"Zostań jeśli kochasz" i "Wróć, jeśli pamiętasz" - Gayle Forman

Dzisiejsza kultura filmowa i książkowa karmi nas różnego rodzaju historiami. Często w powieściach romansowo-obyczajowych natrafiamy na słynny motyw, gdzie kobieta i mężczyzna pochodzą z dwóch różnych światów, są jak ogień i woda, a mimo wszystko ich ścieżki życia się ze sobą krzyżują. Typowe i znane. Można by nawet rzec - oklepane, ale czy na pewno? Czy nie da się wyłuskać z tego czegoś więcej, niż prostej historii o miłości? Gayle Forman zabiera nas w niezwykły świat w swojej dylogii*, która dzięki wydawnictwu Nasza Księgarnia została wydana w jednym, pokaźnym formacie, częstując czytelnika również niepublikowanym dotąd prequelem .

Zacznijmy więc o części pierwszej, na podstawie której powstał film o tym samym tytule, wyreżyserowany przez R. J. Cutlera. Poznajemy Mię i Adama, dwoje artystów, tylko sławiących zupełnie odmienne style muzyczne i instrumentalne. Mia to zapalczywa wiolonczelistka, ubóstwiająca Yo-Yo Ma, Bacha i Mozarta. Jednak jej najbliżsi, tj. rodzice są rdzennymi rockmenami, choć już się z tym nie afiszują, odkąd mają dzieci. Dlatego od początku są oczarowani Adamem, wschodzącą gwiazdą rocka, świetnym gitarzystą i liderem zespołu Schooting Star. Mia i Adam kochają inne rodzaje muzyki, ale mimo wszystko to właśnie ona ich połączyła - wspólna pasja do grania, nieważne na czym. Liczy się miłość do muzyki.

Śledzimy losy tych dwojga dwutorowo. Raz czytamy o ich miłosnej i niekiedy trudnej drodze od początku ich znajomości, która przeplata się z wypadkiem Mii i jej rodziny. Okazał się on tragiczny w skutkach. Dziewczyna doświadcza czegoś nadzwyczajnego, jak gdyby opuściła swoje ciało i żyła w stanie dziwnego zawieszenia. Widzi co się wokół niej dzieje, jednak nikt jej nie słyszy i nie dostrzega. Obserwuje cały ten chaos, który powstał. Nawet śmierć najbliższych i teraz musi podjąć decyzję - Czy warto się wybudzić?

Naturalnie druga część jest kontynuacją historii Adama i Mii. Minęły trzy lata od wypadku i wydarzeń z przeszłości. W ich życiu sporo się zmieniło i to nie zawsze na lepsze. Oboje stali się ważnymi ikonami w świecie muzyki, jednak to nie wystarczy, aby poczuć się szczęśliwym. Demony przeszłości dają o sobie znać, dlatego też muszą ponownie się spotkać, by wyjaśnić sytuację, która miała miejsce przed laty. Może to druga szansa od losu, by naprawić błędy przeszłości albo idealny moment, by zakończyć ten rozdział w życiu tak, jak należy.

Przygody bohaterów są niezwykle emocjonalne i zabarwione szerokim wachlarzem uczuć. Pierwszą część poznałam, zaczynając od filmu i to był błąd. Sprawił, że historia niezbyt mnie wciągnęła i zafascynowała. Po latach spróbowałam historii opowiedzianej piórem Forman i jest dogłębnie oczarowana jej stylem pisarskim. Był lekki i dosadny. Teoretycznie pełny jest prostoty, a jednak nie możemy tu mówić o banałach, lecz wielkim talencie pisarskim. Postacie są barwne i nieprzerysowane. Autorka przenika do ich umysłów i potrafi dokładnie odzwierciedlić ich myśli i uczucia. Fantastycznie jest ich poznawać od różnych stron i kilku perspektyw, gdyż pierwsza część napisana jest spojrzeniem Mii, a druga odzwierciedla myśli Adama. To nadaje książce niepowtarzalny charakter, gdzie nie ma przekłamania i niczego nie brakuje.

Cudownie było móc przenieść się do świata Gayle Forman, do którego z pewnością jeszcze wrócę. To skarbnica motywów, świetnych i trafnych metafor, kraina emocji i przyjemnie spędzonego czasu

*dwie części dzieła

Ocena: 10/10
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu - Nasza Księgarnia

Paulina Mocka

  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

2 komentarze:

 1. Pamiętam tę historię, choć czytałam dawno - do dzisiaj budzi we mnie emocje!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cudowna! Coś czuję, że szybko o niej nie zapomnę

   Usuń