sprzedaż była raczej pewna, ponieważ jest cała masa fanów serialu ,,Pułapka”. Prawda jest taka, że widziałam główną bohaterkę z tą książką, okładka wyglądała identycznie i naprawdę pomyślałam wtedy, że fajnie byłoby przeczytać coś takiego. Moje marzenia się spełniły i powiem wam, że właśnie tak wyobrażałam sobie tę powieść. Moje oczekiwania spełnia i to jest najważniejsze. Mam również nadzieję, że inni czytelnicy odbiorą ją równie pozytywnie.


Pierwszą rzeczą, która mi się podobała, to oczywiście rozdziały, gdzie jest mowa o mordercy. Fajnie jest poznać sposób myślenia psychopaty i dla czytelnika to na pewno są ciekawe wstawki. Szkoda, że było tego tak mało, ale cieszę się, iż ktoś pomyślał o tym, aby to napisać. Rozdziały te również wprowadzają małe zamieszanie w fabule i wyprowadzały mnie wielokrotnie w pole.

Akcja tej książki rozgrywa się jeszcze za czasów istnienia Milicji Obywatelskiej, czyli w komunizmie. Uważam, że autorka świetnie wczuła się w ten klimat, pokazała trochę faktów związanych z tym czasem i mnie to kupiło. Wiecie… Ta przekupność funkcjonariuszy, małomiasteczkowość i tak dalej, to całkowicie mój świat.

Książka ta jest ciekawa, trzyma w napięciu i czytało mi się ją przyjemnie, chociaż dość długo. Być może wynika to z natłoku przedświątecznych obowiązków. Ostatecznie, po chwili namysłu, uznałam, że zostałam naprawdę zaintrygowana, chciałam poznać rozwiązanie wszystkich zagadek i tajemnic, a to jest najważniejsze.

Zakończenia nie przewidziałam, chociaż sama zagadka nie jest jakoś szczególnie zagmatwana. Myślę, że jakiś fan kryminałów może trochę się zawieść i domyślić się rozwiązania zagadki, ale to tylko moje przypuszczenia. Po prostu uważam, że można było trochę bardziej pokomplikować, więcej wątków wprowadzić i całkowicie zamieszać. Niby nie domyśliłam się niczego, ale jednak chciałam czegoś więcej, czegoś co pozwoliłoby mi zmusić mój mózg do myślenia i to takiego intensywnego.

Bohaterowie są wykreowani w sposób naprawdę mistrzowski. Często mam tak, że nie lubię głównych bohaterów, ale nie tym razem. Ada jest niesamowicie charakterystyczna i jednocześnie wyrywa się i nie wyrywa się ze schematów. Żyje w świecie komunistycznym i musi się do niego dopasować skoro pracuje w służbach, ale też widzi nieprawidłowości systemu i na swój sposób się buntuje.

,,Bestia” to książka, którą naprawdę chciałam poznać, ale jednocześnie bałam się, że nie spełni moich oczekiwań. Ostatecznie muszę przyznać, że podobała mi się i spędziłam z nią kilka wieczorów. Być może czegoś jej brakowało, ale też nie okazała się kompletnym niewypałem napisanym, aby zarobić na popularności serialu. Zdecydowaną zaletą była kreacja bohaterów, bo nie tylko Ada zyskała moją sympatię, ale również inni świetnie wpasowali się w fabułę. Polecam wszystkim fanom serialu ,,Pułapka”, ale też osobom, które kompletnie nie znają tej produkcji, bo treści te w żaden sposób się nie łączą.Ocena: 9/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Burda Książki

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz