"Relacje nad przepaścią" - Ilse Sand

Niekiedy z osobami, które były nam bardzo bliskie, możemy mieć trudną relację. Ciężko o nią dbać, trzeba się nieustannie starać, choć najgorszy i tak wydaje się fakt ustawicznego wyciągania ręki na znak zgody i pojednania. Może czasem jednak warto odpuścić, a jeśli tak, to kiedy? Jak się przemóc i po raz kolejny wybaczyć, choć nie czujemy się winni. Zaufanie po zniszczonej relacji ciężko odbudować. Czy jest to w ogóle możliwe? W swojej psychologicznej książce Ilse Sand odpowiada wnikliwie na te i inne pytania. 

W tej książce znajdziemy naprawdę wiele ciekawych informacji na temat relacji międzyludzkich. Autorka wyjaśnia, że nie o każdy kontakt należy walczyć i ukazuje nam wskazówki, którymi możemy się kierować, aby rozpoznać, czy mamy jeszcze szanse na poprawę sytuacji. Poza powodami, jakie poznamy, ważne są również emocje i uczucia, które towarzyszą naszym zagrożonym relacjom. Zawsze znajdziemy wymówki, by poczekać, aż to osoba pokłócona z nami  pierwsza zechce przeprosić. One również są uwzględnione w książce i szczegółowo omówione, bo jeśli człowiek nie chce pierwszy wyciągnąć ręki, to musimy zrozumieć dlaczego. Ponadto przygotowuje nas ta książka na konfrontacje z osobą zwaśnioną. Autorka proponuje pewne "triki", którymi możemy się sugerować, rozmawiając i nie chcąc wywołać niepotrzebnej kłótni i pogłębić urazy. 

Ciekawych rzeczy możemy dowiedzieć się o nas samych, także o tym, by pozwolić drugiej osobie również być sobą, czyli kimś zupełnie innym niż my sami. Zostajemy pouczeni, aby unikać zwrotów, których "my" i "nas" jest nadużywane. Nie zawsze nasze racje są słuszne, choć wydają nam się idealne. To także sztuka chodzenia na kompromisy i zrozumienia, kiedy należy odpuścić. Słusznie autorka zauważa, że wiele cech i nawyków dziedziczymy po przodkach, co czasami przeradzamy w coś odwrotnego, niż zamierzaliśmy. Wszystko jest ukryte w naszej podświadomości, a my odkrywamy siebie cały czas na nowo i uczymy się, jak być lepszymi dla naszych bliskich.

Oprócz tego przy każdym zagadnieniu, jakie omawia Ilse Sand, znajdziemy ćwiczenia, które mają nam pomóc w lepszym zrozumieniu sytuacji, i aby się zmotywować do działania. Ćwiczenia są do siebie bardzo podobne i może nie zawsze trafione. Jednak z pewnością namawiają do tego, żeby zgłębiać i zacieśniać więzi (nie tylko z osobami, z którymi chcemy/nie chcemy się pogodzić).

Ustępowanie bliskim osobom jest trudne i nie każdy na takie ustępstwa potrafi się zdobyć. W związku z tym autorka zakończyła swoją książkę testem, który sama skonstruowała. Dzięki niemu możemy sprawdzić siebie, co z pewnością skłoni do pewnych refleksji i pozwoli bardziej zrozumieć siebie.

Opisane w książce zagadnienia dotyczą każdej relacji - czysto przyjacielskiej, jak i np. w związku. Każdy wiec odnajdzie w niej coś dla siebie, bo nie zawsze łatwo jest zrozumieć swoje problemy, gdy się ich nie widzi. Czytając książkę, możemy zrozumieć swoje problemy, jak i dostrzec wady bliskich nam osób, których nie widzieliśmy. Zostaniemy przygotowani do najtrudniejszej rozmowy i zrozumiemy, czy w ogóle warto naprawiać relację, bo kto wie, może czasami trzeba pozwolić komuś najzwyczajniej w świecie odejść.

Ocena: 8/10
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu - Laurum
Paulina M.

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz