‘’Dynamiczna dynastia Jagiellonów. Horrrendalna historia Polski” – Małgorzata Fabianowska, ilustracje: Jędrzej Łaniecki

 

Miałam już okazję recenzować kilka podobnych książeczek od tego wydawnictwa, ale nie dotyczyły one historii Polski. Naprawę cieszę się, że autorzy postanowili również w ten zabawny, lekki i przyjemny sposób pokazać młodzieży najciekawsze i najważniejsze fakty z przeszłości naszej ojczyzny, bo jest to na pewno dużo ważniejsze niż opowieści o wikingach i faraonach. Oczywiście nie kwestionuję w żadnym wypadku konieczności nauki o czasach, gdy Polski jeszcze nie było, ale jednak dla mnie najważniejsza jest historia kraju, w którym żyję i uważam, że to ją właśnie powinno poznawać się w pierwszej kolejności.

W latach szkolnych naprawdę opornie szła mi nauka historii i wielokrotnie najadłam się wstydu przez swoją niewiedzę, więc teraz chętnie nadrabiam zaległości na wszelkie możliwe sposoby. Nadal nie jestem fanką czytania podręczników, ale istnieje wiele innych i ciekawszych form przekazu, z których korzystam. Naprawdę cieszę się, że wydawnictwa starają się również pokazać młodszym, że historia wcale nie musi być trudna i nudna.

,,Dynamiczna dynastia Jagiellonów” przyciąga już od pierwszego spojrzenia, ponieważ jej okładka jest odblaskowa, co naprawdę mi się spodobało. Książeczka ta dodatkowo jest dość lekka, mała i na pewno poręczna, a to kolejna jej zaleta. Może i nie jest ona wykonana z super dobrych materiałów, ale jej cena to rekompensuje, ponieważ jest to naprawdę tania pozycja, a jej wnętrze jest bogate.

Całość przekazu opiera się na słowach oraz ilustracjach, co bardzo mi się podoba i świetnie urozmaica lekturę. Już po otwarciu czytelnik zdaje sobie sprawę, że czeka go niezapomniana przygoda i to jest naprawdę świetne! Trochę żałuję, że grafiki są czarno-białe, ale z drugiej strony książeczka ta jest bardzo tania i dedykowana młodzieży szkolnej, więc wcale nie musi być kolorowa. To wszystko zostało jednak zrekompensowane niezwykle zabawnymi ilustracjami i przedstawieniem na nich bohaterów oraz wydarzeń. Takie coś na pewno sprawia, że w naszych głowach utrwala się więcej wiedzy i w przyszłości za pomocą skojarzeń można przypomnieć sobie wiele faktów.

Forma jest urozmaicona, bo całość to tekst, ale też pojawiają się komiksowe wstawki i tak dalej. Dzięki temu całość nie nudzi się zbyt szybko i lektura jest znacznie przyjemniejsza, bo czytelnik zastanawia się, co przyniosą kolejne strony. Na pewno świetnym dodatkiem jest mapa ukazująca obszar będący pod panowaniem Jagiellonów, ale też kalendarium przydatne do usystematyzowania wiedzy.

W treści pojawia się dużo ciekawostek, plotek, informacji o członkach dynastii i ich żon, ale nie jest to książka oparta tylko i wyłącznie na pojedynczych faktach. Jest ona stworzona z zachowaniem chronologii i pojawia się w niej wiele faktów historycznych. Są one jednak przedstawione w sposób bardzo ciekawy, przystępny i na pewno większość młodych osób będzie rozbawionych podczas czytania tej książki. Twórcy ukazali historię, jako coś normalnego i potrafili zaciekawić, co na pewno okaże się pomocne w dalszym zgłębianiu wiedzy.

Na samym końcu znajduje się krótki quiz treści tej książki. Oczywiście odpowiedzi zostały podane na kolejnych stronach i cieszę się, że również pojawiły się do nich wyjaśnienia, bo to pozwoli na utrwalenie wiedzy i zapamiętanie najważniejszych faktów.

,,Dynamiczna dynastia Jagiellonów. Horrrendalna historia Polski”, to książka naprawdę interesująca i warta uwagi, zainteresuje nawet wielkich przeciwników historii. Twórcy potrafili przekazać wiedzę o dynastii Jagiellonów w sposób prosty i przystępny, dzięki czemu całość jest naprawdę świetna, zabawna. Sporą rolę odgrywają również ilustracje wplecione w treść!


Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Harper Collins


Patrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. 45 Year Old Human Resources Assistant IV Fianna Shimwell, Hailing From Igloolik Enjoys Watching Movies Like Nömadak TX And Creative Writing. Took A Trip To Heritage Of Mercury. Almadén And Idrija And Drives A Sable. Oficjalne Zrodlo

    OdpowiedzUsuń