"Magazyn" - Rób Hart

 Coraz większa liczba ogólnoświatowego społeczeństwa pracuje w korporacjach. Staje się tak, ponieważ firmy te niezwykle szybko się rozwijają i dominując na rynku, przejmują mniejsze od siebie przedsiębiorstwa. Tak też się wydarzyło w świecie wykreowanym przez Roba Harta w powieści, pt. „Magazyn”.

 Chmura to korporacja, która przejęła większość światowego rynku. Wszystko za pomocą nowatorskiego rozwiązania z wykorzystaniem dronów, do dostarczania klientom zakupów. Takie rozwiązanie wpływało bardzo korzystnie na zdrowe środowisko, gdyż nie wprowadzało do atmosfery żadnych zanieczyszczeń. Podobnie było z prędkością i niską ceną dostarczenia- przestrzeń powietrzna wydała się być doskonałą i ekspresową drogą. Firmą zarządzał i stworzył Gibson Wells- obecnie umierający na raka miliarder, który staje przed ciężkim wyborem – komu należy przekazać stery kierownictwa nad firmą? 

 Wspomnienia i przeżycia założyciela Chmury nie są jedynym wątkiem opowiadania. Od wewnątrz korporacja nie wygląda już tak kolorowo jak w opisach założyciela i mediów. Wszechobecna inwigilacja, praca wymagająca niemal nadludzkiej wytrzymałości i prędkości w wykonywaniu pracy, doprowadzała niejednokrotnie do skraju wytrzymałości, a co za tym idzie- samobójstw i uzależnień. Jednak głównymi bohaterami są tutaj Paxton oraz Zinnia. On - wieloletni strażnik więzienny, któremu Chmura zniszczyła własną firmę i pozostawiła z niczym. Zinnia natomiast to świetnie wyszkolona agentka, której zlecono przeniknąć w szeregi Chmury i znaleźć obciążające firmę najmroczniejsze tajemnice. Czy doskonale zaplanowany narząd korporacyjny jest przygotowany na wszelkie możliwości? Losy całej firmy, a może i świata, będą zależeć od tej dwójki. 

 „Magazyn” to świetnie przemyślany, wykreowany świat, który z ostrożnością nazywałbym science fiction. Wszystko opisane w książce ma szansę stać się prawdą. Nawet sam pomysł stworzenia firmy opartej na nowoczesnych i udoskonalonych dronach, nie wydaje się czymś odległym, a tym bardziej nie niemożliwym. Centrale produkcyjne, kanały telewizyjne Chmura24, zegarki z czytnikami i nadajnikami GPS, ludzie przydzieleni do swoich stanowisk zgodnie z ich życiowymi predyspozycjami, wszystko to stwarza idealny, niemal samowystarczalny mechanizm. Każda z postaci przedstawia świat ze swojego punktu widzenia, opisuje swoje przemyślenia i tłumaczy zachowanie, co pozwala na lepsze zżycie się z postaciami. Mamy tu także wątek romantyczny, który w zaistniałym świecie i w jego realiach, został bardzo dobrze utworzony. Wszystko to, w połączeniu z prostym i przystępnym językiem sprawia, że utwór czytało mi się bardzo przyjemnie.

 Niestety, sądzę iż książka ta raczej nie trafi do serc wszystkich czytelników, ponieważ prezentuje ona wizję przyszłości, choć ciekawą, to jednak nie każdego może zainteresować. Pomimo ciekawych wątków pobocznych, główny nacisk jest na działający nań system, zgłębianie go i odkrywanie jego słabości, reszta to tylko dodatek dla dopełnienia i niczym nie zaskakuje . Niemniej dla mnie książka trafiła w czuły punkt i bardzo mnie zaciekawiła. Czytało mi się ją z wielką przyjemnością, chociaż zakończenie nie było dla mnie w pełni satysfakcjonujące. 

Ocena: 9/10

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu - WAB

Paulina M.

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz