‘’Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach” – Zofia Stanecka, ilustracje: Daniel de Latour

 

Często nachodzą mnie myśli na temat najmłodszego pokolenia i tego, że rodzice coraz częściej zapominają o czymś takim, jak nauka miłości do własnej ojczyzny. Sama zostałam wychowana na patriotkę i bardzo się z tego powodu cieszę, a święta narodowe nie są dla mnie tylko i wyłącznie okazją, aby odpocząć, nie iść do pracy i wyspać się. Kim byśmy byli, gdyby nasi przodkowie nie odzyskali niepodległości? Takich pytań można sobie zadawać wiele, ale lepiej skupić się na tym, co jest teraz i te kilka razy do roku uczcić wydarzenia, które sprawiły, że jesteśmy wolnymi ludźmi.

Książka ta z pewnością jest świetnym pretekstem do zaczęcia dyskusji o świętach narodowych. Zawsze lepiej mieć jakąś ,,podkładkę” niż prowadzić suchy wykład, który prawdopodobnie w ogóle by nie zaciekawił najmłodszych. Sama zawsze wolałam, gdy jakiś problem był przedstawiony na przykładach lub w formie graficznej, ponieważ to skupiało moją uwagę, a sam wykład raczej mnie usypiał.

Książka ta ma kilka elementów, które razem tworzą ciekawą całość. Nie jest to zwykły atlas wiedzy na temat świąt narodowych i innych, o których warto pamiętać. Na samym początku zostają przedstawieni bohaterowie, którzy są w pewnym sensie przewodnikami po tej książeczce, ale też dzięki nim całość jest bardziej ciekawa i przystępna. Podoba mi się takie połączenie i już kilka razy miałam okazję poznawać takie pozycje i zawsze byłam zadowolona, więc nie wątpię, że młodsi również będą zainteresowani w równym stopniu, co ja i inni moi testerzy!

Wnętrze wypełniają naprawdę zabawne i bardzo ciekawe opowiadania Zofii Staneckiej. Są one świetnym elementem rozluźniającym i pozwalającym lepiej zrozumieć samą treść związaną z poszczególnymi świętami. Takie lekkie potraktowanie tematu z pewnością jest korzystne, ponieważ do dzieci lepiej trafia właśnie taka luźna forma, w której przeplatają się ważniejsze i bardziej życiowe wątki.

Kilka stron zostało poświęcone typowo na opis świąt, które obchodzimy 11 listopada, 1,2 i 3 maja, 4 czerwca i 15 sierpnia. Pierwsze cztery są chyba najbardziej znane i celebrowane, ale kolejne dwa już trochę mniej. Podoba mi się taki różnorodny dobór, bo w końcu warto mieć szeroką wiedzę, która umożliwi odpowiednie podejście do tych dni. Informacje na temat tych wszystkich sześciu świąt zostały naprawdę świetnie zebrane w całość, z której wyodrębniono tylko najważniejsze wiadomości. Tekst jest napisany prostym językiem, bez zbędnego rozwijania, raczej na zasadzie przedstawienia faktów oraz ciekawostek, a nie rozległej epopei na temat tego, skąd to święto się w ogóle wzięło. Owszem, takie informacje zostały zawarte, ale w kilku zdaniach i to mi się podoba. Dzięki temu książeczka ta nie nudzi, a wręcz przeciwnie – zaciekawia.

Ilustracje dopełniają tę książeczkę i stanowią w niej naprawdę ważny element. Są one jednak różnorodne i muszę przyznać, że nie wszystkie mi się podobały. Na stronach, gdzie pojawiają się dowcipne opowiadania, zostały wprowadzone grafiki w czerni oraz bieli. Niby są ciekawe i pasują do treści, ale nie są kompletnie w moim styli. W miejscach, gdzie zostały opisane święta, jest zdecydowanie bardziej kolorowo, żywo i inaczej, ciekawiej. Być może dobrze się stało, że twórcy wyróżnili najważniejsze fragmenty, aby to one właśnie przyciągały wzrok.

,,Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach”, to książka bez wątpienia idealna, aby zaciekawić dziecko tematem polskich świąt narodowych. Wnętrze to połączenie opowieści z bohaterami oraz informacji na temat kilku ważnych dni. Całość dzięki ilustracjom i ciekawej formie, jest bez wątpienia przystępna, lekka i ciekawa, więc polecam Wam tę pozycję z całego serca!

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu HarperCollinsPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz