"Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie" - Alina Adamowicz i Joanna Godecka

 Krytyka towarzyszy nam na co dzień. Zawsze znajdzie się ktoś, kto podważy nasze działania, decyzje, czy też najzwyczajniej w świecie oceni wygląd i światopogląd. Tak więc krytykanctwo jest nieodzownym elementem naszego życia, zwłaszcza w dobie XXI wieku. Ludzie w Internecie czują się bezkarni, myśląc, że mogą atakować, kogo zechcą, rozpowszechniając hejt na dużą skalę. W związku z tym przydać się może coś, co ukoi, co pozwoli spojrzeć na siebie przychylniejszym okiem. Z pomocą przychodzą Alina Adamowicz (terapeutka, coach, trenerka pozytywności) i Joanna Godecka (psychoterapeutka i autorka wielu innych książek psychologicznych). Czy ich rady okażą się cenne i zbawienne?

Poradnik ten ma ciekawą budowę, bardzo schematyczną. Jest uporządkowany i czytelnik wie, czego może się spodziewać w następujących po siebie rozdziałach. Łącznie naliczyłam ich 7, gdzie w każdym autorki zabierają nas w podróż po konkretnym zagadnieniu, przytaczają przykłady, proponują ćwiczenia, możliwe rozwiązania, a na koniec zwieńczają całość wywiadem. Ów wywiady przeprowadzone zostały ze znanymi osobistościami, jak chociażby z Dorotą Wellman, czy Honoratą Skarbek. Nie są one jednak przesłodzone, ani wyolbrzymione, lecz życiowe i realistyczne. Wiem, że te osoby osiągnęły sukces, ale nie oznacza to, że są w pełni szczęśliwe, nie mają problemów i opływają w dostatkach. Każdy z nas zmierza się z trudami dnia codziennego, których nijak nie zagłuszą pieniądze.

Jestem zwykle sceptycznie nastawiona do poradników psychologicznych, gdyż nie raz natrafiłam w nich na kompletne bzdury. Co niektórych ponosi fantazja i myślą, że na średnio trzystu stronach są w stanie spisać receptę na udane i szczęśliwe życie. Zupełnie, jakby takowa naprawdę istniała. Tutaj jest inaczej. Autorki nie przekłamują, znają życie i wiedzą, że niekiedy jest bardzo ciężko. Starają się wesprzeć czytelnika, pokazać mu jego błędy, że bywa sam dla siebie niesprawiedliwy i to wszystko jest najszczerszą prawdą. Niby banały, a jednak wiele pokazują i rozświetlają. Dzięki temu można zmienić spojrzenie na świat, a w gorszych chwilach przypomnieć sobie to, co radzą nam Panie.

Lektura tej książki była niezwykle przyjemna i przysporzyła mi wielu radości. Czasem pojawiały się oczywiste oczywistości, a mimo to warto było je sobie przypomnieć, gdyż na co dzień nie wszystko dostrzegamy i zapominamy o tak ważnych aspektach, jak chociażby wdzięczności. Nie tylko do innych, ale samego siebie! To właśnie w nas mieszka największy krytyk, jaki tylko żyje na tej planecie. Często jesteśmy dla siebie zbyt surowi i autorki proponują rozwiązanie, chcą zmienić nasz punkt patrzenia. Jednak tylko od nas zależy, czy zechcemy podążyć tym śladem :).

Ocena: 9/10

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu - MUZA

Paulina Mocka


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: