‘’Wielki wybuch czyli K. kontra K” – Barbara Kosmowska, Grzegorz Kasdepke


Miałam okazję poznać już kilka książek, które napisał Grzegorz Kasdepke i za każdym razem byłam zadowolona. Oczywiście pisze on głównie dla młodszej widowni, ale miałam okazję przekonać się, że również dzieci są zadowolone z historii, które wykreował. Tym razem poznałam książeczkę, która powstała w duecie i byłam jej niesamowicie ciekawa, zaintrygowała mnie i byłam ciekawa, jak autorzy zobrazują temat związany z internetowymi znajomościami.


Ksenia i Kryspin konwersują ze sobą za pośrednictwem gry komputerowej, w której są partnerami i wspierają się w wojnach. Oboje starają się pokazać z jak najlepszej strony, więc nie mają oporów przed kłamaniem na temat swojej codzienności. Prawda jest taka, że w normalnym życiu są całkowicie inni – z kompleksami i bez ,,władzy” wśród rówieśników.

Okładka tej książki sztywna, co oczywiście uważam za wielką zaletę. Dzięki temu całość prezentuje się znacznie lepiej. Podoba mi się również to, że w środku książki oprócz ilustracji są liczne wstawki graficzne. Wszystko jest w różowym kolorze, a więc bardzo dziewczęcym, jednak nie uważam, że książeczka ta jest dedykowana tylko jednej płci, bo chłopcy również powinni być zadowoleni z tej lektury.

Sama treść również jest ciekawa i to z kilku względów. Oczywiście jest to książka dynamiczna, pełna akcji i świetnie skonstruowana, ale ja dostrzegam też jej drugie dno. Autorzy zwrócili uwagę na internetowe znajomości, które opierają się na kłamstwie. W sieci każdy może być cwaniakiem, ale prawda jest taka, że w końcu przestaje się mieć kontrolę nad własnymi krętactwami. Autorzy doskonale pokazali moc kłamstwa, ale też jego konsekwencje, co podoba mi się równie mocno. Internetowe znajomości są właściwie naszą codziennością, ale od początku należy pokazywać siebie, nie zmyślać, nie dodawać sobie cech, których nie posiadamy i tak dalej. Cieszę się, że taki temat został podjęty w książce dla młodzieży, która właśnie najbardziej żyje w świecie Internetu.


Podoba mi się również to, że tekst nie jest jednolity i nudny. Ma on różne wielkości, posiada wyróżniania, a także pojawiają się fragmenty napisane na różowo. To z pewnością stanowi świetne urozmaicenie, dzięki temu również dużo przyjemniej czyta się tę powieść i przyciąga ona wzrok.

Ilustracje doskonale dopełniają treść tej książki. Pokazują one bohaterów, wydarzenia i ubarwiają tę historię. Ogólnie są one raczej czarno-białe, ale pewne elementy są różowe, co sprawia, że całość jest niezwykle spójna. Podoba mi się ten motyw związany z kolorem różowym i myślę, że nie tylko ja tak twierdzę. Niby jestem fanką całkowicie innych ilustracji, ale te zdobyły moje serce i uważam, że idealnie wpasowują się w treść.

Książka ta trochę przypomina powieści, które czytałam w latach mojej młodości, ale myślę tu głównie o całokształcie. Gdy ja byłam dzieckiem to raczej nie było książek o internetowych znajomościach, bo raczej sieć nie była wtedy rozwinięta i nie było potrzeby o niej pisać. Mimo wszystko, poczułam się naprawdę niesamowicie podczas czytania i cieszę się, że powieść ta umożliwiła mi powrót do przeszłości.


,,Wielki wybuch czyli K. kontra K”, to książka naprawdę ciekawa i dodatkowo porusza tematy bardzo aktualne i związane z kłamstwem w Internecie. Jeśli szukacie jakiejś odpowiedniej pozycji dla młodzieży, to na pewno warto wziąć pod uwagę właśnie tę powieść!Ocena: 9/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Literatura


Patrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz