''Polska. Na tropie historii” – Sebastian Adamkiewicz


Otwarcie mówię o tym, że nie jestem fanką historii i to chyba już nigdy się nie zmieni. Zraziłam się do niej już na etapie szkoły podstawowej, nie miałam zbyt dobrych nauczycieli, nie potrafili przekazać wiedzy w sposób prosty, przystępny i atrakcyjny dla dziecka. Dopiero niedawno zaczęłam lekko uzupełniać wiedzę, ale to głównie za sprawą książek o tematyce drugiej wojny światowej, które uwielbiam czytać i robie to naprawdę często. Dlatego bardzo cieszę się, że na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej książeczek dla dzieci i młodzieży, które pozwalają na oswojenie się z historią.


Książka ta jest dość spora, ale cieszę się, że ma duży format, bo dzięki temu ilustracje mogły być większe i lepiej widoczne. Samo wykonanie jest naprawdę świetne, okłada jest gruba i sztywna, strony również, więc całość powinna być wytrzymała. Żałuję tylko, że całość ma tak niewiele stron, bo z chęcią zapoznałabym się z większą ilością.

Małą liczbę stron rekompensuje nam audioprzewodnik, który można pobrać za pomocą kodu dostępnego w książce. Jest to z pewnością świetny dodatek i cieszę się, że dzięki niemu można trochę poszerzyć określone tematy, lepiej poznać historię i to też bardzo przystępna forma przekazu informacji.

W środku znajdują się panoramiczne ilustracje, zajmują one właściwie większość stron, a więc cała książka jest naprawdę kolorowa, przystępna i przyjemna dla oka. Grafiki z pewnością stanowią najważniejsze elementy tej pozycji, bo przedstawiają sceny z życia czy sceny rodzajowe, trudno mi określić, jak to nazwać, ale przedstawiają życie codzienne Polaków z różnych okresów.


Po bokach stron osobno wyróżnione zostały na przykład narzędzia typowe dla danego okresu, ubrania albo ludzie. To wszystko zostało wyodrębnione z panoramicznych ilustracji i bez wątpienia są to elementy charakterystyczne, mogące kojarzyć się z epoką i tak dalej. Jest to ciekawe, bo pozwala uczyć się za pomocą skojarzeń.

Tekstu w tej książce jest naprawdę niewiele, ale pojawia się na dole każdej strony. Jest on streszczeniem najważniejszych i najciekawszych informacji o danym okresie. Podoba mi się taka forma oparta na ciekawostkach, bo nie jest nudna, a z pewnością idealnie nadaje się na pierwszy poważniejszy kontakt z historią z różnych okresów.

Ilustracje są naprawdę szczegółowe, dzieje się na nich okropnie dużo, ale to nie jest wada, a zaleta. Trzeba spędzić trochę czasu, aby dokładnie je poznać i zapamiętać, ale warto poświęcić na to czas. Kolory są stonowane, ale dzięki temu powstaje fajny klimat, idealny do zobrazowania czasów związanych z przeszłością. Grafiki zdecydowanie są mocną stroną tej książeczki i ilustrator włożył wiele pracy w ich stworzenie.


W książce tej znajduje się przegląd najważniejszych okresów, począwszy od czasów, gdy panowała dynastia Piastów, a kończąc na okresie po drugiej wojnie światowej. To z pewnością jest ciekawe i pozwoli zrozumieć przeszłość Polski, a już na pewno rozbudzi ciekawość świata i chęć do dalszego zgłębiania wiedzy.

Pozycja ta z pewnością jest idealna dla młodych osób, które jeszcze nie do końca potrafią przekonać się do historii i nauki tego dość trudnego przedmiotu. Autor świetnie przemyślał koncepcje tej książki i stworzył coś bez wątpienia wartego uwagi, ale też pociągającego wizualnie.

,,Polska. Na tropie historii”, to książeczka idealna dla młodych osób, nawet tych, którzy nie przepadają za nauką historii Polski. Sama wiem, że nie jest to łatwy przedmiot, że często pewne rzeczy są piekielnie nudne i trudne, że Polska ma bogatą przeszłość i ciężko wszystko zapamiętać, ale warto zacząć od małych rzeczy i zdobywać wiedzę krok po kroku.Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Kapitan Nauka


Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz