"Jaskinia nietoperza" - Tomasz Samojlik

Wracamy do przygód żubrzej rodzinki. Tym razem wybieramy się do Ojcowskiego Parku Narodowego i zwiedzamy jaskinie nietoperzy. Jest to zdecydowanie mroczna przygoda!

Polinka i Pompik są bardzo ciekawi nowego miejsca, ale nie do końca im się podoba, ponieważ przyzwyczajeni są do polan i łąk. Poznają tutaj pająki, a także ćmy, których mała żubrzyca się boi, przez co wpada do jaskini.

Poznanie nietoperzy przez żubrzą rodzinkę jest bardzo ciekawym i fajnym sposobem na poznanie tych ssaków. Najmłodsi czytelnicy dowiadują się wielu fajnych ciekawostek. Dowiadują się chociażby czym się żywią, jak się poruszają w ciemnościach, zgłębiają więc podstawową wiedzę na ich temat.

Połączenie przygody z edukacją jest świetną metodą nauki. Dzieci mają tutaj również możliwość wizualnego poznania Ojcowskiego Parku Narodowego za pomocą ilustracji, aczkolwiek rodzic czytający bajkę z dzieckiem musi mieć o nim trochę wiedzy, aby wytłumaczyć dziecku, że skała w kształcie "szyszki postawionej na zaostrzonym końcu" to Maczuga Herkulesa. Szkoda, że autor nie nazwał przedstawionych skał właściwymi nazwami, a jedynie na końcu książeczki napisał, jakie kształty skał można znaleźć w parku.

Fajnym elementem bajki zdecydowanie jest wstawka na środku książeczki, na której napisane są ciekawostki o nietoperzach, a także znajdują się dwie strony, na których dziecko może zaznaczyć, które książeczki z serii już ma, jednocześnie ucząc się w jakim miejscu na mapie Polski znajduje się dany park.

Drugim ciekawym elementem jest wstawienie na końcu książeczki "Co zapamiętam z tej wyprawy?" i wymienieniem kilku ważnych punktów, dzięki którym dziecko może sobie utrwalić wiedzę o danym parku narodowym.

"Jaskinia nietoperza" to ciekawa książeczka, która pomoże dzieciom poznać Ojcowski Park Narodowy. Jest to zdecydowanie świetna forma nauki, którą łączy przyjemność z pożytecznym. Ogromnym atutem jest również możliwość czytania książeczki bez znajomości poprzednich.

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Media Rodzina.
Natalia Zaczkiewicz
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz