‘’George i niezniszczalny kod” – Licy i Stephen Hawking


Naprawdę ogromnie żałuję, że to dopiero pierwsza książka opowiadająca o przygodach Georga, którą udało mi się przeczytać. Zdaję sobie sprawę, że młodzieńcze lata mam już dawno za sobą, ale są powieści, które po prostu w każdym potrafią wzbudzić zaciekawienie i umożliwiają umysłowy powrót do beztroskich lat dzieciństwa. Dzięki swojemu zamiłowaniu do literatury młodzieżowej, mogę pisać dla Was recenzję naprawdę dobrych książek, co również jest dla mnie bardzo ważne!


Anna i George muszą wyruszyć w niebezpieczną, ale pełną przygód podróż, która sprawi, że ocalą Wszechświat. Początkowo na świecie działy się dziwne i nienormalne rzeczy, a to sprawiło, że wszędzie zapanował chaos i ludzie nie byli w stanie nawet kupić jedzenia. Okazuje się, że za to społeczne zamieszanie odpowiada jakiś bliżej nieokreślony byt, który włamał się do najlepszych komputerów, które pilnują porządku na świecie. Czy dwójce przyjaciół uda się ocalić ludzkość i sprawić, że wszystko wróci do normalności?

Recenzje tej książki bez wątpienia mogę podzielić na jakby dwie części i najpierw zajmę się krótko spostrzeżeniami na temat samej treści i stylu napisania powieści, a później dodam coś na temat jej urozmaicenia w grafikę.

Oczywiście książka ta dedykowana jest młodszym osobom, co do czego raczej chyba nikt nie ma wątpliwości. Sama fabuła jest prosta, nie ma w niej udziwnień, czego się naprawdę bałam, widząc nazwiska autorów. W treści pojawiają się tematy naukowe, ale są bardzo umiejętnie wplecione między neutralne wątki. Nie pojawiają się żadne skomplikowane terminy, a raczej większość opisywanych problemów naukowych jest dość naturalna i życiowa, co jest zaletą, ponieważ pomaga zrozumieć pewne procesy zachodzące w otaczającym nas świecie.


Kto najbardziej ucieszy się z takiej książki? Na pewno młoda osoba, która ma umysł typowo ścisły i lubi czytać ciekawostki związane z nauką o świecie i procesach w nim zachodzących. Naturalnie nie jest to żadna wytyczna, której trzeba przestrzegać, bo zawsze ktoś po przeczytaniu tej książki może dopiero zacząć interesować się przedstawionymi w niej tematami. Zaletą na pewno jest to, że bohaterami książki są dzieci, a fabuła jest pełna przygód o zabarwieniu naukowym. Bardzo sprytnie zamaskowano fakt, że wnętrze skrywa dużo wiedzy podręcznikowej.

Kolejną zaletą bez wątpienia jest to, że książka ta została naprawdę solidnie wykonana i na podkreślenie zasługuje obecność grubej oprawy, porządne zszycie oraz strony dobrej jakości, na których kolorowe ilustracje są widoczne i czytelne. Podobają mi się również delikatne wstawki graficzne, które widnieją chociażby na początku rozdziałów.

W tekście pojawiają się ilustracje, które są czarno-białe i trochę przypominają szkice, ale takie bardziej szczegółowe. Większość z nich obrazuje oczywiście bohaterów, wydarzenia opisane w książce, co z pewnością jest bardzo pomocne i umilające lekturę.


Oprócz ilustracji pojawiają się również strony, gdzie widnieją szersze opisy jakiś naukowych faktów, które pojawiają się w treści książki. Wszystko jest tam świetnie wyjaśnione, prosto, przystępnie i bardzo często również za pomocą schematów oraz obrazków. Dzięki temu można odnieść wrażenie, że nauka wcale nie jest trudna, a wręcz przeciwnie – może okazać się bardzo przyjemna.

Ciekawe są również strony, gdzie można znaleźć przeróżne fotografie, które obrazują, na przykład planety albo procesy zachodzące w kosmosie. Jest to świetnym dodatkiem, bo sama z zaciekawieniem przyglądałam się tym zdjęciom i zrobiły na mnie wrażenie.

,,George i niezniszczalny kod”, to z pewnością książka, która zadowoli wielu młodych miłośników nauk ścisłych, ale także pasjonatów poznawania nowych faktów oraz ciekawostek. Powieść ta jest ciekawa, atrakcyjna wizualnie i urozmaicona wieloma stronami z fotografiami oraz wyjaśnieniami naukowych terminów. Polecam!Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka


Patrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz