"Pocałunek kata" - Mons Kallentoft


Sylwester, 14-letnia Josefine Holmberg zamierza spędzić ten dzień razem ze swoim ojcem Joakimem. Przed wieczorem wychodzi do sklepu po drobne zakupy. W drodze powrotnej natyka się na szkolnych znajomych, którzy zapraszają ją na imprezę. Za dużo alkoholu sprawia, że dziewczyna traci panowanie nad sobą i ledwie przytomna znajduje się w łóżku. Staje się ofiarą „żartów” dwóch koleżanek i jednego kolegi. Rozebrana do naga, z napisem na brzuchu „ku**a” i włożoną marchwią. Sami dobrze wiecie gdzie. Zdjęcia zostały udostępnione wszędzie, gdzie się tylko dało. Ponadto prawdopodobnie została zgwałcona. Po tym dramacie odwrócili się od niej wszyscy znajomi. Cała szkoła patrzyła na nią z obrzydzeniem i szeptano za jej plecami. Czwartego dnia nie zjawiła się już w szkole. Dwa tygodnie później ojciec znajduje Josefine powieszoną w łazience i karteczkę „Wybacz, tato, dłużej nie dam rady.”. A stojąca za tym wszystkim trójka młodzieńców pozostaje bezkarna.

Tak wygląda chronologiczny początek powieści kryminalnej pt. „Pocałunek kata” autorstwa Monsa Kallentofta. Jest to już trzecia recenzowana przeze mnie książka o śledztwach prowadzonych przez komisarz Malin Fors. Jednocześnie zachęcam do nadrobienia poprzednich recenzji! Malin po powrocie z Bangkoku stara się utrzymać w stanie trzeźwości. Aby w niej wytrwać, potrzebuje nowej sprawy, której będzie się mogła całkowicie oddać. Porwanie samolotu pełnego pasażerów  i odnalezienie zwłok młodej dziewczyny w zgniatarce na złomowisku, niewątpliwie dostarczą jej tego, czego potrzebuje. Wszystkie sprawy pozostają ze sobą w ścisłym powiązaniu. Czy i tym razem uda się jej odnaleźć i złapać mordercę? Czas po raz kolejny nieubłaganie mija. Malin Fors dowie się, do jakich granic jest w stanie posunąć się człowiek dyktowany niewyobrażalnym bólem, żądzą zemsty i niesprawiedliwością świata.

Na uwagę zasługują również okładki całej serii. Odbiegają nieco od tych zwykłych, sztampowych obrazków, jakie widujemy na kryminałach. Jako, iż jest to, podkreślam, seria zmysłowa, tak też okładki podporządkowują się swojej tematyce. Mogą wydawać się przerażające, czy nawet odstręczające, ale mają w sobie pewien urok, pewną dozę mroku, który spowija te książki. 

Muszę przyznać, iż z każdą kolejną częścią coraz bardziej wciągająca staje się dla mnie seria o Malin Fors. W trakcie tych trzech części zżyłam się z główną bohaterką i mam wrażenie, że nawet dobrze ją zrozumiałam. A wszystkich części jest aż dwanaście. „Pocałunek kata” dostarcza wiele akcji i emocji. Początek, jak i końcówkę książki czyta się z wielkim zapałem i zaciekawieniem. Historie stworzone i przedstawione przez autora, są naprawdę bardzo ciekawe i dopracowane. Również powiązania pomiędzy częściami stają się przemiłym smaczkiem dla stałych czytelników. Ta część była moją ulubioną z dotychczasowego cyklu poświęconego zmysłom. Tym razem akcja mnie dogłębnie pochłonęła i zaintrygowała. Zdążyłam również przywyknąć do stylu pisarskiego autora, który jak nadal uważam – nie wszystkim może przypaść do gustu. Szczególnie dało się to odczuć podczas mojej pierwszej styczności z dziełami autora. Jednakże w tej części pozostaje to w miarę dobrym wyważeniu. Otrzymujemy zarówno czas na oddech, jak i szybsze bicie serca pod naporem dziejących się wydarzeń.


Możemy wymienić w tej książce całą masę poruszonych motywów. Począwszy od samotnego wychowywania dzieci, skrajną bezradność i beznadziejność sytuacji, zemstę, aż do szaleństwa, a może swoistej terapii? Na końcu odnajdziemy również ciekawą odpowiedź na pytanie – czy komukolwiek wolno decydować o ludzkim życiu bądź śmierci. Bezprecedensowo jest to najlepsza część z dotychczas przeze mnie czytanych i polecam ją każdemu czytelnikowi kryminałów. Król szwedzkiego kryminału – Mons Kallentoft - wykazał w tej opowieści, czemu zasługuje na to miano. Polecam wszystkim!

Ocena: 9/10
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu - Rebis

Paulina Mocka


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Nie znam tej serii. Może dlatego, że nie przepadam za kryminałami.

    OdpowiedzUsuń