"Ty" - Caroline Kepnes

  Książkoholicy często po przeczytaniu książki, a następnie obejrzenie jej ekranizacji (jeśli takowa istnieje) są oburzeni, z powodu tego, że produkcja za bardzo zmieniła fabułę, bądź po prostu wyszła gorzej, niż sam pierwotny utwór. Czy jednak ta teoria zawsze się potwierdza? Nie możemy mówić o tym chociażby w przypadku "Stowarzyszenia umarłych poetów, gdzie to właśnie książka powstała na podstawie filmu i wypadła zdecydowanie gorzej. Jednak tym razem zestawiać będziemy książkę Caroline Kepnes "Ty" z serialem o tym samym tytule. 

  Joe to teoretycznie spokojny chłopak, prowadzący księgarnię za pana Mooneya. Jest dobry w tym, co robi. Wykazuje się dużą inteligencją i sprytem, choć nie ukończył żadnej szkoły wyższej. Jednak od nikogo nie odstaje, wręcz przeciwnie, ma olbrzymią wiedzę i potencjał. Jednak drzemie w nim coś jeszcze, coś nieposkromionego i dzikiego. Joe jest nietypowy i gdy poznaje Guinevere Beck, jego prawdziwa tożsamość i wewnętrzne "ja" się uaktywnia. Czy ta znajomość okaże się destrukcyjna? 

  Całą powieść widzimy z perspektywy Joego. Większość książki to w zasadzie jego wypowiedziane i niewypowiedziane myśli, sekrety, plany i cele. Konsekwentnie je realizuje i jedno jest pewne - ma obsesję na punkcie Beck. Wyobraża sobie zawsze więcej, niż jest w rzeczywistości, dopowiada sobie różne scenariusze i przez to wszystko popada w paranoję. Postanawia zdobyć serce dziewczyny w dość toksyczny sposób. Wnika do jej życia całkowicie, a ona wydaje się nie zdawać sobie sprawy z tego, co Joe wyprawia z jej życiem. On zrobi wszystko, by ją zdobyć. Nawet, jeśli będzie musiał "pozbyć się" niewygodnych osób z jej otoczenia.

  Cała historia jest przerażająca, pełna napięcia i nieprzewidywalna. Nigdy nie wiemy, jak Joe wyobrazi sobie daną sytuację. Uważa, że wie wszystko, poprzez ścisłą kontrolę nad sytuacją. Jednak okazuje się, że nie zawsze jest tak, jak on przewiduje. W związku z tym fabuła nabiera szybkiego tempa i dzieją się niespodziewane rzeczy, które autorka szczegółowo opisuje. Mężczyzna zdaje się nie zdawać sobie sprawy z tego, że nie postępuje właściwie. Wręcz przeciwnie! Obwinia o dany przebieg wydarzeń inne osoby, a siebie całkowicie oczyszcza z zarzutów. Trzeba przyznać, że bywa przekonujący i daje czytelnikowi do namysłu, że w każdym z nas drzemie "mały Joe", który chciałby ułatwić sobie życie pewnymi czynami, lecz nie starcza nam odwagi. Joe jest naszą ukrytą podświadomością, która w tej książce ukazuje ciąg wydarzeń, który miałby miejsce, gdybyśmy byli tak szaleni, jak on. 

  Książka była ciekawa i jak sam Stephen King napisał "hipnotyzująca i przerażająca". Jednak muszę stwierdzić, iż serial wypadł lepiej. Nie odbiega prawie wcale od książki i widać, że twórcy bardzo wzorowali się na przedstawionej historii. Jednak rozszerzyli pewne sytuacje, jak np. motywy "pozbywania się osób z otoczenia Beck". Serial dużo lepiej obrazuje te wydarzenia. Mają większy sens i intrygująco zostały ukazane. W książce to jedynie powierzchowne wzmianki. Dlatego książkę uważam za dobrą, napisaną ciekawym językiem i oryginalną, a serial za bardzo dobry i świetnie zrealizowany.

Ocena: 7/10

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu - WAB

Paulina Mocka

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Raczej nie sięgnę po książkę, ale serial mi się podobał :D

    OdpowiedzUsuń