‘’Ptaki” – Patrycja Zarawska, ilustracje: Katarzyna Urbaniak

 

Zawsze uważałam, że warto uwrażliwiać młodych ludzi na przyrodę i nadal tak twierdzę. Zdają sobie również sprawę, że dzieci również uwielbiają czytać o zwierzętach i wcale im się nie dziwię. Sama w latach młodości nie wyobrażałam sobie życia bez codziennych spacerów i często znikałam w lesie lub na łąkach, ponieważ tam czułam się najlepiej. Do dziś mam wielką miłość do zwierząt i uwielbiam otaczać je miłością, co przychodzi mi bardzo prosto. Mam nadzieję, że przyszłe pokolenie również będzie tak wrażliwe, ale trzeba to w nich pielęgnować.

Zaintrygowała mnie ta seria, chociaż miałam okazję poznać póki co tylko dwie książeczki. Jestem pewna, że warto poświęcić jej uwagę i jeśli będę mieć okazję, to na pewno zrecenzuję dla Was więcej z cyklu ,,Młodzi przyrodnicy”, a wtedy przekonam się, czy wszystkie książki trzymają ten sam poziom i warto zainteresować nimi młodych czytelników.

Książeczka ta zachwyca już od pierwszych stron, a to za sprawą ilustracji, które są zjawiskowe. Mają one pełno szczegółów, są kolorowe i doskonale pokazują wszystkich bohaterów. Patrząc na nie miałam wrażenie, że są wręcz realne, więc na pewno zadowolą wszystkich czytelników. To niewątpliwa zaleta tej książeczki, bo jednak ilustracje zajmują ich znaczną część i są naprawdę ważne. Bez nich ta pozycja nie miałaby sensu i nie byłaby tak interesująca i kompletna.

Pozycja ta jest dedykowana głownie młodym osobom, które właśnie zaczynają swoją przygodę z czytaniem. Wnętrze ma wszelkie udogodnienia dla takich osób i cieszę się, że autorka się do tego przyłożyła. Tekst jest prosty, zdania krótkie, bez trudnych i długich słów. Krój czcionki jest przyjemny dla oka i ułatwia szybkie oraz komfortowe czytanie. Tekstu na stronie jest niewiele, więc to również mi się podoba.

Książka ta jest stosunkowo niewielka i lekka, więc z pewnością można zabrać ją ze sobą wszędzie, na pewno nie będzie ciążyła i zawadzała. Została również wykonana z dobrej jakości materiałów, więc jest wytrzymała i sporo wytrzyma! Strony są gładkie, a to sprawia, że ilustracje wyglądają niezwykle korzystnie i bardzo realistycznie.

Tym razem główną bohaterką i przewodniczką po świecie ptaków jest Fija. Od razu zdobywa ona moje serce i z pewnością również młodzi czytelnicy ją polubią. Oprócz niej pojawia się naprawdę wiele innych gatunków, więc autorka zaznajamia czytelników z przeróżnymi ptakami, co na pewno okaże się kiedyś przydatne.  Z tego co pamiętam, to w szkole uczyłam się o ptakach i musiałam rozróżniać te ,,podstawowe” – jakkolwiek dziwnie to brzmi.

Autorka jednak nie ogranicza się tylko do pisania, że ,,to jest drozd, a to jest dzięcioł”. Ona stworzyła fabułę, w której to Fija podróżuje po różnych miejscach i odwiedza inne ptaki. Pojawiają się również informacje o ich pewnych zwyczajach oraz o tym, co jedzą, gdzie mieszkają i tak dalej. Jest to na pewno ciekawe, bo dzięki temu książeczka nie jest nużąca i jest w niej coś więcej niż rysunek z podpisem ptaka, który się na nim znajduje.

,,Ptaki”, to książeczka, która z pewnością zasługuje na uwagę i warto podarować ją osobie dopiero szkolącej swoje umiejętności czytania. Jest ona ciekawa, przyciąga wzrok, a przepiękne ilustracje wręcz zachęcają, aby ją czytać! Dodatkowo czytelnik ma okazję poznać sporo gatunków ptaków, ale także ich zwyczaje!Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu WilgaPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz