‘’Atrakcyjni królowie elekcyjni. Horrrendalna historia polski” – Małgorzata Fabianowska, ilustracje: Jędrzej Łaniecki

 

Czasami cieszę się, że w całej swojej edukacji nie trafiłam na nauczyciela historii, który byłby wymagający. Owszem, czasem musiałam się dużo uczyć, ale polegało to głównie na wkuciu na pamięć i zapomnieniu po sprawdzianie. Nie poznałam historyka, który potrafiłby przekazać wiedzę w sposób interesujący, inspirujący i zachęcający. Wszyscy raczej skupiali się na szybkim wyłożeniu tego, co obejmuje podstawa programowa i nic poza tym. Dlatego teraz sama muszę uzupełniać swoją wiedzę i robię to za pomocą przeróżnych książek oraz filmów, co na pewno jest znacznie ciekawsze.

Jakiś czas temu opublikowałam recenzję innej książeczki z tej serii i dotyczyła ona dynastii Jagiellonów, a kilka dni temu poznałam pozycję dotyczącą królów elekcyjnych. Cieszę się, że powstaje seria dotycząca Polaków, bo już podobne książki zostały wydane, ale na całkiem inne tematy, kompletnie niezwiązane z naszą historią.

Książka ta przyciąga wzrok, ponieważ jej okładka jest odblaskowa. Jednak również sama ilustracja jest ciekawa, chociaż karykaturalna, ale w tym tkwi jej moc. Od razu wiadomo, że wnętrze będzie fajne, zabawne i przystępne. Uważam, że o historii trzeba mówić prostym językiem, zwłaszcza do młodego pokolenia, które jest odporne na wiedzę.

Książeczka ta jest mała, lekka i można zabrać ją ze sobą dosłownie wszędzie, bo nie będzie nikomu ciążyć. Muszę tu wspomnieć również o tym, że jej cena jest wyjątkowo korzystna, a na promocji można dorwać ją prawie za bezcen. Jakość jej wykonania nie jest najwyższa, ale też nie można powiedzieć, że katastrofalna, więc raczej nie mogę się tutaj do niczego przyczepić.

Podoba mi się to, że na początku książeczki jest kalendarium, więc dokładnie można rozeznać się w czasach, o których będziemy czytać i poukładać sobie w głowie wszystko w porządku chronologicznym. Jest to naprawdę pomocne, bo później na tej podstawie powstaje reszta książki, gdzie poszczególni królowie zostają opisani.

W późniejszej części książki każdemu królowi elekcyjnemu zostało poświęcone trochę miejsca, więc czytelnik może poznać o nich najważniejsze fakty. Jest to fajne, ponieważ czytelnik dostaje trochę informacji, które mogą okazać się przydatne chociażby w szkole podczas lekcji historii. Taka wiedza z pewnością nie jest bezużyteczna, a dzięki prostemu przekazowi, powinna zostać w pamięci czytelnika.

W środku znajduje się dużo ciekawostek z życia królów, ale te lekko zabawne fakty mieszają się z tym, co prawdziwe i udowodnione naukowo. Taka forma przekazu na pewno jest przystępna i zachęcająca, ponieważ wiedza jest przekazywana ciekawie, a nie nudno, jak w podręcznikach.

Ważnym elementem tej książki są bez wątpienia ilustracje, które wpasowują się w tekst i często tworzą z nim integralną część. Niektóre tworzą chociażby komiksy lub inne elementy, które urozmaicają nam lekturę. Wszystkie grafiki są czarno-białe i lekko karykaturalne, ale uważam, że właśnie to dlatego przyciągają i mi się to podoba.

Całość na pewno zachęca do poznawania historii i już nie mogę się doczekać kolejnych książek z tej serii, bo na pewno będą równie ciekawe i pięknie zrobione. Twórcy dokonali wszelkich starań, aby zaciekawić młodych czytelników historią i dzięki opowiedzeniu wszystkich faktów za pomocą żartu, z pewnością wiele młodych osób będzie zadowolonych z tej książki.

,,Atrakcyjni królowie elekcyjni. , to książka bez wątpienia warta uwagi i na pewno spodoba się wszystkim fanom historii, ale też może przekonać tych opornych do nauki. Dzięki niej poznawanie nowych informacji może okazać się znacznie łatwiejsze i cieszę się, że takie książki powstają.


Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Harper Collins


Patrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. W zasadzie to i ja nie miałam porywających historyków w szkole. Dzięki za polecenie tej książki.

    OdpowiedzUsuń