‘’Zgubne pożądanie” – Danka Braun

 

To nie jest moja pierwsza ani druga powieść od tej autorki i śmiało mogę powiedzieć, że jestem wielką fanką twórczości Danki Braun. Od jakiegoś czasu uważnie śledzę nowości od wydawnictwa i wyczekuję książek tej autorki, bo naprawdę uwielbiam jej twórczość. Niewiele polskich pisarzy jest w stanie mnie tak zaciekawić i cieszę się, że znalazłam kogoś, kto pisze obyczajówki z pazurem. Dzięki temu są dla mnie znacznie ciekawsze, a połączenie perypetii rodzinnych z nutą kryminału, zawsze jest mile widziane i dobrze przeze mnie odbierane!

Edyta Pawlik z wykształcenia jest architektem i uwielbia projektować. W życiu prywatnym również ma szczęście, ponieważ niedługo wychodzi za mąż, a jej ukochanym jest z pozoru idealny mężczyzna. Na jej drodze pojawia się jednak Rafał – przystojny i bardzo pewny siebie mężczyzna, który zostaje jej nowym szefem. Nawiązują romans, który ma być oparty tylko i wyłącznie na seksie, ponieważ oboje mają inne zobowiązania, ale doskonale czują się razem w łóżku. Jak długo uda im się żyć w kłamstwie i ukrywać swoje podwójne życie? Czy będą mieć, do czego wracać, gdy prawda wyjdzie na jaw?

Takim moim pierwszym spostrzeżeniem jest to, że książka ta dość mocno różni się od poprzednich tej autorki, ale nie jest to zmiana niekorzystna. Raczej udało mi się poznać kolejne oblicze twórczości autorki i muszę przyznać, że jest ono bardzo pociągające i intrygujące.

Do tej pory Danka Braun w swoich książkach łączyła skomplikowane relacje rodzinne z jakimś dość mocno rozwiniętym wątkiem kryminalnym. Tu znacznie więcej miejsca poświęciła na opis rodzącego się uczucia i przywiązywała uwagę do wyjaśnienia romansu, który jest bez wątpienia najważniejszym wątkiem w tej powieści. Pokazała ona płomienne uczucie, dopasowanie dwojga kochanków i sprzeczne uczucia. Opis wszystkich scen erotycznych jest naprawdę ciekawy, na pewno bezpośredni, ale też nie została przekroczona żadna granica dobrego smaku. Na szczęście wszystko jest opisane z wyczuciem i bez zbędnych wulgaryzmów, które zawsze mnie irytują.

Odniosłam wrażenie, że książka ta jest podzielona na kilka zasadniczych części. Na samym początku poznajemy Edytę oraz jej historię. Dowiadujemy się sporo o jej rodzinie, narzeczonym, planowanym ślubie, ale też o jej pasjach i pragnieniach. Postać ta została naprawdę doskonale zbudowana, ale wcale mnie to nie dziwi, bo autorka zawsze przywiązuje wagę do szczegółów i kreuje bohaterów realistycznych – z wadami, zaletami i podobnych do całej masy ludzi na świecie.

Później, gdy napięcie zostaje zbudowane, autorka pisze trochę o samym Rafale i także robi to dość szczegółowo. Możemy więc poznać jego przeszłość, zobaczyć, co sprawiło, że jest człowiekiem takim, a nie innym. Jego historia naprawdę mi się spodobała i wpasowała się w klimat tej książki, który jest dość specyficzny, bo może się wydawać, że jest ona nijaka i nudna. Nic bardziej mylnego! Autorka wprowadziła do niej naprawdę całą masę emocji, niepewności i tajemnic, wystarczy się dokładnie wczytać, aby to wszystko zauważyć.

Kolejna partia opowiada o jeszcze jednej bohaterce, ale nie chcę Wam wszystkiego zdradzać, bo w końcu recenzja ta ma zachęcić do lektury, a nie sprawić, że poznacie ją w całości dzięki moim słowom. Chcę jednak tylko pokazać, że autorka wybrała bardzo ciekawą konstrukcję, dzięki której napięcie jest dawkowane w odpowiedni sposób.

Książka ta z pewnością okazała się dla mnie bardzo miłą odmianą, bo znacznie różni się od innych autorki. Pojawia się w niej także wątek lekko kryminalny, dzięki czemu całość jest odrobinę mocniejsza i z większym pazurem, więc nie bójcie się, że to tylko opowiastka o romansie dwójki dorosłych osób. Na pewno jest w niej o wiele więcej ciekawych wątków, więc uważam, że wszyscy miłośnicy charakternych obyczajówek powinni dać jej szansę!

,,Zgubne pożądanie”, to książka naprawdę fantastyczna i bardzo życiowa. Autorka ponownie stworzyła coś, co nie jest ,,urwane z choinki”, ale opowiada o prawdziwym życiu za pomocą wykreowanych przez siebie bohaterów. Całość jest ciekawa, uzależniająca i naprawdę instygująca, więc serdecznie polecam, zresztą tak samo jak wszystkie inne książki Danki Braun!Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Prozami


Patrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: