"Jak długo trwa teraz?" - NewScientist

Z pewnością nie raz widząc tęczę, każdy zastanawiał się gdzie jest jej koniec (i czym na tym końcu jest garnek ze złotem, ale to szczegół ;)). Interesuje nas świat, pewne zjawiska na pozór niewytłumaczalne i wiedza - szczególnie ta (bez)użyteczna! Tak więc powstała książka "Jak długo trwa teraz", aby zaspokoić naszą ciekawość i poznać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. 

191 zagadnień i jeszcze więcej odpowiedzi na blisko czterystu stronach. Jedno pytanie posiada niekiedy kilka wyjaśnień i rozwiązań. Zazwyczaj nie są długie i bardzo wyczerpujące. Zawierają najczęściej konkrety, a czasami wciąż pozostaje lekki niedosyt i ciekawość. Pytania są rozmaite i na szczęście skategoryzowane. Dotyczą zwierząt, ziemskiego życia, naszych ciał, fizyki, maszynerii, domowych sekretów itp., czyli jest tego naprawdę dużo. Nie ma nudy ;). Każdy może znaleźć coś dla siebie. Były tematy, które interesowały mnie bardziej, a drugie mniej. Jako, iż nie jestem fanką motoryzacji - dział ten głównie przekartkowałam, ale już o świcie zwierząt czytałam z zapartym tchem i zaangażowaniem.

To, co zachwyca najbardziej podczas lektury tej książki, to autentyczność. Nie jest ona spowodowana tylko tym, że autorzy starali się sprecyzować odpowiedzi najtrafniej, ale osoby, które zadawały pytania, również są ważną częścią całości. Bez nich by nie powstała. Widać, że ludzie są ciekawi świata, dociekliwi i starają się znaleźć wytłumaczenie wszystkiego. Niektóre pytania były naprawdę intrygujące i dotyczyły tego, co mnie samą frapuje. Mimo to pojawiały się również bezsensowne i niewiele wnoszące do życia, bez których można było się obejść.

Okładka bardzo rzuca się w oczy, głównie dzięki kolorom. Neonowy pomarańcz doskonale kontrastuje na granatowym, ciemnym tle, dlatego też tytuł przykuwa uwagę. Zastanawiająca jednak zdaje się rybka na kosmicznym tle. Nie jestem pewna, czy aby na pewno prezentuje sobą to, co możemy spotkać w książce, ale nadaje lekko komicznego tonu tej grafice. Od tej strony technicznej książka prezentuje się bardzo dobrze. Intryguje, wszystko jest duże, wyraźne i nawet zabawne.

Myślę, że pomimo kilku wad jest do przemyślana książka. Odpowiedzi niekiedy mogłyby być bardziej konkretne, a mniej naukowe, lecz to nadaje jej bardzo badawczego klimatu. Większość zagadnień jest zajmujących i ekscytujących, co dodatkowo sprawia, że warto sięgnąć po tę książkę. 

Ocena: 7/10

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu - Insignis    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz