‘’Nie wiesz wszystkiego” – Marcel Moss

 

Na okładce przeczytałam, że książka ta jest idealna dla fanów między innymi ,,Belfra”. Należę do tych osób, uwielbiam ten serial, więc obietnicę tę potraktowałam naprawdę poważnie. Twórczość Marcela Mossa już znam i to trzecia jego książka, którą miałam okazję czytać, bo muszę przyznać, że naprawdę podobają mi się jego powieści. Chętnie wracam do autorów, którzy w jakiś sposób zrobili na mnie wrażenie i tym razem także tak było.

Pewnego dnia Marta po przyjściu do szkoły dowiaduje się, że dwójka jej przyjaciół popełniła w nocy samobójstwo. Otylia już kiedyś próbowała odebrać sobie życie, więc wszyscy myślą, że to ona zachęciła do popełnienia tego strasznego czynu jednego z bardziej popularnych chłopaków w szkole. Marta jednak nie wierzy, że jej przyjaciółka odpowiada za tę tragedię i za wszelką cenę próbuje dotrzeć do prawdy. To okazuje się naprawdę trudne, ale dziewczyna nie zamierza odpuścić.

Książka ta jest dość zagmatwana i od początku miałam małe zamieszanie w głowie. Kilka pomysłów autora sprawiło, że ,,Nie wiesz wszystkiego” to powieść intrygująca, ale specyficzna. Nie jest to absolutnie jej wadą, a wręcz zaletą.

Czy książka ta jest kopią ,,Belfra”? Z pewnością autor inspirował się tym serialem, ale stworzył całkowicie inną historię i to bez wątpienia mi się podoba. To pokazuje, że nie poszedł na skróty i potrafił z czegoś znanego zrobić coś, co może zaskoczyć. Od siebie mogę jeszcze dodać, że czytając tę powieść poczułam, że w pewnych elementach przypomina mi ona serial, który właśnie oglądam, a mowa tu o ,,Słodkich kłamstewkach”.

Całość napisana jest w pierwszej osobie liczby pojedynczej, ale narratorów jest naprawdę wielu. O wydarzeniach opowiadają bohaterowie związani bardziej lub mniej ze sprawą samobójstwa dwójki osób, których właściwie nic nie łączyło. Istotny również jest fakt, że w treści pojawiają się liczne retrospekcje, czasy się mieszają i trzeba być bardzo uważnym, dokładnie czytać i układać sobie w głowie wszystkie informacje. Takie zamieszanie z poplątaniem na pewno sprawia, że książka jest bardziej tajemnicza i intrygująca.

Podczas czytania bardzo długo miałam wrażenie, że z tej treści nic nie wynika, a każdy kolejny rozdział przynosi tylko nowe informacje, które w żaden sposób nie łączą się w całość. Autor bardzo długo utrzymywał tajemnicę, mieszał i uzupełniał wiedzę czytelnika aż w końcu zrzucił na niego wiele informacji, które sprawiły, że książka ta nabrała sensu. Co prawda nie jestem fanką takich konstrukcji, bo takie książki znacznie gorzej i wolniej mi się czyta, ale ,,Nie wiesz wszystkiego” wyjątkowo mocno mnie pochłonęła.

Sama historia bez wątpienia jest intrygująca i autor doskonale potrafił zobrazować rzeczywistość, która jest bliska współczesnej młodzieży. Pokazał rywalizację, wykluczenie i odniósł się do innych ważnych kwestii. Dzięki temu fabuła ta nabrała realizmu, ale też może zainspirować młodych do zmiany własnego zachowania i dostrzeżenia różnych punktów widzenia.

Śmiało mogę powiedzieć, że ta powieść jest najlepszą tego autora i całkowicie różni się od poprzednich. Na pewno trzyma wysoki poziom, jest doskonale przemyślana, logiczna, ciekawie napisana i wciąga oraz intryguje. Ma wszystkie cechy, które są dla mnie ważne w thrillerach, więc stąd moja wysoka ocena.

Zakończenie jest dość szokujące i nie spodziewałam się, że autor postanowi ciągnąć tę historię dalej. Z pewnością niecierpliwie oczekuję kontynuacji, bo zapowiada się naprawdę obiecująco. Oczywiście mam nadzieję, że wkrótce będzie nam dane zapoznać się z dalszymi losami bohaterów.

,,Nie wiesz wszystkiego”, to świetna książka i mogę polecić ją Wam z czystym sumieniem. Mnie zachwyciła, wciągnęła i cieszę się, że trzyma wysoki poziom od początku do końca. Autor mnie zaintrygował i na pewno sięgnę po kontynuację, ale też będę mieć na uwadze kolejne powieści, bo wydaje mi się, że jeszcze wiele razy zostanę zaskoczona.Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu FiliaPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. Czytałam 2 książki tego autora, ale niezbyt mi przypadły do gustu, więc raczej nie sięgnę...

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli najlepsza powieść tego autora, to jestem zachęcona.

    OdpowiedzUsuń