‘’WODA – Źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi” – Christina Steinlein, Mieke Scheier

 

Niektórym wydaje się, że woda to coś oczywistego i pewnego, a prawda wygląda troszkę inaczej. Jest wiele miejsc na ziemi, gdzie brakuje tej cennej substancji absolutnie niezbędnej, aby człowiek mógł żyć i funkcjonować. Nieumiejętność w gospodarowaniu zasobów może sprawić, że nawet bogate państwa kiedyś będą musiały walczyć o przetrwanie i dla tego tak ważna jest edukacja ekologiczna już od najmłodszych lat. Podobno nawyki z dzieciństwa powiela się również w dorosłym życiu.

Podoba mi się, że książka ta przyciąga wzrok i od razu widać, że w środku znajdziemy ciekawe treści. Warto wspomnieć, że mimo twardej oprawy, jest ona lekka i dość poręczna, co na pewno jest jej zaletą. Barwy z okładki są przygaszone, nie biją po oczach, ale też nie są ponure i odpychające, a wręcz przeciwnie.

Ilustracje w środku są w podobnym stylu, co te na okładce, więc spójność została zapewniona. Grafiki wypełniają wszystkie strony w tej książeczce, więc stanowią jej istotny element. Wyjaśnienie pewnych kwestii za pomocą ilustracji i schematów na pewno jest dużo lepsze, bo w końcu pozycja ta jest dedykowana dzieciom od lat sześciu i wątpię, że sam tekst by ich przekonał. Dlatego cieszę się, że ilustrator postarał się, aby książka ta przyciągała wizualnie i była prosta w odbiorze.

Tekstu na stronach jest niewiele, autorzy ograniczyli się do absolutnego minimum i to mi się podoba. W niewielkiej ilości znaków udało się zawrzeć najważniejsze informacje i przekazać je jednocześnie w sposób prosty i przystępny. Wiadomo, że w środku nie ma skomplikowanych rzeczy, a jedynie podstawy, jednak czasem początki są najgorsze.

W środku pojawiają się informacje o najbardziej podstawowych rzeczach – wodzie w ciele, skąd w ogóle wzięła się ta woda, dlaczego jest tak ważna dla człowieka, o rodzajach wody na ziemi, o wodociągach, o tym, co dzieje się z brudną wodą czy co stanie się ze światem, jeśli zabranie na nim wody. Sami widzicie, że są to naprawdę podstawy, ale też bardzo ważne wątki, które zasługują na uwagę. Zainteresowanie tym tematem dziecka z pewnością jest rzeczą odpowiednią, a część już przyswojonej wiedzy może, a nawet na pewno, przyda się w szkole.

Książka ta jest naprawdę czymś genialnym i cieszę się, że powstała, bo warto zaznajamiać najmłodszych z tak ważnymi tematami. Rodzice nie zawsze potrafią zrobić to samodzielnie, bo wiadomo, że przekaz oparty na ilustracjach jest znacznie bardziej przystępny, zwłaszcza w erze wszechobecnej technologii. Tutaj można połączyć przyjemne z pożytecznym i zdecydowanie mogę polecić tę pozycję wszystkim rodzicom, bo jest warta uwagi i swojej ceny. Autorzy naprawdę się spisali i napracowali.

,,WODA – Źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi”, to książeczka warta uwagi i uważam, że stanowi idealne źródło informacji w tym temacie. Jest to świetna alternatywa, która może zastąpić nudną rozmowę na tematy ekologii, ponieważ w środku wszystko jest wyjaśnione na schematach i ilustracjach, a ilość tekstu została ograniczona do minimum. Polecam z czystym sercem, bo sama przeczytałam tę książeczkę z zaciekawieniem, chociaż już od dawna posiadam wiedzę w niej zawartą. Jednak cieszę się, że w tak fajny sposób mogłam sobie przypomnieć pewne sprawy, przemyśleć je i wprowadzić wiele zmian w swoim codziennym funkcjonowaniu.


Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu BabarybaPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz