‘’Supernova” – reż. Bartosz Kruhlik

 

Ostatnio raczej nie mam wielkiej ochoty na oglądanie filmów, ale zainteresowałam się niektórymi polskimi produkcjami. Obudziło się we mnie poczucie patriotyzmu i przeglądam przeróżne nowości, ale też staram się nadrabiać zaległości. Tym razem skusiłam się na film ,,Supernova”, bo napisy informujące mnie o debiucie reżyserskim oraz zdobytych nagrodach, skutecznie mnie zachęciły. Czy film ten mnie zadowolił? Czy się na nim zawiodłam? O tym w dalszej części recenzji. Muszę dodać, że raczej nie mam wielkich oczekiwań względem filmów, mają mnie wciągnąć i opowiedzieć jakąś ciekawą historię.

Bohaterami filmy są trzej różni mężczyźni, których połączyło jedno tragiczne wydarzenie. Jednym jest policjant, który marzył o spokojnym i bezproblemowym dotrwaniem do emerytury, drugim polityk pragnący wygrać wybory, a trzecim mieszkaniec wsi, którego największym problemem jest utrzymanie rodziny. Tragiczny wypadek sprawia, że wszystko w ich życiach zaczyna się nieodwracalnie zmieniać i komplikować. Czy uda im się powrócić do normalności?

To polski film i dość szybko wyszło szydło z worka, bo aktualnie twórcy raczej skupiają się głównie wokół tematów związanych z polityką. Oczywiście nie przedstawiają jej w dobrym świetle i tak jest również tym razem. Trochę się zawiodłam, bo jednak wolałabym oglądnąć coś, co mnie rozluźni i oderwie od rzeczywistości. Oczywiście polityka nie jest głównym elementem tej produkcji, bo jednak całość porusza także inne treści. Mimo wszystko, pojawia się ona dość szybko i jest to mocno frustrujące.

W pewnym momencie kompletnie zapomniałam o tym, że to kolejny film, w który została zamieszana polityka. Zaczęłam dostrzegać w nim coś głębszego i naprawdę jestem w ogromnym szoku, że aż tak bardzo wczułam się w fabułę. Niesamowite jest to, że akcja tego filmu toczy się właściwie tylko w jednym miejscu, jakim jest droga, na której doszło do wypadku. To nie sprawia, że jest on nudny! Jestem w szoku, że reżyser wykazał się taką pomysłowością i potrafił zaciekawić widza.

Nie jest to film długi, ale jest on dość skomplikowany. W treści przejawia się naprawdę dużo gier emocjonalnych, co może lekko przytłoczyć. Nie jest to historia prosta, a raczej tragiczna i doskonale ukazująca wszystko, co dzieje się w głowach ludzi. Nie wiem, czym inspirował się twórca podczas konstruowania scenariusza, ale nie wątpię, że doskonale zna on ludzki umysł i potrafi zobrazować wszystkie reakcje.

Film ten jest dość brutalny, ale to raczej mi nie przeszkadza. Czasem trzeba wykazać się bezwzględnością, żeby stworzyć coś, co trafi do ludzkich umysłów i serc. Bohaterzy zostali postawieni w naprawdę trudnych sytuacjach i niezmiernie cieszę się, że aktorzy potrafili dokładnie wcielić się w swoje role. Film ten jest naprawdę krótki, stosunkowo prosty i ważny był dobór aktorów, którzy rzeczywiście przekażą najistotniejsze kwestie. Tutaj to się udało i naprawdę jestem pod wrażeniem tego, co mogłam dostrzec w ich twarzach.

Obraz polskiej wsi, lekko zacofanej względem nowoczesnych i dużych miast również został tutaj świetnie pokazany. Stał się wypadek, a ludzie od razu wybiegli na ulice, zaczęli siać plotki, komplikować wszystko i na dodatek utrudniać pracę służb. Pokazana została również naturalna ludzka skłonność do samodzielnego wymierzania sprawiedliwości. Nie twierdzę, że to odpowiednie zachowanie, ale jest ono w każdym z nas i niestety zbyt często pozwalamy na spontaniczne reakcje, które są nieodpowiednie i których później żałujemy.

,,Supernova”, to naprawdę mocny film i polecam Wam go serdecznie. Nie dziwię się, że został on nagrodzony i uważam, że zdecydowanie zbyt mało o nim się mówi. To produkcja, która daje do myślenia i pokazuje, jak bardzo kapryśny może być los. Trudno mi opisać wszystkie emocje, jakie mną targały, zwłaszcza w końcowej fazie filmu, więc po prostu pozostaje mi zachęcić Was do samodzielnego zapoznania się z tą produkcją. Być może Wy również dostrzeżecie w niej to, co ja i wysnujecie odpowiednie wnioski. Nie jest to najłatwiejszy w odbiorze film, ale na pewno niesie mocny przekaz!


Ocena: 10/10

Za możliwość zobaczenia filmu dziękuję Forum Film Poland


Patrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: