"Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej" - Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

 Jeszcze nie tak dawno temu wszyscy zapaleni kinomaniacy, czekali, aż poznają werdykty, jakie zapadły na słynnej gali Oscarowej. Bez wątpienia jest to wyjątkowy czas w roku, kiedy śledzimy przygotowania gwiazd, podziwiamy ich stroje, kibicujemy ulubionym produkcjom, licząc, że to właśnie one zdobędą te zaszczytną nagrodę. Co jednak może się kryć za tą, liczącą 28 centymetrów, nagrodą? Czy faktycznie jest spełnieniem każdego twórcy i odtwórcy ról? Jakie sekrety może skrywać?

 Książka podzielona jest na cztery, dość obszerne, rozdziały. Na wstępnie zaznajamiamy się z samą nagrodą i jej historią. Poznajemy przeszłość złotego krzyżowca z mieczem i założycieli. To jednak nie koniec tego działu. Dowiemy się także tego, jaki budżet należy mieć, by "zagwarantować" sobie zwycięstwo. To oczywiście tylko spekulacje i mały rekonesans po filmach i ich twórcach, którzy już otrzymali nagrodę. Okazuje się, że można doszukiwać się w tym wszystkim powiązań i ciekawych analogii, które serwuje nam autorka. Rozpatrywanych w tym dziale będzie wiele tematów, od tych, które już wymieniłam, po politykę, bokserów, a nawet konie!

 Kolejny rozdział poświęcony jest już samej Ceremonii, która, jak wiadomo, musi być wystawna, idealnie zorganizowana i dobrze zareklamowana! Znajdziemy tutaj dużo ciekawostek dotyczących gwiazd, ich ubioru (bo jednak na tak ważnej uroczystości trzeb wglądać szykownie i drogo), a także tego, gdzie zwycięscy trzymają swoje statuetki. Okazuje się, że wcale nie w gablotkach, czy na kominku. Ich miejsce może niejedną osobę zadziwić. Oprócz tego nie można zapomnieć o podziękowaniach przy odbieraniu nagrody. Wobec tego również wysuwają się różne niezapomniane historie i spekulacje, jakoby niepodziękowanie mężowy, bądź żonie za swój sukces zwiastowało rozwód  w niedługim czasie :). 

 Ile wart jest Oscar? Czy makrowe stroje, które celebryci przywdziewają na Ceremonię cokolwiek ich kosztują? Jak często Oscar zostaje komuś skradziony i w jakich okolicznościach? Największe wtopy w czasie Ceremonii? Najlepsze/najgorsze przemówienie ever? Czy życie nominowanych twórców, pomimo nieuzyskania nagrody, bardzo się zmienia? Co można zyskać, otrzymując nagrodę, poza samą statuetką? Na te i masę innych pytań, znajdziecie odpowiedź właśnie tutaj. To znakomite kompendium wiedzy filmowej i Oscarowej. Autorka zdecydowanie zna się na rzeczy, wie o czym pisze i robi to w genialny sposób. Z przyjemnością czytałam długie rozdziały, które zupełnie nie nużyły i wręcz przeciwnie - wzbudzały duże zainteresowanie i ciekawość.

 Oprócz bogatej i składnej treści, którą szybko i przyjemnie się przyswaja, książka jest także przyciągająca wizualnie. Czarno-złoty styl rzuca się w oczy i wygląda, mimo że prosto, to także elegancko. Brakuje mi jednak fotografii w środku. Przydałyby się piękne zdjęcia, obrazujące historie i wydarzenia, które opisuje autorka. Dodałoby to większego uroku i sprawiło, że książka ta stałaby się rasową Oscarową encyklopedią.

 Okazuje się, że nagroda ta, choć bardzo sławna i rozpoznawalna, to jednak nie jest spełnieniem każdego twórcy filmowego. Nie jest nawet najważniejsza w świecie kinowym. A jednak wszyscy ją znają i podziwiają, dużo bardziej niż chociażby nagrody Emmy, BAFTA, czy nawet Złote Globy. Coś się za tym wszystkim kryje i w tej książce znajdziemy wszystko, co nas nurtuje.

Ocena: 9/10

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu - WAB

Paulina Mocka    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Lubię czytać bloga Zwierza, więc pewnie i jej książka by mi się spodobała. Choć tematyka nie do końca "moja"... // Odniosłam się dzisiaj na blogu do jednej z Twoich recenzji. Jeśli masz ochotę, zapraszam do dyskusji :).

    OdpowiedzUsuń