‘’Wielki wyścig. Legendy motosportu” – Jarosław Kaczmarek


Nie mogę powiedzieć, że jestem wielką fanką sportu czy motoryzacji. Raczej podchodzę do tych wszystkich dyscyplin z ogromnym dystansem. Staram się śledzić losy Polskich reprezentantów przeróżnych aktywności, bo jednak promują oni nasz kraj na skale światową, zwłaszcza, gdy odnoszą sukcesy. Zawsze kibicuje Polakom i staram się wiedzieć o nich coś więcej, co jest trudne mając mocno ograniczony czas. Dlatego więc dość często sięgam po książki, które mogą mi opowiedzieć o kimś, kogo jeszcze nie znam. Dziś zapraszam Was na recenzję pozycji dedykowanej młodzieży, z której jednak osoba dorosła również może wynieść sporo informacji.


Książeczka ta jest dość solidnie wykonana i chociaż jej okładka nie jest sztywna, to jednak grubsza od standardowych. Podobnych książeczek od tego wydawnictwa mam już sporo i za każdym razem mam ten sam problem… W wygięciem okładki w ten sposób, aby wygodnie można było czytać, a książka nie rozpadła się. Naprawdę mocno muszę się namęczyć, aby cokolwiek zdziałać i nie poczynić żadnych zniszczeń.

Książka ta fajnie pokazuje to, że pasja do sportu często zaczyna się już w dzieciństwie i warto kibicować młodej osobie, aby spełniała marzenia, bo w przyszłości dzięki temu może sporo osiągnąć. Jednocześnie całość nie jest nudna, nie jest naszpikowana datami, nazwiskami i historycznymi faktami. Wszystkie te aspekty są poruszone, ale opisane w sposób przystępny oraz ciekawy dla młodej osoby. W końcu celem tej książki nie jest wyłożenie całej historii motosportu, ale jakiejś małej części, która wzbogaci wiedzę nastolatka i uświadomi, jak to wszystko wygląda i skąd się wzięło.

Oczywiście, jeśli mowa o motosporcie, to nie wyobrażam sobie, aby w środku nie znalazł się rozdział opowiadający o Robercie Kubicy, który zapisał się na kartach historii Formuły 1. Autor bardzo dobrze podszedł do tematu i naprawdę szeroko go opisał, co uważam za niesamowitą zaletę. Tekst jest ciekawy, podzielony na dość krótkie partie tematyczne, a to z pewnością sprawia, że całość jest atrakcyjniejsza.


Książka ta jest również świetnie opracowana graficznie. Pojawia się w niej masa zdjęć, które są opisane, więc wiemy, jaką sytuację przedstawiają lub kto został na nich uwieczniony. Pojawiają się również inne wstawki, jak grafiki na brzegach stron lub oznaczone wyrazy naśladujące chociażby dźwięk.

Autor pokazuje doskonale charakterystykę sportu, opowiada o pojazdach Formuły 1 czy wymaganych strojach. Można również zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd bolidów. Oczywiście w środku pojawiają się też informacje o rajdach, które przecież także zaliczają się do motosportów. Informacje na ten temat są opracowane w podobny sposób i są równie ciekawe.

Oczywiście książka ta nie skupia się tylko na Robercie Kubicy, bo jednak motosport jest dziedziną naprawdę popularną w różnych częściach świata. Dlatego więc autor wspomina także o innych osiągnięciach, więc w środku pojawia się sporo znanych lub mniej znanych nazwisk. To jednak pozwala wyrobić sobie w wyobraźni pewien obraz na temat kierowców Formuły 1 oraz rajdów.


W Formule 1 mamy Kubicę, a w rajdach najbardziej znanym reprezentantem Polski, jest Kajetan Kajetanowicz. Cieszę się, że w środku również można znaleźć informacje na temat jego kariery. Oczywiście fragmenty o rajdzie Dakar chyba zrobiły na mnie największe wrażenie, ale też ich najbardziej nie mogłam się doczekać, bo to mnie po prostu interesowało i cieszę się, że zostało tak szeroko opracowane.

,,Wielki wyścig”, to książka, która z pewnością zachwyci nie jednego młodego fana motosportu. To idealna okazja, aby poznać ten świat, najpopularniejszych przedstawicieli czy zapoznać się z charakterystyką różnych aspektów dotyczących tego świata.Ocena: 9/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Egmont

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz