"Psychologia Jogi" - Maciej Wielobób

 Maciej Wielobób, jako specjalista w dziedzinie jogi i medytacji, dzięki swojemu potężnemu doświadczeniu wydał wiele książek. Tym razem zabiera czytelników w podróż po klasycznej jodze i wytłumaczeniu czym ona w zasadzie jest. Wydawać się może, że to zupełnie proste, jednak już na samym początku zostajemy wyprowadzeni z tego błędu.

 Książka podzielona jest na trzynaście rozdziałów + materiały dodatkowe. Cofając się daleko w historii zostajemy zaznajomieni z "Jogasutr" Pantańdźalego, dostosowaną do naszych czasów i potrzeb współczesnych ludzi. Po wprowadzeniu autor uzmysławia nam czym jest joga, która daleka jest terminom typu "fitness", a czystą nauką, która ma swój specyficzny styl bycia, a fakt, że została wynaleziona przez hindusów, to czysty przypadek.

 Poza szczegółowym zagłębieniem się w tajniki jogi, poznać można również szaleństwo medytacji, która porusza naszą podświadomość. Ta technika również nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Co więcej - źle stosowana może wyrządzić więcej szkód, niż rzeczywistego, domniemanego dobra. Jak więc działać, zacząć, prawidłowo wykonywać "ćwiczenia"? Wszystko zawarte jest w tej książce.

 Pozycja ta nie jest szczególnie objęta i liczy sobie nieco ponad sto stron. Mimo nikłej objętości, zawiera w sobie niesamowity ogrom wiedzy i ponadto to rozszerzona wersja pierwowzoru! Niezwykle istotny jest fakt, że dużo więcej w niej teorii, niż praktyki. Na każdym kroku spotkać się można z trudnymi pojęciami, mało znanymi słowami i terminami, co może nie ułatwia czytania. Szczególny problem mogą z lekturą mieć początkujący, którzy pragną zgłębić sekrety tego stylu życia. Mimo iż terminy mogą dotyczyć osoby rozpoczynającej przygodę z tym światem, to jednak nie będzie to najłatwiejsza lektura. Nie czyta się jej z zapartym tchem, tylko wnikliwością, by zrozumieć każdy szczegół i zdanie. 

 Nastawiona jest moim zdaniem na przygotowanie do zastosowania i to, co dzieje się w naszej głowie. Można by rzecz, że poradnik ten jest w pewien sposób przysposabia nas do działania. Przede wszystkim należy dokonać odnowy duchowej i intelektualnej, a także wyzbyć się popełnianych dotąd pomyłek. W kilku krokach rozpisane zostały nawet uwagi w celu polepszenia koncentracji, jak odpowiednia pozycja, zorganizowanie, pora dnia, czy obecność kogokolwiek dookoła. Zostały poruszone więc wszelkie aspekty, by prawidłowo rozpocząć medytację. 

 Okładka jest dość kusząca, o zielonym, uspokajającym kolorze, jednak co do treści mam pewne wątpliwości. Mam wrażenie, że spodziewałam się czegoś nie tyle prostszego, co przystępniejszego i treściwszego. Jako osoba, która dopiero zaznajamia się ze światem jogi, oczekiwałam trochę innej treści. Jednak nie ujmując książce, uważam, że jest napisana bardzo inteligentnie, rzetelnie, popierając założone tezy dowodami. Myślę, że dla mnie jest jeszcze za wcześnie na tego typu lektury, więc z czasem chętnie sięgnę jeszcze raz po tę pozycję, kiedy lepiej poznam podstawy podstaw.

Ocena: 6/10

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu - Sensus
Paulina M.

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: