‘’Mity dla dzieci” – Grzegorz Kasdepke, ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło


Nie jestem wielką fanką mitów i w szkole miałam wielki problem z tym, aby przeczytać te, które były obowiązkowe. Po prostu nie przepadałam za tymi historiami, nudziły nie, były trudno napisane i nie czułam ich klimatu. Z biegiem lat okazało się, że mitologia wcale nie jest tak zła, ale już nie potrafiłam się przełamać i lepiej ją poznać. Mimo wszystko, pamiętając o swoich doświadczeniach z młodzieńczych lat, ucieszyłam się widząc książkę ,,Mity dla dzieci” i bardzo chętnie podjęłam się jej recenzji, ponieważ byłam ciekawa, jak autor postanowił przekonać młode osoby do tego typu opowieści.


Podoba mi się to, że okładka tej książki jest sztywna, a więc odporna na zniekształcenia i wygięcia. Strony również zostały wykonane z materiałów dobrej jakości, a więc ilustracje wyglądają naprawdę korzystnie, chociaż nie są kompletnie w moim guście. Całość ma stosunkowo niewielki format, nie jest do wielka księga, więc nie jest też jakoś szczególnie ciężka, co również jest w moich oczach jej zaletą.

Książka ta zawiera dwadzieścia mitów i w większości to opowieści mi już znane. Wcześniej wspomniałam, że raczej nie byłam chętna do czytania mitologii, ale w szkole tak często się przewijała, że i tak znam te wszystkie historie. Ważne jest dla mnie to, że autor doskonale potrafił streścić te mity i pokazać dokładnie to, co jest najważniejsze w tych opowieściach. Wszystkie istotne szczegóły zostały zawarte, więc sens tych mitów został zachowany.

Oczywiście nie twierdzę, że książka ta może zastąpić prawdziwą mitologię, którą trzeba poznać na pewnym etapie nauki w szkole. Jednak wcześniej wspomniałam, że trudno było mi się wbić w rytm tych historii, mało z nich rozumiałam i przez to zraziłam się do nich. Książka ,,Mity dla dzieci” może być świetną pozycją, którą wybierzemy na pierwszy kontakt dziecka z mitami, ponieważ jest ona znacznie bardziej przystępna i pozwoli na zapoznanie się z tym trochę odmiennym światem i prawami, które w nim rządzą.


Jedyną wadą tej książki są niestety ilustracje. Nie podobają mi się, bohaterowie są przedstawieni dość dziwnie, karykaturalnie i kompletnie nie jest to grafika w moim stylu. Fajnie, że pojawiły się takie urozmaicenia, bo na pewno dzięki nim lektura jest bardziej przystępna, ale kompletnie nie potrafiłam przekonać się do tych ilustracji. Głównie przeszkadzało mi to, że jednak wszystkich bohaterów mitologii kojarzy się z pięknem. Dobra, może nie wszystkich, ale ogromną większość. Chociażby Afrodyta w moim mniemaniu to bogini piękna, a na grafikach wyglądała mocno średnio…

Całość została napisana naprawdę prostym językiem, przystępnym dla młodych i mity te nie są długie, więc można czytać chociażby codziennie przed snem po jednym. Warto zacząć trochę wcześniej przyzwyczajać dzieci do tego, że w szkole będą musieli czytać historie, które mogą okazać się głupie i nieciekawe. ,,Mity dla dzieci to bez wątpienia pozycja bardzo przystępna i na pewno nie nudna, autor wprowadził język dostosowany do grupy docelowej, jaką są współczesne dzieci. To z pewnością jest jedną z większych zalet tej pozycji.


,,Mity dla dzieci”, to książka, która ma swoje wady i zalety, ale ogólnie uważam, że jest warta uwagi. Autor świetnie streścił najpopularniejsze mity, zastosował prosty język, więc z pewnością pozycja ta nie jest nudna. Mi do gustu nie przypadły kompletnie ilustracje, ale stanowią one tylko tło, więc nie jest to wada, która dyskwalifikuje książkę w moich oczach.Ocena: 8/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu LiteraturaPatrycja 

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz