"Dusia i Psinek-Świnek. Dzień niegrzeczniucha"- Justyna Bednarek, Marta Kurczewska

Bardzo lubię poznawać książeczki dla dzieci, które odzwierciedlają codziennie życie, ale także uczą najmłodszych prawidłowych zachowań i tego, jak powinno się postępować w trudnych i nieprzyjemnych sytuacjach.

Dusia i jej przytulanka Psinek-Świnek pokazują dzień niegrzeczniucha, czyli dzień, w którym ludzie się kłócą i są dla siebie bardzo niemili. Dusia zastanawia się dlaczego tak jest, a przy okazji dowiaduje się, co znaczy, że ktoś jeździ autem jak osioł.

Książeczka uczy dzieci przede wszystkim tego, że w codziennym życiu rodzeństwo lubi sobie dokuczać i się wzajemnie kłócą, ale jednak zawsze pomimo różnić dochodzą do porozumienia i się godzą.


Kolejnym ważnym elementem jest umiejętność przepraszana i wybaczania, która została ukazana w powieści. Powieść pokazuje, że pomimo przykrości, którą drugi człowiek nam wyrządził, warto mu wybaczyć, jeśli nas przeprosi, bo zawsze jest wyjście z przykrych sytuacji i nieporozumień.

Bardzo mi się podoba, że bajka pokazuje, iż nie warto brać przykładu z innych i być tak samo nieprzyjemnym jak oni, jednak warto pomagać drugiemu człowiekowi , bo dobro zawsze wraca i wywołuje uśmiech na twarzy drugiego człowieka, który jest nam wdzięczny za pomoc.

Książeczka pokazuje również, że ludzie miewają gorsze dni, w które dokuczają innym, są nieprzyjemni i nie do zniesienia, jednak warto być wyrozumiałym, bo humor może się poprawić, a przykre sytuacje wyjaśnić.

Jest to pierwsza książka z serii przygód Dusi i Psinka-Świnka, jednak wiem, że z pewnością nie będzie ostatnia. Uważam, że książeczka świetnie pomaga poznać dziecku otaczający go świat i poznać prawidłowe zachowania.

Dodatkowym atutem bajki są piękne ilustracje, wielobarwne i przyjemne dla oka. Zdecydowanie zachęcają najmłodszych czytelników do sięgnięcia po tę książeczkę. Uważam, że emocje bohaterów bajki idealnie odzwierciedlone są na przedstawionych ilustracjach.

Ocena 8/10

Za użyczenie gry dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia.


Natalia Zaczkiewicz

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: