‘’Prawda i kłamstwa” – Caroline Mitchell


Istnieje cała masa powieści, gdzie mamy zbrodnię i kogoś (najczęściej policjanta, policjantkę lub zespół dwóch osób), kto rozwiązuje zawiłą zagadkę. Nie będę ukrywać, że bardzo często sięgam po tego typu książki i robię to z pełnym przekonaniem. Uwielbiam tego typu historie, ale nie wszystkie spełniają moje oczekiwania, bo część z nich jest po prostu zbyt podobna do siebie.


Amy jest policjantką, która niedawno awansowała, ale rodzinne tajemnice sprawiają, że nie może długo cieszyć się z sukcesu. Otrzymuje z więzienia list od swojej prawdziwej matki i dowiaduje się, że jest córką seryjnych morderców, którzy wiele lat temu pozbawili życia wiele niewinnych osób. Policja poszukuje młodej dziewczyny, która prawdopodobnie została porwana, a w tym czasie Amy podąża za wskazówkami udzielanymi przez biologiczną matkę i udaje jej się odszukać szczątki trzech dziewczynek, które zostały zamordowane przez jej rodziców. Czy zaginięcie dziewczynki ma związek z matką Amy? Czy uda się ją odnaleźć?

Książka ta naprawdę mnie zaintrygowała, głównie dlatego, że kilka dni wcześniej czytałam o seryjnych mordercach, o ich działaniu, profilach i tak dalej. Mogłam więc spróbować ocenić wiarygodność wykreowania niektórych postaci pojawiających się w ,,Prawdzie i kłamstwie”. Zauważyłam też, że ostatnio naprawdę dużo autorów zagłębia się w tematykę seryjnych morderców, ale nie wszystkim wychodzi to zbyt dobrze. Na szczęście w przypadku tej powieści, autorce poszło naprawdę świetnie.

Na okładce możemy doszukać się stwierdzenia, że ,,Prawda i kłamstwa” to thriller psychologiczny i to mnie niezwykle zaintrygowało. Lubię takie klimaty i połączenie tych dwóch gatunków, ale w przypadku tej książki… Owszem, jest to thriller i to naprawdę znakomity, ale wątpię, że można nazwać go psychologicznym. Jest tam może trochę gry na uczuciach i działań pod wpływem emocji, ale to nie wystarczy, aby móc określać tę książkę pełnoprawnym thrillerem psychologicznym.

Mimo tego, że w środku jest raczej mało wątków psychologicznych, to książka ta jest naprawdę świetnym thrillerem i po prostu mi się podobała. Jej akcja toczy się kilkutorowo i dzięki temu całość jest dynamiczna, ale też zagadkowa.


Z jednej strony obserwujemy postępy w aktualnie toczonym się śledztwie, które dotyczy porwanej dziewczyny. W środku pojawiają się wstawki opowiadające bezpośrednio o tym jak ona się czuje, jak walczy i tak dalej. Jest to naprawdę fajne, bo dzięki temu mamy pełen obraz sytuacji, dowiadujemy się naprawdę wiele o bohaterach i możemy wyrobić sobie o nich zdanie.

Z drugiej strony Amy musi mierzyć się z wieloma emocjami i przeróżnymi sprawami, które wpływają na jej życie. Autorka doskonale wykreowała tę bohaterkę i bardzo realistycznie opisała jej ciągle zmieniające się uczucia. Sam pomysł na tę powieść jest fenomenalny i cieszę się, że wszystko miało sens, było logiczne i dynamiczne.

Zdecydowanie najciekawsze są elementy związane przeszłością. One najlepiej pokazują nam pewne schematy, ale też wszystko to, co najciekawsze w tej powieści. Nie chcę tu za dużo spolerować i opowiadać, ale chciałam po prostu zaznaczyć, że ten aspekt naprawdę mnie zachwycił.

Książka ta na pewno wciąga i intryguje. Ekscytowałam się za każdy razem, gdy autorka postanowiła mnie zaskoczyć, wprowadzić jakiś nowy wątek albo zamieszać jeszcze bardziej w życiu Amy. Na szczęście ciągle działo się coś niespodziewanego i wszystko było na tyle skomplikowane, że ani przez chwilę nie miałam pojęcia, jak skończy się ta powieść. Oczywiście sam finał trochę wbił mnie w fotel i sama nie wiem, co mam o tym wszystkim myśleć. Takie zaskoczenie oczywiście sprawiło, że moja ogólna ocena tej książki stała się wyższa.

,,Prawda i kłamstwa”, to powieść, która naprawdę jest ciekawa i fani thrillerów powinni być zadowoleni z takiej lektury, bo na mnie zrobiła wrażenie dość duże. Trochę żałuję, że nie było tam zbyt wielu elementów ,,psychologicznych”, bo oczekiwałam tego skoro okładka obiecywała mi tego typu wrażenia.Ocena: 8/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. Czytałam! Naprawdę dobra, wciągająca i ciekawa książka!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo zaciekawiłaś mnie tą książką, na pewno po nią sięgne!:)

    OdpowiedzUsuń