‘’Nieprzyjaciel” – Lee Child

 

Pewnie większość z Was kojarzy to nazwisko, ale ja kompletnie nie kojarzę twórczości tego autora. Oczywiście już wielokrotnie widziałam jego powieści w księgarniach czy na przeróżnych grupach internetowych, ale jakoś nie potrafiłam się do nich przekonać. Gdy zmieniłam już zdanie, to okazało się, że cykl ,,Jack Reacher” ma niezliczoną ilość tomów i jak się za to zabrać? Uznałam, że nie warto przejmować się numeracją i sięgnęłam po pierwszą historię, która wpadła w moje ręce.

Jack Reacher jest oddany swojej pracy i wydawałoby się, że słowo ,,niesubordynacja” w ogóle nie istnieje w jego słowniku. Dla dobra śledztwa jest w stanie poświęcić swoją karierę i kompletnie ignorować polecenia przełożonych, które wydają mu się irracjonalne. Tak właśnie się zachowuje, gdy zaczyna badać sprawę śmierci generała amerykańskiej armii, a później jeszcze kilku innych osób. Bardzo szybko zauważa, że ktoś usilnie chce doprowadzić sprawę do zamknięcia. Czy uda mu się rozszyfrować dobrze zaplanowaną intrygę?

Wydaje mi się, że raczej nie trzeba przejmować się numeracją tomów i można śmiało czytać te książki na wyrywki. Każda zawiera informacje na temat innych wydarzeń, a jedyne co jest takie samo, to główny bohater. Z ciekawości na pewno sięgnę jeszcze po inne powieści z tej serii, bo zostałam mocno zaintrygowana i polubiłam Jacka Reachera, który jest świetnie wykreowaną postacią. Uwielbiam takie wyraziste i bezwzględne jednostki, które mają swoje żelazne zasady, więc brawa dla autora, który stworzył bohatera budzącego sympatię.

Od razu do gustu przypadł mi styl pisania autora, bo książka ta jest pełna szczegółów, które są naprawdę istotne. Widać, że cała historia jest dobrze przemyślana, logiczna, wielowątkowa i każde wydarzenie ma jakiś sens. Uwielbiam drobiazgowość, ale taką z umiarem, bo jednak powieść ma być intrygująca, musi się w niej dużo dziać, aby wciągała. Autor musi odnaleźć bezpieczną granicę, ale Lee Child raczej nie ma z tym problemu i skoro napisał tak wiele książek, to ma doświadczenie i doskonale wie, co oczekuje od niego czytelnik. Mnie na pewno przekonał do swojej twórczości i będę wypatrywać jego kolejnych książek.

Książka ta jest naprawdę wciągająca i to już od pierwszych stron. Autor doskonale buduje napięcie, ciągle zaskakuje czytelnika jakimiś nowymi wydarzeniami oraz zaskakującymi wątkami. Całość jest naprawdę ciężka i zawiła, ale stanowi ogromne wyzwanie dla czytelnika! Sama jestem dość wymagająca w stosunku do kryminałów, bo oczekuje od nich pełnej tajemniczości i niepewności. Nienawidzę poznawać rozwiązania głównej zagadki przed końcem książki, bo wtedy czuję się mocno rozczarowana i trochę nawet oszukana. Na szczęście ,,Nieprzyjaciel” to powieść trzymająca w niepewności do samego końca!

Trzeba czytać tę książkę w naprawdę dużym skupieniu i zapamiętywać wszystkie szczególiki, nawet te najmniejsze. Jest to ważne, bo jednak bez tego cała historia może okazać się bezsensowna i niektórzy mogą ją źle ocenić, a zasługuje ona na naprawdę wielkie uznanie. Sama wciągnęłam się w tę historię tak, że przeżywałam ją jakbym była jej częścią. Czytanie sprawiało mi samą przyjemność i to chyba jest w tym wszystkim najważniejsze. Nie czuję, że zmarnowałam czas, a wręcz przeciwnie – świetnie go spędziłam.

,,Nieprzyjaciel”, to książka z najwyższej półki i naprawdę żałuję, że to dopiero moje pierwsze spotkanie z autorem. Opisana historia jest zawiła, pełno w niej intryg i zaskakujących wątków, które ostatecznie tworzą świetną całość. Akcja tej książki jest dynamiczna, autor od razu zaskakuje czytelnika tragicznymi wydarzeniami i później tylko podkręca temperaturę!


Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu AlbatrosPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz