''Siatkówka. Mistrzowska gra" - Jaroslaw Kaczmarek

 

Fanką siatkówki jestem od wielu lat i już jako mała dziewczynka kibicowałam naszym zawodnikom oraz zawodniczką, którzy odnosili spektakularne sukcesy. Ta pasja pozostała ze mną do dzisiaj i dla mnie problemem nie jest wstanie o drugiej w nocy na mecz, który jest rozgrywany na przykład w Japonii. Zawsze kibicuję Polakom w każdej dyscyplinie i robię to na pewno z poczucia patriotyzmu, co jest dla mnie ważne i tak po prostu zostałam wychowana. Mam wrażenie, że siatkówka nie wzbudza już aż tak wielkiego zainteresowania, więc tym bardziej cieszę się, że powstała książka o tej dziedzinie, która została dedykowana młodzieży. 

Miałam okazję czytać całkiem sporo książek tego autora i wszystkie dotyczyły jakiś sportów lub wybitnych sportowców. Mimo tego, że lata młodzieńcze mam już za sobą, to ciągle lubię zapoznawać się z tego typu pozycjami. Wiem także, że podobają się one młodszej widowni, bo moja kuzynka zawsze cieszy się, gdy mam jej jakąś książkę do podarowania. Bardzo lubi sport, więc nie wątpię, że tym razem również będzie zachwycona.

Wyżej już wspomniałam, że siatkówka jest trochę zapomnianym i niedocenianym sportem, chociaż reprezentacja Polski odnosi wiele sukcesów. Dlatego bardzo się cieszę, że autor tym razem postanowił w całości napisać książkę właśnie o tym. Być może młodzież poczuje ,,chemię" do siatkówki i zacznie ona przezywać swoją drugą młodość! Zwłaszcza, że w 2021 roku są igrzyska i reprezentacja Polski jest największym faworytem, więc mecze na pewno będą emocjonujące. 

Książka ta jest dość złożona, bo autor chciał pokazać różne oblicza tej dyscypliny. Podoba mi się to, że sięga trochę do historii, opowiada o początkach siatkówki, pierwszych sukcesach polskich zawodników i tak dalej. Nie jest to szczegółowa analiza, ale napisana raczej na zasadzie wyodrębnienia najważniejszych ciekawostek i to mi się podoba. Raczej młodzież nie byłaby zainteresowana całą historią i na pewno książka ta by ich znudziła zamiast zaciekawić. Na szczęście całość jest bardzo konkretna i rzeczowa. 


W środku znajduje się naprawdę sporo zdjęć zawodników czy trenerów. Oczywiście wszystkie są podpisane, więc doskonale wiadomo, kto się na nich znajduje, a także gdzie i kiedy wykonano fotografię. Dzięki temu książka jest bardziej przystępna, kolorowa, ilość tekstu nie przytłacza, bo jest urozmaicona. 

Całość jest napisana lekko, przyjemnie, ciekawie i prosto. Autor używa czasem fachowego słownictwa, ale zawsze wyjaśnia trudne terminy i czuć, że tekst został dokładnie przemyślany. Podoba mi się to, że jest w nim dużo ciekawostek, ale nie są one wyrywkowe, tylko wszystko łączy się w jedna i spójną całość. Książka ta jest podzielona na tematyczne rozdziały. Część z nich opowiada o siatkówce męskiej, a część o kobiecej. Podoba mi się takie podzielenie, bo o ile ostatnio na topie są mężczyźni, tak kobiety zdobywały tytuły kilka lat temu i warto o tym pamiętać.      


Autor poświęca sporo uwagi na ogólne przybliżenie czytelnikom zasad gry, ale i sukcesów najbardziej utytułowanych zawodników. Jest to ważne, bo niektórym po prostu należy się więcej uwagi za sprawą ich imponujących dokonań. W tej książce z pewnością wybrzmiały najważniejsze szczegóły i to jest jej największą zaletą. O siatkówce zapewne można pisać jeszcze więcej, ale po co? Autor zapewne chciał przede wszystkim zaciekawić młodzież tą dyscypliną sportu i wydaje mi się, że osiągnął cel. 

,,Siatkówka. Mistrzowska gra", to książka bez wątpienia warta uwagi, tak samo jak inne tego autora. Jestem wielką fanką siatkówki i uważam, że w tej pozycji zostały zawarte wszystkie najważniejsze oraz najciekawsze informacje. Całość jest wypełniona licznymi fotografiami, a także ciekawostkami, które na pewno zachwycą czytelników. Polecam! 


Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu HarperCollins  Patrycja                       

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz