‘’Szklany tron” – Kuro (gra karciana)

 

Nie miałam okazji czytać serii ,,Szklany Tron”, ale słyszałam o niej wiele dobrego i czytałam sporo pozytywnych recenzji. Są to raczej książki dla młodzieży, ale lubię serie fantastyczne, które są dedykowanie właśnie młodszym. Nie wykluczam, że w przyszłości poznam świat wykreowany przez autorkę, ale dziś chcę napisać dla Was o grze karcianej inspirowanej właśnie ,,Szklanym Tronem”. Dzięki niej poznałam namiastkę tego, co można znaleźć w powieściach.

Liczba graczy: 2

Wiek graczy: 12+

Czas rozgrywki: 45 min

Pierwsze, co zwraca uwagę, to oczywiście solidne pudełko, które jest dość spore. Skrywa ono w sobie oczywiście sporo kart, a także instrukcję. Karty są dość duże, ale to jest ich zaletą, bo na pewno lepiej widać wszystkie informacje na nich zawarte. Instrukcja jest kolorowa, dość długa, ale to dlatego, że wszystko zostało w niej dokładnie wyjaśnione, zobrazowane i przedstawione w sposób prosty, chociaż dość rozległy. Jednak dzięki temu uzyskałam wszystkie konieczne informacje, aby poznać wszystkie zasady w sposób szybki i bezproblemowy. Zawiera ona także słowniczek najważniejszych określeń, które przewijają się w tekście, a mogą być dla niektórych niejasne.

Zasady tej gry wydają się dość złożone i skomplikowane, ale tylko na pierwszy rzut oka. Samo czytanie instrukcji nie jest wystarczające, ale już poznawanie wszystkich zasad podczas rozgrywki, jest znacznie bardziej odpowiednie. Szybko można zrozumieć sens gry, wczuć się w jej klimat i doskonalić się, aby później już obrać odpowiednią taktykę podczas rozgrywki.

Niewątpliwą zaletą tej gry jest to, że rozgrywka trwa dość długo i nie jest absolutnie nudna. Szkoda, że jest to tylko gra przeznaczona dla dwóch osób, ale nie uważam tego za jakąś ogromną wadę, bo jeśli potrzebujemy czegoś dla większej liczby graczy to po prostu można wybrać inny produkt.

Podoba mi się to, że karty są dość duże, na pewno większe niż standardowe. Część z nich przedstawia postacie i uważam, że grafiki te są świetne, przyciągają wzrok i świetnie pasują klimatem do fabuły tej gry. Pozostałe prowadzą nas po rozgrywce, przypominają jej zasady i są zdecydowanie najważniejsze. Podoba mi się to, że gra ta została w taki sposób skonstruowana, ponieważ na pewno dzięki temu jest znacznie łatwiejsza w odbiorze.

Dawno nie miałam do czynienia z grą karcianą, która ma fabułę i uważam, że jest to świetne rozwiązanie. Dzięki temu można poczuć się prawie jak w powieści i to jest niesamowicie klimatyczne. Uwielbiam, gdy tego typu gry są proste, ale jednocześnie klimatyczne, wciągające i zachęcające. Sama na pewno będę do niej wracać jeszcze wielokrotnie, bo spodobała mi się, chociaż za mną dopiero niewiele rozgrywek. Wydaje mi się, że raczej nie znudzi się mi zbyt szybko, ale kto wie, jej możliwości w końcu też są ograniczone. Mimo wszystko, na pewno sięgając po nią za kilka miesięcy, znów będę tak samo zachwycona i zaciekawiona, bo zdążę już zapomnieć, jakie emocje towarzyszyły mi podczas poprzednich rozgrywek.

Grałam z osobą znacznie młodszą, bo dwunastoletnią i miałam okazję przekonać się, że ona również była zadowolona. Zasady poznała z moją pomocą, okazały się dla niej dość proste i szybko udało jej się je zapamiętać oraz zastosować podczas rozgrywki. Podobało jej się bardzo, więc nie wątpię, że również inni ,,młodzi dorośli” będą zadowoleni.

,,Szklany Tron”, to gra, którą bez wątpienia mogę polecić i uważam, że jest ona świetna, chociaż nie zawiera zbyt wielu elementów. Zaletą jest dość długa (ale nie za długa) rozgrywka, ciekawe grafiki i dobrze skonstruowana instrukcja umożliwiająca szybkie zapoznanie się z zasadami.


Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z grą dziękuję FoxGames


Patrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz