‘’Rosyjski dla leniwych” – Ksenia Gatalska, Olga Tatarchyk


Rosyjski to język, który wiele lat temu był obowiązkowo nauczany w polskich szkołach, o czym oczywiście słyszałam wielokrotnie od chociażby babci. Zawsze chciałam się nauczyć tego języka i nie potrafię wyjaśnić swojego zachwytu. Po prostu kiedyś pojawiła się u mnie myśl, że fajnie będzie zrobić coś dla siebie i tak właśnie rozpoczęła się moja przygoda z rosyjskim, chociaż muszę przyznać, że powoli tracę zapał. Może to dlatego, że nie mam odpowiednich pomocy naukowych? Dlatego właśnie podjęłam się recenzji podręcznika ,,Rosyjski dla leniwych”.

Na wstępie warto zaznaczyć, że książka ta jest dedykowana osobom, które są na poziomie A1-B1, a więc w środku znajdziemy podstawy. Jest to ważna kwestia, bo w końcu każdy potrzebuje czegoś innego i warto zaznajamiać się z danymi na temat tego typu pozycji. Dla mnie ten poziom jest idealny, bo mogłam się nauczyć z tego podręcznika naprawdę wiele.

W środku tej książki możemy znaleźć naprawdę sporo treści, chociaż nie jest ona jakaś duża i obszerna. Właściwie to skupia się na częściach mowy takich jak czasownik, rzeczownik, przymiotnik, zaimek, przysłówek oraz liczebnik. Podoba mi się to, że każda część jest podzielona na rozdziały i odpowiednio rozbudowana. Dzięki temu czytelnik jest w stanie zdobyć wiedzę w sposób szybki oraz przyjemny.

Książka ta nie jest dla zaawansowanych, a wręcz przeciwnie. Dlatego cieszę się, że większość rzeczy jest napisana po polsku i rosyjsku. To z pewnością ułatwia sprawę, ale również pozwala ćwiczyć język i wzbogacać słownictwo.


Cieszę się, że w książce użyto kolorów, które naprawdę doskonale pomagają w przyswojeniu treści. Pojawia się tam naprawdę sporo tabeli, w których autorki świetnie posegregowały informacje, dzięki czemu nauka jest znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Do każdej partii pojawiają się ćwiczenia. Nie jest ich szczególnie dużo, ale też uważam, że nie jest to wada. Materiał jest podzielony na małe partie, a do każdej z nich znajdziemy zadania, więc doskonale można przećwiczyć zdobytą wiedzę i to jest na pewno największą zaletą tej książki. Po prostu sucha teoria nie pomoże nam w nauce, ponieważ praktyka jest najważniejsza i do tego dążymy – chcemy te wszystkie tabele mieć w głowie podczas rozmów czy pisania po rosyjsku.

Jestem naprawdę pod wrażeniem tej książki, bo nie spodziewałam się, że znajdę w środku tyle informacji, które są naprawdę różnorodne. Spędziłam z nią naprawdę sporo czasu i nauczyłam się rzeczy, które są przydatne i pozwoliły mi się rozwinąć. Samodzielna nauka języka nie jest prosta, ale z takimi podręcznikami z pewnością dużo przyjemniejsza. Cieszę się, że wszystko zostało zebrane w jednym miejscu i części mowy nie mają już przede mną tajemnic.

Na samym końcu książki znajduje się powtórzenie, gdzie pojawiają się zadania dotyczące wszystkich informacji zawartych w książce. Jest to wspaniałe podsumowanie, bo można zobaczyć, co musimy jeszcze powtórzyć i w jakim temacie jesteśmy słabsi.


Oczywiście ostatnie strony to klucze odpowiedzi, których nie mogło zabraknąć. Podoba mi się to, że nawet ta część książki jest dopracowana, a same odpowiedzi napisane czytelnie i tak, że bardzo łatwo szuka się poszczególnych informacji.

,,Rosyjski dla leniwych” to podręcznik, który zasługuje na uwagę, zwłaszcza może okazać się przydatny osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z językiem. W środku znajdziemy naprawdę sporo informacji o częściach mowy, wszystko jest świetnie wyjaśnione, a także pojawiają się ćwiczenia, które pozwalają utrwalać wiedzę. Polecam!Ocena: 10/10
Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Poltext

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz