International Business English in Everyday Use - Marzena Beata Hoszowska


Język angielski jest współcześnie najbardziej rozpowszechnionym językiem na świecie. Jego znajomość jest już niemal wymagana. Z doświadczenia wiem, iż w kontaktach z obcokrajowcami jest to język, za pośrednictwem którego staramy się ze sobą porozumieć w pierwszej kolejności. Jego nauka jednak nie dla wszystkich jest czymś prostym, co więcej, nabytą wiedzę należy również utrwalać. Tak też jest w moim przypadku. Języki obce sprawiały mi od zawsze spore problemy, zazdrościłam wielokrotnie osobom, które bez problemu zarówno ze słuchu, jak i czytania, uczyły się słownictwa i gramatyki. Niestety sama nauka w polskich szkołach to za mało. Nie skupia się ona na rzeczach praktycznych i dlatego potrzebujemy do nauki podręczników, które nas do tego przygotują.

Do takich należy książka „International Business English in Everyday Use” autorstwa Marzeny Beaty Hoszowskiej. Jednak co najważniejsze, jest to egzemplarz dla osób zaawansowanych na poziomie B2 i C1. Autorka ma tutaj na celu wykroczenie poza standardowe ramy nauki angielskiego obecnego w szkołach i przygotowuje nas do porozumiewania się w przedsiębiorstwach, spółkach itp. Występuje tu terminologia biznesowa, począwszy od stanowisk sekretarek, a skończywszy na wysokich stanowiskach korporacyjnych, bądź prawniczych. Na ponad dwustu stronach zawarte są zagadnienia, dialogi, historyjki przeplatane z ćwiczeniami mające na celu naukę, utrwalenie, jak i sprawdzenie swoich umiejętności. Nie wszystko jest tłumaczone na język polski wszakże, jak już wspominałam, jest to podręcznik dla osób zaawansowanych, jednakże tłumaczenia skomplikowanych zwrotów występują.

Ważnym aspektem w nauce języka jest jego słuchanie, czegoż w książce zabraknąć nie mogło. Wydania są dwa, jedno zawierające płytę dvd oraz tak jak w moim przypadku, z kluczem, do pobrania wersji audio. Możemy dzięki temu słuchać dialogów zaznaczonych symbolem słuchawek. Nagrane są one wyraźnie oraz w niezbyt szybkim tempie, tak, aby można było także bez śledzenia tekstu, zrozumieć przekaz.

Na końcu znajdziemy dość obszerny słowniczek, zawierający za ówno pojedyncze słówka, jak i całe zwroty. Ów zwroty oraz podawane sentencje należą do profesjonalnych, ale i ciekawych jak np. „phishing expedition”, co oznacza zorganizowaną na dużą skalę akcję cyberprzestępców, mającą na celu wyłudzenie poufnych danych od użytkowników Internetu. Kilkukrotnie zdarzają się zabawne grafiki, ukazujące nam pomyłki językowe, co znacznie umila naukę i daje odpocząć umysłowi.
Podsumowując, uważam, że jest to dobrze napisany i użyteczny podręcznik, jednakże skierowany wyłącznie do osób zainteresowanych tematyką. Jest czytelny, wyjątkowo miło spędza się przy nim czas na nauce. Jest to dobry krok, aby przełamać barierę językową i wejść w strefę codzienności. Polecam go wszystkim zainteresowanym tematyką.

Ocena: 8.10

Za możliwość zapoznania się z egzemplarzem dziękuję wydawnictwu - Poltext
Paulina M.


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz