‘’Ogród do składania” – Joan Aiken


Ostatnio polubiłam czytać opowiadania i w ostatnich miesiącach zapoznałam się z kilkoma zbiorami, które mnie naprawdę zachwyciły. Oczywiście były to pozycje typowo dla osób dorosłych, ale jednak dostrzegłam w nich jedną bardzo istotną zaletę, istotną oczywiście z mojego punktu widzenia. Opowiadania są dość krótkimi formami, więc bez problemu mogłam przeczytać sobie jedno całe przed snem i spokojnie odłożyć książkę, bez mówienia sobie ,,jeszcze jeden rozdział”!

Rodzina Armitage jest wyjątkowa, ponieważ co poniedziałek w ich życiu przydarzają się niesamowite przygody, które sprawiają, że nie dopada ich rutyna i mają co wspominać. To wszystko dzieje się przez panią Armitage, która wiele lat wcześniej wypowiedziała pewne życzenie.

Chciałabym teraz wyjaśnić to, dlaczego we wstępie zawarłam takie informacje, bo nie zrobiłam tego bez powodu. Książka ta jest zbiorem opowiadań o rodzinie Armitage, a więc nie zawiera ona jakiejś jednej fabuły, ale oczywiście wszystkie teksty tworzą razem jedną wspólną całość, która fajnie wypadła w moich oczach i cieszę się, że miałam okazje poznać te historie.

Autorka pisała te wszystkie opowiadania tak naprawdę na przestrzeni wielu, ale to wielu lat. Tworzyła świat rodziny Armitage, wymyślała dla nich nowe przygody i myślę, że zyskała dzięki temu naprawdę wielu fanów. Prawda jest taka, że ja uwielbiam tego typu historie, bo są lekkie, zabawne i przyciągające, bo chociaż starałam sobie dawkować tę książkę, to ciągle miałam ochotę do niej wracać. Opowieści te są raczej dedykowane młodszym osobom, ale jednocześnie uważam, że są w bardzo moim stylu i kilka lat temu zakochałabym się w tej książce na zabój.


Książka ta jest dość sporych rozmiarów, ale też tylko wydaje się taką cegłą. Z pewnością za jej wizualną objętość odpowiada twarda oprawa oraz strony dobrej jakości, z papieru o wyższej gramaturze. Tekst również został napisany dość sporą czcionką, z odpowiednimi odstępami, a to wszystko sprawia, że czytanie jest przyjemne, że oczy się nie męczą aż tak szybko i młodsze osoby na pewno nie przerażą się zbitym tekstem.

Autorka dzięki tym wielu opowiadaniom stworzyła naprawdę świetny świat, do którego włożyła bohaterów ciekawie wykreowanych i z intrygującą historią. Przygody, które przeżywa rodzeństwo wraz ze znajomymi, są naprawdę fantastyczne i czyta się je świetnie! Dobrą informacją jest to, że większość z nich jest dość krótka, więc nawet fajnie jest przeczytać jedno lub dwa przed snem i nie musimy obawiać się, że każdy rozdział kończy się w sposób, który po prostu każe nam rozpocząć kolejny i kolejny… To zdecydowanie świetna pozycja do poduszki, pozwoli się wyciszyć i zrelaksować.

W środku znajdziemy również ilustracje. Nie jest ich zbyt wiele, pojawiają się co kilkanaście stron i są raczej niewielkie, ale jednak cieszą oko. Zostały wykonane ciekawą techniką, bez koloru i dzięki temu nie odwracają uwagi czytelnika na zbyt długo, jednocześnie pozwalając mu cieszyć się z lektury i nie przerywać wątku w połowie. Jest to świetny dodatek i naprawdę mnie ucieszył, bo widać jak osoba wykonująca te rysunki widziała bohaterów i wydarzenia.

,,Ogród do składania” to zbiór opowiadań, które są określane klasyką brytyjskiej literatury dla młodzieży. Cieszę się, że mogłam je przeczytać, bo naprawdę spędziłam z nimi kilka wieczorów, pozwoliły mi się zrelaksować przed snem i są absolutnie w moim guście! Bardzo przypominają mi opowiadania, które czytałam w dzieciństwie i to może dlatego tak bardzo mi się podobały. Nie widzę w tej książce żadnej wady, nawet wszystkie historie były piękne, poruszały tematykę dość ciekawą, ale nie kontrowersyjną. Polecam!Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Dwie Siostry

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: