"Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków"- Ewa Pawlak, Paweł Pawlak

Bardzo lubię sięgać po dziecięce pozycje edukacyjne, a najbardziej po te o zwierzętach. Lubię sprawdzać, co się w nich kryje, na co twórcy zwracają uwagę i czy jest to kolejna książeczka z tymi samymi informacjami co wiele innych, czy jednak coś nowego.

Przyznać muszę, że zostałam bardzo miło zaskoczona "Małym atlasem zwierzaków". W tej książeczce nie mamy tylko podstawowych, najpopularniejszych zwierząt, ale także mniejsze, o których często zapomina się wspomnieć w książeczkach.

Autorzy książeczki skupili się na stworzeniach leśnych. I jest tutaj oczywiście opisany lis czy też sarna, ale są także informacje o bobrach, ryjówkach, rzęsorku. Bardzo mi się podoba to, że Ewa i Paweł Pawlakowie pomyśleli o tych mniejszych istotach, które naprawdę warto poznać, bo prowadzą bardzo ciekawe życie, a ich poznanie zrobi dobrze najmłodszym.


Niemniej jednak nie uznałabym tej pozycji za atlas, bo wiadomości tutaj prawie wcale nie ma. Mamy tutaj raczej krótkie historyjki na temat zwierząt, a wiedzy o nich jest niewiele. Język powieści jest bardzo prosty i skierowany do tych mniejszych dzieci, więc być może dlatego autorzy nie dali sporej dawki wiedzy.

Trochę zawiodło mnie wnętrze pod kątem informacyjnym. O niektórych zwierzętach jest kilka informacji podanych, które z pewnością zaciekawią dzieci, ale np. o lisie nie mamy nic ciekawego, żadnej wiedzy, jedynie tyle, że zwinnie przeskoczył przez płot.

Szkoda również, że w książeczce nie ma żadnego wstępu, wprowadzenia do tego "atlasu". Uważam, że to by wzbogaciło całość. Przyznać jednak trzeba, że plusem i to ogromnym, jest dodanie do tego wydania zdjęć, ilustracji i rysunków dzieci, które w piękny sposób ubarwiają całość. Do dzieci najlepiej przemawiają kolorowe ilustracje, a także rysunki innych dzieci. Tym sposobem zachęca się je do poznawania świata zwierząt, a także rysowania swoich rysunków.

"Mały atlas zwierzaków" nie jest książeczką idealną. Jak dla mnie powinno być tutaj więcej informacji o zwierzętach, niemniej jednak jest to bardzo fajna książeczka dla dzieci, która została napisana prostym językiem, fajnie wykonana, barwnie zilustrowania i prezentuje się bardzo dobrze. Dużym plusem jest również duży format wydania, spora czcionka ułatwiająca czytanie oraz kartonowe strony. Myślę więc, że warto zaopatrzyć swoje pociechy w tę książeczkę.

Ocena 7/10

Za użyczenie gry dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia.


Natalia Zaczkiewicz
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz